Tisztelt Iparos Társaim!
A Magyar Kézművesség Napja alkalmából nagy szeretettel köszöntöm Önöket ünnepi rendezvényünkön. Óriási megtiszteltetés és őszinte öröm a számomra, hogy a magyar kézműipar, a mikro-, kis- és családi vállalkozások országos érdekképviselete nevében emlékeztethetem Önöket mindarra, amivel az ezeréves múltra visszatekintő magyar kézművesség hozzájárult országunk fejlődéséhez és boldogulásához a múltban, és méltathatom azokat az eredményeket, amelyek a kétkezi munka nyomán a jelenben, illetve a jövőben teszik jobbá, szebbé és tartalmasabbá valamennyi honfitársunk életét.
A magyar kézművesség története elválaszthatatlan Magyarország történetétől. A hazai kézművesség társadalom- és gazdaságszervező ereje a Magyar Állam megalapításától kezdve évszázadokon átívelő tény maradt, melynek köszönhetően egy olyan országot tudhatunk a magunkénak, amely a kézműves kultúra tekintetében bátran összehasonlítható az olyan jelentős kézműipari hagyományokkal rendelkező államokkal, mint Ausztria, Németország, Franciaország vagy Olaszország. Mintegy 200 kézműipari szakmában tevékenykedünk, melyek közül jónéhány tett szert hírnévre szerte a világban, legyen bár szó gasztronómiáról, szépségiparról, építőiparról, a művészi kézműiparról vagy akár a magyar találmányokról.
A középkori céhek, majd az ipartársulások örökébe lépő ipartestületek hivatalos története éppen 130 évvel ezelőtt kezdődött. Az 1884. évi második ipartörvény alapján létrejött újkori ipartestületek számára széles hatáskört adott a jogszabály. Ezt bizonyítja a törvény 126. §-a, mely az ipartestület célját ekképpen határozta meg: „…az ipartestület elsősorban a kézműves iparosok törvényes érdekképviseleti szerve. A törvény meghatározása lehetőséget nyújt arra, hogy az ipartestület úgyszólván minden ügyben, mely a kézműves iparosság érdekeit érinti, szavát hallassa, az iparosság érdekében felszólalhat, felterjesztést intézhet, közbeléphet, egyszóval minden tekintetben eljárhat azok érdekében”.
A magyar kézművesség az elmúlt századok során annak köszönhette a fennmaradását, hogy képes volt alkalmazkodni az adott körülményekhez, folyamatosan kereste az új utakat, átvette és továbbfejlesztette a legjobb külföldi tapasztalatokat. A magyar mesteremberek, iparosok, kézművesek által teremtett értékekre Európa és az egész világ előtt is joggal lehetünk büszkék.
Ez a büszkeség, ez a kézműves hagyomány az, amely feljogosítja az IPOSZ-t arra, hogy a magyar iparosok tíz- és százezreinek nevében és érdekében szót emeljen. Ma már senki sem vitatja, hogy a hazai kisvállalkozások döntő jelentőséggel bírnak a foglalkoztatásban, a munkahelyteremtésben, a szakképzésben és az adóbevételek megteremtésében. Mi vagyunk azok, akik előállítják a nemzeti jövedelemnek több mint a felét, mi vagyunk azok, akiknek döntő szerepük van a munkahelyteremtésben, mi vagyunk azok, akik élhetővé teszik Magyarországot!
Az Ipartestületek Országos Szövetsége erre a tudásra építve támogatja és képviseli a magyar kézműipari, mikro- és kisvállalkozásokat, olyan egyedüli országos munkaadói érdekvédelmi szervezetként, amely az egész országot lefedő ipartestületi hálózata révén nemcsak szakmai, de számos település vonatkozásában helyi szinten is képes megjeleníteni a magyar gazdaság gerincét jelentő mikro- és kisvállalkozásokban rejlő erőt.
Az IPOSZ és az ipartestületek 130 év tapasztalatával küzdenek azért, hogy az általunk képviselt gazdasági erő a súlyának megfelelő mértékben vehessen részt a gazdaságpolitika alakításában, valamint autentikus KKV-érdekvédelmi szervezetként újra elfoglalhassuk méltó helyünket az országos érdekegyeztetésben. Új idők jöttek, új problémák vannak – a megoldás módjának is újnak kell lennie.
A 130 évvel ezelőtt, 1884-ben kihirdetett második ipartörvény az ipartestületeket nevezte meg az iparosság érdekvédelmi szervezetének, és mivel sok ipartestület az elkövetkező időszakban ünnepli fennállásának 130. évét, ezért a mai nappal egy jubileumi évet nyitunk meg, melyet jövő év szeptemberében a Kézművesség Napján egy újabb jubileum, az IPOSZ 25. éves fennállásának évfordulója zár.
Ennek jegyében kívánom megköszönni Önöknek, hogy jelenlétükkel szebbé és ünnepélyesebbé tették a Magyar Kézművesség Napját.
Isten áldja a tisztes ipart!
Németh László
az IPOSZ elnöke