Digitalizáció az építőiparban, proptech - épületgépészet, IPOSZ-IVSZ projekt



Elindult az épületgépészet digitalizációját fejlesztő projekt!

 

A kedvezményezett neve: Ipartestületek Országos Szövetsége, IPOSZ

A konzorciumi partner neve: Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége, IVSZ

A projekt címe: A digitalizáció és a technológiai innováció szerepe az épületek energetikai és technológiai megújulása területén a foglalkoztatással kapcsolatos változásokra való felkészülés szempontjából, a foglalkoztatási válsághelyzetek megelőzése érdekében

A szerződött támogatás összege: 49 723 300 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt tartalmának bemutatása: A projekt fő célja, hogy a konzorciumi partnerek együttműködésével felmérje három területen a digitalizálással járó ismeretek jelenlegi szintjét az épületgépészet területén, ezeket regionális és nemzetközi fórumokon is megvitassa és tananyagokat fejlesszen a célcsoport képzésére, majd pilot projekt keretében képzéseket valósítson meg és az egész folyamatról, eredményekről összefoglaló tanulmányt készítsen a kormányzat számára

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2021. 06. 30.

Projekt azonosító száma: GINOP-5.3.5-18-2019-00094

Projekttel kapcsolatos kérdéseiket várjuk az alábbi elérhetőségeken: 06-30-385-6048, rettich@iposz.hu



Örömmel tájékoztatjuk, hogy az Ipartestületek Országos Szövetsége /IPOSZ/ és az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége /IVSZ/ konzorciuma által megvalósuló projekt keretében elkészült a 3 képzési tananyag és immár lehetőség van ingyenesen, európai uniós forrásból megvalósuló képzéseken (20 fő/képzési csoport) történő részvételre, melyekre szeretettel várjuk az építőiparban tevékenykedő vállalkozásvezetőket, munkatársaikat.

A három képzés rövid bemutatása:

Kommunikációs alapismeretek építőipari vállalkozóknak (Kommunikációs modul) / Képzés 1:

Képzés helyszíne: Hotel Fit Hévíz, 8380 Hévíz, Kossuth Lajos utca 76.

Képzés tervezett időpontja: 2021.06.11. - 2021.06.13. (péntek-szombat-vasárnap)

Képzési csoport létszáma: 20 fő

Miről szól?

Naponta jönnek ki újabb és újabb kommunikációs eszközök és szolgáltatások, melyek a villámgyorsan magánéletünk részévé válnak. Próbálkoznak azon is, hogy az építőiparban munkaeszközként terjesszék el őket, de mind alkalmas-e erre? Mi a haszna, mi gazdaságos és milyen veszélyek társulnak hozzá? Ebben a dzsungelben segít eligazodni ez a tréning.

Kinek szól?

Azoknak a kivitelezőknek ajánljuk, akiknek sokszor több helyen kellene lenniük. Azoknak, akik ügyfelekkel, hatóságokkal, építésvezetőkkel, más szakiparokkal, szállítókkal, boltokkal, kollégákkal folyamatosan egyeztetnek, de nem tartják elég hatékonynak. Akik lépést akarnak tartani a műszaki fejlődéssel és fontosnak tartják, hogy értsék, ne csak fizessenek a szolgáltatásokért.

Mi a célja?

  • Olyan ismeretek megszerzése, amelyek birtokában megértik az építőipar kommunikációs kihívásait és ki tudják választani az azt leghatékonyabban kiszolgáló és segítő eszközöket és szolgáltatásokat.
  • Olyan kommunikációs eszközrendszer gyakorlati használatba vétele, amely több és jobb alkotó munkára tesz képessé.



Szakmai digitális ismeretek, különös tekintettel az ajánlat készítési digitális alapismeretekre, az építőipari mikro-, kis- és középvállalkozások munkahatékonyságának növelésére (Ajánlattételi modul)  / Képzés 2:

Képzés helyszíne: Hotel Fit Hévíz, 8380 Hévíz, Kossuth Lajos utca 76.

