Aktuális híreink

Az IPOSZ sürgeti az uniós pályázatok beindítását

2007. October 17. 12:10
Prófétának bizonyult a kisiparosok érdekképviseletének vezetője.
A kormány stabilizációs programjának megszorító intézkedései hatására 70 ezer egyéni vállalkozó adta vissza működési engedélyét, illetve további 30 ezer családi és mikrovállalkozást fenyeget a csődhelyzet. Az előbbiek a kormányzati gazdaságkifehérítési akció, az utóbbiak pedig a körbetartozás és lánctartozás áldozatai – véli Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke.

Prófétának bizonyult a kisiparosok érdekképviseletének vezetője. Ő ugyanis az Országos Érdekegyeztető Tanács, tavaly június 10-ei ülésén, amelyen a kormányfő ismertette az Új Egyensúly programját, azt nyilatkozta lapunknak: „A tervezett változások nyomán a csaknem félmillióra tehet főállású egyéni vállalkozóra olyan többletterhek várnak, amelyet valószínűleg nem tudnak már elviselni; tönkremennek, munkanélkülivé válnak. E probléma kezelésére semmilyen megoldást nem javasolt a kormány.” A folyamat tehát megkezdődött ahogyan szűnnek meg a kényszer- és álvállalkozások a fokozott munkaügyi és adóellenőrzésektől tartva; úgy jelennek meg ezek az emberek a munkaerőpiacon, részint 33-40 százalékos jövedelemcsökkenés mellett (ami megjelenik fogyasztásukban; áttételesen a GDP visszaesésében is), részint pedig állástalanként.

Fennáll annak a veszélye is - figyelmeztet Szűcs, György -, hogy a kormányintézkedések miatt további több tízezer kis-és középvállalkozót sodornak magukkal a nagyobbak és tegyük hozzá, nemritkán állami társaságok nemfizetési „akciói”. Az Iposz. Elnöke úgy véli, sokan lehetnek még a körbetartozás és a lánctartozás áldozatai. Igen sok kereskedő, köztük számos autókereskedő ment és megy tönkre például emiatt. Az építőipar visszaesése szintén érzékenyen érinti a szektort.

Szűcs György hangsúlyozta, hogy az Iposz programjában szereplő javaslat szerint a kedvezőtlen helyzet ellenére folyamatosan jelen kívánnak lenne a régiók gazdaságfejlesztésében. A belső fogyasztás visszaesése is indokolja azt, hogy mihamarabb induljanak be az európai uniós pályázati források felhasználásra kiírt pályázatok. Az Iposz szerint ezekből a forrásokból képzéssel, technikai megújulással növelni lehetne a kis- és középvállalkozások versenyképességét. Szükség lenne olyan pályázatokra is, amelyek az érdekképviseleteknek teremtenek lehetőséget a vállalkozások segítésére – tette hozzá az érdekképviselet első embere.

Forrás: Népszava