Aktuális híreink

A tárgykultúra dicsérete

2009. September 15. 14:18
Egy kézműves pályázat lenyomataként jelent meg a nyáron A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) gondozásában a Magyar Kézművesség – 2009 című reprezentatív album, mely hazai és határon túli, kortárs magyar alkotók munkáiból válogat.

A keménytáblás, háromnyelvű színes kiadvány a nyaranta rendezett, kettős tematikával kiírt pályázat és az ehhez kötődő kiállítás alkotóit és azok egy-egy munkáját mutatja be. A két téma egyike napjaink kézműves tevékenysége, a hagyományok továbbélése a mai igényeket kielégítő használati tárgyakban. A másik vezérmotívum az idén a magyar regék és mondák világához kapcsolódott; olyan műveket vártak a szervezők, amelyek áttételesen a magyar mondavilágban fennmaradt hagyományokra reflektáltak.

 

Az 1994 óta működő A Magyar Kézművességért Alapítvány az Ipartestületek Országos Szövetségével (IPOSZ) és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Kézműipari Tagozatával közösen meghirdetett idei pályázatára háromszáznál is több hazai és határon túli magyar alkotó jelentkezett. A pályázat válogatott anyagát a Városligetben, a Vajdahunyadvárban állították ki. A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezett kiállításon a legjobb pályaművek jelentek meg – ezeket a Hagyományok Háza és a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus szakértőiből álló zsűri választotta ki. Az album a mellett, hogy képekben áttekintést ad a pályaművekről, bemutatja a díjazott alkotókat, illetve egy-egy sor erejéig a többi kiállítót. A könnyebb tájékozódást az album végén található alkotói név- és képszámmutató segíti. Az idei albumban és kiállításon két debreceni kézműves munkája is szerepel.

 

A pályázatra a szakmai zsűri szerint az utóbbi évek egyik legerősebb anyaga érkezett – írja az album előszavában Gergely Imre, az alapítvány titkára, a kiállítás főszervezője. Az augusztus 23-án zárult kiállítás napjaink kézművességének legjavát mutatta be. Olyan érdekes és ritka mesterségek képviselői is szerepeltek munkáikkal a tárlaton, mint a hangszerkészítő, az intarzia készítő vagy az íjkészítő, de láthattunk művészi szintű alkotást géplakatos mestertől, láthattunk kalligráfusi és könyvműves mesteri alkotást is. A tárlaton a textilből készült remekek voltak túlsúlyban. Szőnyegek, terítők, illetve hagyományos elemeket felhasználó ruhák.

 

Nagy erénye volt a kiállításnak, hogy a magyar regék és mondák tematikájára érkező pályaművek nem csak tárgyi megfogalmazásban, hanem rövid írásos összefoglalóban is ismertették a kiválasztott történetet. Az viszont tovább színesíthette volna az alapítvány ismeretek bővítését célzó törekvését, ha a laikus közönség is megtudhatta volna mit is csinál pontosan egy tűzgrafikus, hogyan fest a tűfestő, vagy mit takar a fusing technika.

 

– A Magyar Kézművességért Alapítvány fontos feladatának tekinti a tárgykultúra szerves részét képező kézművesség hagyományainak megőrzését, ápolását és továbbvitelét – olvashatjuk weboldaluk bemutatkozó részében. Ezen kívül nagy hangsúlyt fektetnek a tradicionális technikák értékeinek bemutatására, népszerűsítésére, a szakmai fejlődés folyamatosságának fenntartására, fejtik ki ugyanitt. Az AMKA évente két nagykiállítást is rendez, melyek anyagából album készül.

 

Ezenkívül hazai és külföldi szakmai rendezvényeken vesznek részt. Közreműködnek hagyományőrző programok és vásárok szervezésében. Kéthavonta megjelenő Kézművesek című hírlevelükkel pedig az alkotókat szeretnék munkájukban segíteni, hírekkel ellátni.

 

Forrás: Debrecen Online