Aktuális híreink

A munkaerő- és képzettségi hiány kiváltó okainak kezelése

2024. October 16. 05:58
A munkaerő- és képzettségi hiány kiváltó okainak kezelése
Az informális EPSCO találkozónak, a Foglalkoztatásügyi és Szociálpolitikai Miniszterek tanácskozásának Budapesten az Európai Unió magyar elnöksége adott otthont 2024. október 9-10-én.
A találkozón részt vett az SMEunited igazgatója, valamint az IPOSZ elnöke, Németh László. Az alábbiakban az SMEunited hozzászólását közöljük.
Az SMEunited a kkv-k előtt álló munkaerő- és szakképzettséghiány kiváltó okainak enyhítésére szólít fel, hogy számolják fel azokat az akadályokat, amelyek megnehezítik az emberek munkaerőpiaci csatlakozását, és hajtsák végre a szükséges reformokat a tagállamok oktatási rendszerében” – mondta Valentina Guerra, a SMEunited szociális ügyekért és képzésért felelős igazgatója a foglalkoztatási és szociális miniszterek informális budapesti találkozóján, melyre az IPOSZ elnöke, Németh László is elkísérte.
 
Helyes az a megközelítés, amely a fiatalokat támogatja abban, hogy magasabb szintű alapfokú oktatást érjenek el, és rávezeti őket, hogy szenvedélyeiket és törekvéseiket igazítsák a munkaerőpiac valós szükségleteihez. Az SMEunited támogatja a korai iskolaelhagyás problémájának kezelését és a megfelelő karrier-szolgáltatások bevezetését diákok számára az oktatás teljes ideje alatt. Az SMEunited a szakképzés és az akadémiai oktatás közötti egyenlőség megbecsülésére szólít fel. A kkv-k a képzettségi hiányát főleg a szakképzésben felkészített szakmákban tapasztalják – folytatta.
 
Az SMEunited ragaszkodik ahhoz is, hogy biztosítsák a munkaerő-piaci részvétel minden konkrét akadályának megszüntetését, mint például biztosítsák a munkahely tömegközlekedési eszközzel való megközelíthetőségét, valamint a szakmai és nem szakmai képesítések elismerését az EU-n belüli és kívüli munkaerő mobilitása keretében. Ezenkívül „kulcsfontosságú annak biztosítása, hogy az emberek foglalkoztathatósága magas maradjon végig szakmai életük során. Az SMEunited ragaszkodik ahhoz, hogy ez a kormányoknak, az egyéneknek és a munkaadóknak a közös felelőssége. Ez magában foglalja a megfelelő ösztönzők bevezetését a kkv-k munkáltatói számára, hogy továbbra is kínáljanak képzéseket, és támogassák őket abban, hogy megoldást találjanak a felmerülő konkrét problémákra, például a munkavállaló helyettesítésére a képzése alatt és a gazdasági tevékenység folyamatosságának biztosítására – folytatta az SMEunited igazgatója.
A hosszabb szakmai élet biztosításával kapcsolatban: „Az SMEunited ragaszkodik ahhoz, hogy jobb megközelítéseket kell találni a vállalkozás átruházására, átörökítésére, amikor a vállalkozó nyugdíjba kíván vonulni. A megoldás kettős: egyrészt hagyni kell a vállalkozókat, hogy tovább dolgozhassanak, ha akarnak, másrészt az új vállalkozókat képzésben kell részesíteni, hogy folytathassák az adott tevékenységet, többek között az inaktív lakosság között megtalálható vállalkozói tehetségek ösztönzésével” – összegezte.