Építőipari digitalizáció, nemzetközi Erasmus+ projekt

fejlec_iposz_projekt

Egy új projektben vesz részt az Ipartestületek Országos Szövetsége az elkövetkező években. Az Erasmus+ program által támogatott DIG-CON projekt célkitűzéseinek rövid leírását lentebb olvashatják.
Az IPOSZ a projekt keretében most egy online képzési sorozatot indít különböző, építőiparban járatos szakmai partnerekkel.
Az első ilyen szakmai partner a TERC Kft., amely 4 területen fog tájékoztató workshopot tartani online formában, ingyenesen. A 4 szakmai terület workshopjaira az alábbi időpontokban kerül sor, melyekre az űrlapokon tudnak jelentkezni:

1. alkalom - Szakipari munkák, 2023. január 11, 17 óra, Jelentkezési űrlap
2. alkalom - Gépészeti munkák, 2023. január 18, 17 óra, Jelentkezési űrlap
3. alkalom – Építőmesteri munkák, 2023. január 25, 17 óra, Jelentkezési űrlap
4. alkalom – Villanyszerelési munkák, 2023. február 01, 17 óra, Jelentkezési űrlap
 
Mind a 4 szakterületen megvizsgálásra kerülnek az alábbiak, amelyeknek a TERC Kft. Magyarországon a legszakavatottabb ismerője:
 
  • ÖN adattár normái
    • Mi az a normaidő, milyen munkafolyamatokat takar?
    • Anyagárak nettó listaárak, ártörténet megtekintés
    • rezsióradíj meghatározása
  • Tételek keresése, módosítása
    • megjegyzések hozzáadása
    • saját tételek készítése
    • átemelés másik költségvetésből
  • Költségek nyomon-követése
    • főösszesítő megjelenése
    • százalékos módosítások
    • rezsióradíj módosítások
  • Személyre szabás, exportálás
    • logó elhelyezés, fejlécadatok kitöltése
    • PDF fájl mentése – küldése
    • Excel fájl mentése – küldése
    • Felmérési napló mentése – küldése
 
 
Ezek a témakörök nemcsak a kivitelezést folytató építőipari vállalkozásoknak, hanem minden megrendelőnek, így a lakosság széles rétegeinek is érdekes lehet, akik építkezésbe akarnak fogni.
 
A projektről és ezekről a rendezvényekről beszélgetést hallgathatnak meg az IPOSZ elnökének és a TERC Kft. oktatójának részvételével 2022. december 21-én, 22-én, 23-án és 24-én a Hatoscsatorna, Tea Glóriával című adásában.
 
A projekttel kapcsolatban részletes informácókkal kereshetik az IPOSZ-nál Rettich Tamás főtanácsost, 06-30-385-6048, rettich@iposz.hu
 
 
A projektről röviden
 
Az építőipari kis- és középvállalkozásoknak (kkv-knak) sürgősen le kell küzdeniük a következő kihívásokat:
  • A digitális átalakulás gyors, aktív és hatékony megvalósítása.
  • A különböző szervezetek közötti együttműködés átfogó megvalósítása az építési folyamat minden szakaszában.
  • A sürgősen szükségessé váló, megfelelően képzett következő generációs szakmunkások és vállalkozók bevonása.
 
