Bonyhád | A szakoktatás jövőjéről rendeztek fórumot Bonyhádon. Az IPOSZ országos igazgatója szerint rendszeressé kellene tenni a kommunikációt a szakképzésben résztvevők között.
Gyűjtse be az ipartestület a szakképzésben résztvevő iskolák és vállalkozók elképzeléseit, mérje fel a piaci igényeket, s mindezek figyelembe vételével tegye le javaslatait a döntéshozók elé – e célból tart most regionális szakképzési fórumokat az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ). Dél-dunántúlit kettőt is rendeztek: csütörtökön Kaposváron, pénteken Bonyhádon.
Antal Márton, a szervezet Tolna megyei elnöke tartalmasnak értékelte a bonyhádi eseményt. Megjelent, és kifejtette véleményét többek között Szabó Judit a regionális képzési központ igazgatója, dr. Fischer Sándor a regionális fejlesztési és képzési bizottság társelnöke, Vida Lajos a Szent László Szakközépiskola főigazgatója, Gyurkovits Ferenc megyei szakképzési koordinátor és Budai Zoltán a bonyhádi munkaügyi kirendeltség vezetője. Antal Márton szerint a legégetőbb gond, hogy a szakképzés finanszírozása nincs a helyén. Az iskolák támogatottságát elfogadhatónak ítélték a fórum résztvevői, ám a gyakorlati képzésben résztvevő vállalkozók csak késve jutnak a pénzükhöz, sok adminisztráció után.
Régi és mind máig megoldatlan gond, hogy a nívós szakmunka anyagi megbecsültsége csekély, és egyes szakmákban a tananyag elavult. A bonyhádi fórum vitaindító előadását dr. Solti Gábor, az ipartestület országos igazgatója tartotta. Elmondta, hogy az IPOSZ elsősorban a kézműves szakmákra összpontosít. Minden regionális tanácskozásra más-más szakmacsoport kerül előtérbe, Bonyhádon a szolgáltatók beiskolázási és piaci lehetőségeiről tárgyaltak. Tapasztalataikat, a felmerült ötleteket elemzik, s a végeredményt dokumentálják, eljuttatják a regionális fejlesztési és képzési bizottsághoz.
Külön gondot fordítanak azon a mesterségek életben tartására, amelyeknek már kevés művelőjük akad, noha exportképes, keresett a termék, amit gyártanak. Itt a hegedűkészítőt, a cserépkályhást és az orgonakészítőt emelte ki az igazgató. A szakképzési fórumokat dr. Solti Gábor rendszeresítené, hogy állandó kommunikáció alakuljon ki az állami szervek, az oktatók, a munkaadók, a munkavállalók és a piac szereplői között. Mert szerinte ezen a területen, egyelőre minden képlékeny és esetleges.
Forrás: Tolna Megyei Online