V4 Duális képzés 4 szakmában

Strengthening the SMEs’ professional contacts in the field of dual training in the V4 countries

The project is financed by the International Visegrad Fund

Project title:
Strengthening the SMEs’ professional contacts in the field of dual training in the V4 countries. Promoting the more intensive exchange of apprentices and young workers between the V4 countries.

Lead Partner:

- Hungarian Association of Craftsmen’s Corporations

Project Partners:

- Małopolska Chamber of Craft and Entrepreneurship
- Association of Small and Medium-Sized Entreprises and Crafts of the Czech Republic (AMSP ČR)
- Slovak Craft Industry Federation

S
hort project description:

Organization of 4 workshops in the area of dual training in four major crafts, one workshop each in every V4 country (Hungary – metal industry, Poland – construction, Slovakia – wood industry, Czech Republic – glass sector) with the participation of 3 persons / country / workshop. Every V4 country delegation will consist of the following persons in every workshop: 1 craftsman, 1 teacher from each country who are active in the profession of the given workshop and 1 expert each again from the project partner SME associations. A 20-page summary will be compiled where all the experiences, best practices will be summarized. Creation of broader business relationships in these four craft professions between the SMEs of V4 countries is also one of the objectives of the project.

Detailed project description:

The project partners have already executed a successful V4 Small Grant project where they created the expert base of their continuous cooperation. As a result of their common way of thinking, the partners have concluded that the issue of dual training and exchanges of apprentices and young people should be further considered in specific professions and concrete business professional relations should be developed among the members of SME organizations. The main aim of this project is to organize a three-day workshop in every V4 country in a given profession. The professions where the workshops will be organized are the followings: metal industry in Hungary, construction in Poland, wood industry in Slovakia and glass sector in the Czech Republic. A 3-person trade delegation will take part at each workshop from every participating V4 country. Every delegation will consist of a craftsman who provides practical training and bearing a leader position in the professional association, a teacher from a vocational school where theoretical and supplementary practical training is provided and a representative of the participating SME associations who take care of relations in the field of dual training.

The summary of the Slovakian/Czech/Polish/Hungarian workshops

A projekt címe: A KKV szakmai kapcsolatok erősítése a duális képzés területén a V4 országokban

Vezető partner:

-
Ipartestületek Országos Szövetsége

Projekt partnerek:

- Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Malopolska-i Kézműves és Vállalkozói Kamara
- Asociace malých a středních podniků a živnostníků České Republiky (AMSP ČR), Cseh Kis- és Középvállalkozások, Kézművesek Szövetsége
- Slovenský živnostenský zväz, Szlovák Kézműipari Föderáció

A
projekt tömör összefoglalása:

4 fontos kézműipari szakmában (Magyarország – fémipar, Lengyelország – építőipar, Szlovákia – faipar és Csehország – üvegipar) 4 workshop a V4 országokban a duális képzés területén. Ipari tanulók, mesterek, szakiskolai és szövetségi szakemberek részvételével. Minden workshopon más és más szakma, minden országból 3-3 fő részvételével: egy kisiparos mester, aki egyben az adott szakmai szövetség vezető személyisége és egyben foglalkozik tanulók gyakorlati képzésével, egy szakiskolai képviselő-oktató, valamint a projekt partnerek egy-egy szakértője-képviselője. Tapasztalatok összegzése egy 20 oldalas tanulmányban és az adott szakmában szélesebb körű vállalkozói kapcsolatok megteremtése a V4 országok között.

A
projekt részletes ismertetése:

Egy sikeres V4 projektet a résztvevők korábban már lebonyolítottak. Ennek eredményeként a partnerek arra a következtetésre jutottak, hogy a duális képzés és a fiatalok cseréjének kérdését konkrét szakmákban kell megvizsgálni és konkrét szakmai vállalkozói kapcsolatok kialakítására kell törekedni. Ezért egy olyan projektet hoztak létre, amelyben mind a 4 országban egy-egy adott szakmában sor került egy háromnapos workshopra. A szakmák a következők: Magyarországon a fémipar, Lengyelországban az építőipar, Szlovákiában a faipar és Csehországban az üvegipar. Minden workshopon minden országból részt vett egy 3 fős szakmai delegáció. A delegációk összetétele a következő volt: egy gyakorlati képzést folytató iparosmester, aki egyben a saját szakmai szövetségében vezető pozíciót tölt be, egy szakiskolai tanár, ahol az adott szakmában az elméleti és a kiegészítő gyakorlati képzés folyik, valamint a résztvevő szövetségek egy képviselője, aki a duális képzés területén lévő kapcsolatokat gondozza.

Az első workshop 2016. április 20-21. között került lebonyolításra Szlovákiában, a Slovenský živnostenský zväz, a Szlovák Kézműipari Szövetség szervezésében a faipar területén. A workshopon a 4 ország szakmai szervezeti képviselői, vállalkozói és szakiskolai szakemberei meglátogattak két szlovák szakiskolát, valamint gyakorlati képzőhelyeket látogattak meg, ahol tanulmányozták a konkrét kisüzemekben folyó gyakorlati képzést, valamint lebonyolításra került egy a 4 ország szakmai szövetségének képviselői közötti találkozóra. A workshop programja és a találkozókról készült fotódokumentáció az alábbiakban tekinthető meg…

A második workshop 2016. május 4-5. között került lebonyolításra Csehországban, az Asociacemalých a středníchpodniků a živnostníků České Republiky (AMSP ČR), Cseh Kis- és Középvállalkozások, Kézművesek Szövetsége szervezésében az üvegipar területén. A workshop során a 4 ország szakmai szervezeti képviselői, vállalkozói és szakiskolai szakemberei két cseh szakiskolát látogattak meg, valamint tanulmányozták a konkrét üvegipari üzemekben folyó gyakorlati képzést, valamint lebonyolításra került egy a 4 ország szakmai szövetségének képviselői között egy találkozóra. A workshop programja és a találkozókról, üzemlátogatásokról készült fotódokumentáció az alábbiakban tekinthető meg…

A harmadik workshop 2016. május 19-20. között került lebonyolításra Lengyelországban, a lengyel országos kézműipari szövetség megbízásából a Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, a Malopolska-i Kézműves és Vállalkozói Kamara szervezésében az építőipar területén. A workshop során a 4 ország szakmai szervezeti képviselői, vállalkozói és szakiskolai szakemberei több lengyel szakiskolát látogattak meg, kisüzemekben lévő gyakorlati képzőhelyeket látogattak meg, valamint lebonyolításra került egy a 4 ország szakmai szövetségének képviselői között egy találkozóra. A workshop programja és a találkozókról, üzemlátogatásokról készült fotódokumentáció az alábbiakban tekinthető meg…

A negyedik workshop 2016. június 1-2. között került lebonyolításra Esztergomban, az Ipartestületek Országos Szövetsége, IPOSZ szervezésében az Országos Fémipari Szövetség bevonásával a fémipar területén. A workshop során a 4 ország szakmai szervezeti képviselői, vállalkozói és szakiskolai szakemberei meglátogattak egy szakiskolát, tanulmányozták a konkrét fémipari üzemekben az ott folyó gyakorlati képzést, valamint lebonyolításra került egy a 4 ország szakmai szövetségének képviselői között egy találkozóra. A workshop programja és a találkozókról, üzemlátogatásokról készült fotódokumentáció az alábbiakban tekinthető meg…