A magyar vállalkozások már elkezdték felélni tartalékaikat
Miközben az állami statisztika javuló foglalkoztatási helyzetről és a gazdaság kifehérítéséről szól...
addig az elmúlt fél évben ötvenezer magyarországi vállalkozó adta vissza az igazolványát, és harmincezer cég ellen folyik csőd- vagy felszámolási eljárás – mondta Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke tegnap.
A mikro- és kisvállalkozásokat rendkívül kedvezőtlenül érintik a kormányzati intézkedések, jórészt képtelenek megfizetni a rájuk háruló egyre nagyobb közterheket és a folyamatosan emelkedő termelési költségeket. Utóbbi tekintetében különösen nagy gondot jelent, hogy jelentősen megugrottak az energiaárak. Az IPOSZ vezetője elmondta azt is, hogy nagy eltérések tapasztalhatók a különféle településen működő vállalkozások lehetőségei között, a megemelkedett közterhek leginkább a vidéken és különösen az elmaradott térségekben működő kisvállalkozásokat érintik érzékenyen.
Szűcs György hangsúlyozta: meglátásuk szerint a konvergenciaprogram megszorító hatásai három évig is eltarthatnak. A problémát az okozza, hogy a három nagy jövedelemtulajdonos – az állam, a fogyasztó és a vállalati szegmens – között a terhek rosszul vannak megosztva. Egészen pontosan: gyakorlatilag egy személyben viseli a vállalkozó és a lakosság a kormányzati kiigazítást, hiszen Magyarországon a hozzávetőleg hatszázezer vállalkozó közül sokan főfoglalkozásúak. Így a lakossági és a vállalkozói megszorításokat egyszerre viselik el. Az elnök hangoztatta, hogy a visszajelzések alapján sokan csak a túlélésre rendezkedtek be. Csak az exportáló vállalatok tudnak az idén növekedni, a szövetség felmérése szerint számos hazai vállalkozás, különösen a mikrocégek a tartalékaikat élik fel.
Forrás: Magyar Hirlap online - Szajlai Csaba