Képzés tervezett időpontja: 2021.06.22. - 2021.06.24. (kedd-szerda-csütörtök)

Képzési csoport létszáma: 20 fő

Miről szól?

  • Az ügyfelek és hatóságok egyre aprólékosabb ajánlatot szeretnének kapni a vállalkozóktól.
  • A vállalkozók szeretnének egyértelmű keretet szabni annak, hogy mit és mennyiért szolgáltatnak.
  • A folyamatos üzlet érdekében a futó munkák mellett kell időt lopva felmérni, tervezni, kalkulálni és végül ajánlati formába öntve kell kötelezettséget vállalni. Ez egy nagyon összetett feladat, amin múlnak a bevételek és kiadások, a leterheltségek, és végeredményben a nyereség is.

Számtalan digitális eszköz és szolgáltatás jelent meg a piacon, amelyek azt ígérik, hogy velük könnyebb ez a feladat. A nagyobb projektek az összehasonlíthatóság érdekében bonyolult adatformátumok kitöltésére kényszerítik a kivitelezőket. Itt nem nagyon lehet tévedni, de vannak olyan eszközök, amelyek a segítségünkre lehetnek. Ezeket gyűjtöttük össze, hogy három nap alatt átfogó képet adjunk a lehetőségekről.

Kinek szól?

  • Azoknak a kivitelezőknek, akiknek rendszeresen ajánlatot kell tenniük.
  • Akik azért felelnek, hogy egy ajánlattétel során világosan definiálva legyenek az ügyfelek igényei, az ezeket kielégítő műszaki megoldás és az ehhez igénybe vett anyagok és szolgáltatások ellenértéke.
  • Akik meg akarják érteni az elektronikus ajánlattétel folyamatát és eszközeit.

Mi a célja?

  • Az ajánlat tartalmi és formai elkészítését segítő digitális eszközök megismerése.
  • Gyakorlati tapasztalatok szerzése az eszközök használatában.
  • Egyértelműbb ajánlatok készítése kevesebb idő alatt.


Építőipari projektmenedzsment és BIM modul  / Képzés 3:

Képzés helyszíne: online

Képzés tervezett időpontja: 2021.07.07. - 2021.07.09. (csütörtök-péntek-szombat)

Képzési csoport létszáma: 20 fő

Miről szól?

Az épületek kivitelezése során számtalan veszteséggel számolhatunk, melynek jelentős része hatékonyabb tervezéssel és adatokon alapuló végrehajtással elkerülhető lenne.

Az építészeti alkotás az emberi tevékenységek közül az egyik legösszetettebb. Szükség volna olyan szervező erőre, amely megtervezi és leköveti az anyagok és erőforrások hatékony áramlását. Más iparágak tapasztalatainak alkalmazásával alakul ki az építőipari projektek menedzsmentje.

Ha a tervek nem csak a síkra vetített szimbólumokat és méreteket tartalmaznak, hanem három dimenzióban ábrázolt valósághű objektumokat, amelyek minden lényeges és ismert adata egy a rajzzal  együtt utazó adatbázisban rögzülnek, akkor  eddig csak körülményesen becsülhető következtetéseket vonhatunk le. Ez az úgynevezett BIM rendszer.

  • Kalkulálható lesz az anyagok és erőforrások ütemezése.
  • Szimulálhatóvá válnak az épület képességei.
  • Csökkenhetnek  az építés környezetterhelési mutatói.
  • Olcsóbbá tehetőek lesznek az épület fenntartásának éves költségei.

Egy Puskás stadion méretű beruházás ma már elképzelhetetlen a BIM alapú projektmenedzsment nélkül, de egyre inkább a kisebb épületek megvalósítása során is bevezetik. Itt az ideje, hogy az építtetők, tervezők, kivitelezők és üzemeltetők egyaránt tisztában legyenek az új technológia céljával és eszközrendszerével.

Kinek szól?

