Az ipartestületek javaslatai a törvényalkotási folyamatban hasznosulnak - mondta Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke csütörtökön újságíróknak a megyei szervezetek ügyvezetőinek országos tanácskozásának szünetében Budapesten.
Szűcs György emlékeztetett arra, hogy az IPOSZ 31 javaslatot dolgozott ki a mikro vállalkozások, és alkalmazottat nem tartozó egyéni vállalkozások megerősítésére a foglalkoztatási képesség növelése érdekében, és ezeket eljuttatta a parlamenti pártokhoz.
A hasznosuló javaslataikra példaként említett az IPOSZ elnöke, hogy szerepel első gazdasági akciótervben a vállalkozói közterhek mérséklése, és már a parlament előtt van a kisvállalkozói törvény módosításához beadott önálló képviselői indítvány, amelyben az ellenőrző hatóságok érdekeltsége szűnne meg a bírságolásban. Egy másik képviselői indítványban a ki nem egyenlített számlák áfa-befizetési kötelezettségének szabálya változna meg.
Szűcs György elmondta, hogy javaslataik kiemelten kezelik a foglalkoztathatóságot javító képzéseket, és remélik, hogy a szakképzésekkel kapcsolatos törvénymódosításokban is szerepelni fog.
"A jó magyar szakmunkás olyan közjavat testesít meg, amelyre a magyar gazdaság, a társadalom alapozódik" - mondta Szűcs György. Szerinte a fizikai szakmunka, a szolgáltatói szakmában dolgozók erkölcsi, anyagi megbecsülése nagyon fontos lenne, hiszen az látható, hogy időnként a foglalkoztathatóság jelenti a gazdasági és társadalmi kilábalásból az akadályt.
Az IPOSZ elnöke szólt arról, hogy a bejelentett adócsökkentésre vonatkozóan mivel még nincs kodifikált szöveg, így nem látszik, hogy az egykulcsos adórendszer azt fogja-e jelenteni, hogy az egyéni vállalkozók, és a betéti társaságok beltagjai egyenrangú állampolgárként fogják-e a 16 százalékot fizetni, vagyis 16 százalékos lenne a személyi jövedelemadó a vállalkozói "kivétre".
Az IPOSZ 31 javaslata között szerepel, hogy jöjjön létre külön részszabályozás a 10 fő alatti vállalkozásokra, és az alkalmazottat nem tartó egyéni vállalkozásokra. A foglalkoztatási helyzet negyedéves és éves felmérésénél a kistérségekben legyen megfelelő arányú adatgyűjtés a mikrovállalkozásokról, az alkalmazottat nem tartó egyéni vállalkozásokról.
Javasolja az IPOSZ azt is, hogy a kormány támogassa az ipartestületek és a takarékszövetkezetek között együttműködést a két szervezet együttműködési megállapodása alapján, továbbá segítse a kormány a kisebb garancia biztosítók hálózatának kiépítését az ipartestületek bevonásával.
Forrás: MTI/Menedzsment Fórum