A jó lakások és házak iránt ritkán volt olyan nagy a kereslet, mint most, ennek ellenére túl kevés megfizethető lakás áll rendelkezésre. Ezért az építőiparban nagy szükség van a hatékonyság jelentős növelésére és az építési tervezés és kivitelezés felgyorsítására.
Az építési projektek hatékonyabban valósíthatók meg célzott digitális eszközök alkalmazásával. Valójában a tervezési kapacitások mintegy 30%-a megtakarítható így. Ezenkívül a digitális technológiák lehetővé teszik az építés során felmerülő kockázatok korai felismerését, így azok elkerülhetők. Egy- és kétlakásos házak építésénél a teljes építési költség akár 25%-a is koordinációs munkára megy, ami digitális eszközökkel történő önkoordinációval igen nagy mértékben csökkenthető. Mivel az építőipart erősen specializált munkamegosztás jellemzi, így pillanatok alatt előfordulhatnak koordinációs hibák, amelyek gyakran gyengébb minőséget és késéseket eredményeznek. Továbbá az energetikai és környezetvédelmi szempontok gyakran nem kapnak kellő figyelmet az új építkezések és rekonstrukciók során.
A digitális technológiák segítségével az épülettulajdonosok, építészek, mérnökök, iparosok egyszerűen közösen tervezhetnek, növelhetik a minőséget és biztosíthatják a határidők betartását. Ezenkívül az új technológiák lehetővé teszik egy épület energiaköltségének korai szakaszban történő meghatározását, valamint a kockázatok vagy rejtett költségek kiküszöbölését. Egyéni prioritások helyezhetők a műszaki jellemzőkre vagy a környezetvédelmi szempontokra. Bár a digitális technológiákat és eszközöket már tesztelik és használják a gyakorlatban, az építőiparban az általános digitalizáció csak nagyon lassan halad előre. Más országokkal (pl. Hollandia, Dánia vagy Finnország) összehasonlítva Magyarországnak, de még Németországnak is sok a felzárkózási tennivalója. Az egy-, két- és kisebb többlakásos házak építésében igen aktívan tevékenykedő építő- és befejezőipari kkv-k különösen tétováznak az új digitális eszközök használatában, ezért ők állnak a projekt középpontjában.
A kisvállalkozások számára azonban az IPOSZ szeretné az egész témakört a szükséges és elégséges digitalizáció szempontjából kezelni. Ugyanis a túldigitalizálás is jelenthet anyagi többlet kiadásokat, több bürokráciát és a kisebb vállalkozásoknál nem létező szakemberek külön megfizetését.
A szakképzett munkaerő hiánya különösen súlyos az építőiparban. Az építőipari tevékenységek, az építőipari szakképzés vonzerejét egyértelműen sújtja a magas specializáció, a fizikailag nehéz munka, az iparágat jellemző külső behatások nagysága, stb.. A digitális technológiák célzott alkalmazása ezeket az akadályokat felszámolhatja, és az iparág vonzerejének döntő növekedéséhez vezethet. Az építőipari nagyvállalatok és generálkivitelezők gyakran saját digitális rendszereiket használják, amelyeket rákényszerítenek a kkv-alvállalkozóikra, így függővé és teljesen átláthatóvá teszik őket. Ez a digitalizáció elutasításához vezet a kkv-knál, mert ők több generál kivitelezővel is dolgoznak és információikat nem szívesen szolgáltatják ki másoknak. Egyébként is a digitalizációnál meg kell jegyezni, hogy minél kisebb a vállalkozás, annál fontosabb kérdés az információk biztonsága.
Hiányoznak a KKV-specifikus tanácsadói és képzési programok a digitalizációval kapcsolatban az építőiparban és a befejező szakmákban. A KKV-k tulajdonosainak és dolgozóinak egyaránt nagy szükségük van információra, tanácsadásra és továbbképzésre. Bővíteni kell a támogató kapacitásokat, célirányosan fel kell készíteni és képezni kell a kkv-k oktatóit, tanácsadóit annak érdekében, hogy a kkv-kat és alkalmazottaikat el tudják juttatni a digitális technológiák használatához. Az IPOSZ egyedülálló ipartestületi hálózata elvileg alkalmas lehet ilyen tanácsadói és szolgáltatási rendszerek működtetésére. Ehhez azonban az egész európai és hazai támogatási politikát is vizsgálni kell ebből a szempontból.
 
A kkv-specifikus képzéseknek átlátható és könnyen értelmezhető megoldásokon keresztül kell rávilágítaniuk a különböző szakmák és szereplők metszéspontjaira és kölcsönös függőségeire, az együttműködés és a digitális technológiák használatának előmozdítása érdekében.
 
 
A projektet megvalósító partnerek:
-        Hanza Parlament, Németország, www.hanse-parlament.eu
-       hochschule 21 gemeinnützige GmbH, Németország www.hs21.de
-       Handwerkskammer Schwerin, Németország www.hwk-schwerin.de
-       Satakunta University of Applied Sciences, Finnország Facebook
-       Latvian Chamber of Commerce and Industry, Lettország http://www.chamber.lv
-       Chamber of Crafts and SME in Katowice, Lengyelország www.ir.katowice.pl
-       Ipartestületek Országos Szövetsége, Magyarország www.iposz.hu
-       Informatikai Tavkozlesi Elektronikai Vallalalkozasok Szovetsége, Magyarország www.ivsz.hu

iposz_szoveg_vege