  • Azokat a közép és felsővezetőket várjuk,  akik a tervezéstől a kivitelezését át az üzemeltetésig anyagok és erőforrások menedzsmentjével foglalkoznak.
  • Azokat akik elkötelezettek a hatékony és költségkímélő épületek létrehozásában és üzemeltetésében.

Mi a célja?

  • Megismerhetjük a gyakorlatban is alkalmazható építési  projektmenedzsment alapjait.
  • Áttekintést adunk a BIM főbb eszközeiről.
  • Rendszerbe illesztjük a BIM szemléletű adatokon alapuló döntéshozatal elemeit.



A képzés(ek)ben való részvételhez jelentkezni szükséges, melyhez a jelentkezési lapo(ka)t, valamint a képzői általános adatkezelési- és adatszolgáltatási nyilatkozatot az alábbiakban találják.

-          Jelentkezési lap / Kommunikációs alapismeretek

-          Jelentkezési lap / Szakmai digitális ismeretek

-          Általános adatkezelési- és adatszolgáltatási nyilatkozat

 A képzésbe való bekapcsolódás feltételeként fontos kiemelni, hogy építőipari munkakörben szerzett gyakorlat (pl. munkáltatói igazolás, vagy vállalkozói tevékenység) igazolása szükséges a felnőttképzési szerződés megkötésekor. Kérjük, hogy ha szeretne részt venni a projekt keretében megvalósuló képzése(ke)n, a jelentkezési lap(ok) kitöltését és aláírását követően, küldje meg annak szkennelt példányát a hadiniki@easylearning.hu e-mail címre 2021. június 4-e, pénteki napig.

A projekt megvalósítása során a képzésbe bevont munkáltatóknak az ország hat kevésbé fejlett régiójának egyikében székhellyel, vagy telephellyel kell rendelkeznie. A képzésbe csak olyan munkavállaló vonható be, aki lakóhellyel vagy bejelentett tartózkodási hellyel rendelkezik a kevésbé fejlett (Észak-magyarországi, Észak-alföldi, Dél alföldi, Közép-dunántúli, Nyugat-dunántúli, Dél-dunántúli) régiók valamelyikében.

Bármilyen felmerülő kérdéssel kapcsolatban az IPOSZ-nál keressék Rettich Tamást a 06-30-385-6048 telefonszámon.

 




A nemrég elindult projektről az IPOSZ elnöke, Németh László és az IVSZ főtitkára, Molnár Attila a Hatos Csatornán egy beszélgetést folytatott le a Tea Glóriával című műsorban. Ezt a 20 perces beszélgetést az alábbi linken tekinthetik meg:

Tea Glóriával 2020.06.24. I. rész. Hatoscsatorna

A digitális világ és a szakmák Digitalizáció az építőiparban

Műsorvezető:

Geszty Glória

Vendég:

Németh László elnök, Ipartestületek Országos Szövetsége, IPOSZ 

Molnár Attila főtitkár, Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége, IVSZ

 https://www.youtube.com/watch?v=qCB88S381M4&feature=youtu.be

 



DIGITALIZÁCIÓ AZ ÉPÍTŐIPARBAN- ELKÉSZÜLT AZ IPOSZ-IVSZ PROJEKT ZÁRÓTANULMÁNYA


Az Ipartestületek Országos Szövetsége a GINOP-5.3.5-18-2019-00094 azonosító számú pályázat kapcsán az Informatikai Vállalkozások Szövetségével - Szövetség a digitális gazdaságért (IVSZ) együtt megvalósított egy projektet, amely az építőiparnak egy sajátos területének, az egész belső gépészetet átfogó PropTechnek a digitalizációs és technológiai problémáival és megoldásaival foglalkozott. A megvalósítás  időszaka lezárult, a hazai és nemzetközi tapasztalatokról tanulmány készült. 
A tanulmány bemutatja a kialakított három képzés eredményét, tematikáját és a projektből származó javaslatokat. Mindez megtekinthető részletesen abban a tanulmányban, amelyet az alábbi linken érhetnek el:IPOSZ-IVSZ projekt zárótanulmánya