MEGHÍVÓ az írott sajtó és az elektronikus média szerkesztőségei részére
Az IPOSZ Elnökség nevében országos tanácskozásunkra várjuk a tisztelt sajtó képviselőit.
Időpont: 2010. május 27. (csütörtök) 10,00 óra
Helye: Kőbányai Gyermek és Ifjúsági Szabadidő Központ
1105. Budapest, Előd u. 1.
A média munkáját készséggel segítjük előzetesen és a helyszínen egyaránt. (Sajtószolgálat, telefon: 06-30-552-2767)
PROGRAM
10 – 11,30 óra:
F Megnyitó, kitüntetések átadása
Kurucz Zsigmond tiszteletbeli örökös elnök
Szűcs György elnök
F Az „Európai Kis- és Középvállalkozói Hét” regionális fórumsorozatának kisiparos tapasztalatait, javaslatait összegző országos konferencia
Előadó: az IPOSZ, a kormányzat és a Kézműves-, Kis- és Középvállalkozói Európai Szövetsége (UEAPME) vezető képviselője
11,30 – 13,30 óra:
F Az IPOSZ XXII. Országos Közgyűlése dokumentum-terezeteinek megvitatása, elfogadása
F Az Országos Elnökség és a Felügyelő Bizottság 2009. évi munka- és Cselekvési Programjának végrehajtását minősítő beszámolója
F 2010. évi Cselekvési Program
F Szervezeti kérdések, gazdálkodás, alapszabály módosítás, interpellációk, zárszó
Mellékletben csatoljuk a sajtó számára készített információs összeállításunkat.
Az IPOSZ 2010. évi Cselekvési Program-tervezetét és az „IPOSZ 12 pontos követelése a legkisebbek érdekében” c. dokumentumot elolvashatják a www.iposz.hu/hírek oldalon.
A második kkv-hét és a közgyűlés regionális fórumain is megállapítást nyert, hogy a kisipar”padló közeli” helyzetben van, talpon maradásuk, versenyképességük érdekében a kormánynak sürgősen kkv-programot kell kidolgoznia.
A téma fontosságára való tekintettel kérjük meghívásunk elfogadását és a közvélemény informálását.
Simsik Ágnes sajtófőnök
Információ a sajtó részére
Az IPOSZ XXII. Közgyűlése 2010. V. 27., Budapest
A második kkv-hetet és az országos közgyűlést megelőzőt öt regionális fórumon 238 ipartestület több száz képviselője minősítette az IPOSZ elmúlt évi munkáját. Összefoglalták az ipartestületek és a mikro- és kisvállalkozások működésének problémáit, és azt, hogy a kormánytól milyen konkrét, a mikrokra szabott intézkedéscsomagot várnak. Megállapították, hogy a kisvállalkozások sokasága került „padló közeli” helyzetbe, az egyedül dolgozók és a falvak iparosságának a léte tragikus.
A mikro- és kisvállalkozások kilátástalan helyzetéhez vezetett többek között: a lakossági és az állami megrendelések, a beruházásokra, karbantartásokra és a telephelyfejlesztésekre szánt költségek drasztikus csökkenése, a tőkehiány, a hitelezés, a korrupció, a jogszabály-dzsungel, a hatósági ellenőrzési túlkapások, a pályázati kiírások, a közbeszerzései eljárások, és a szakképzés ismert problémáinak sokasága. Az „aranytartalékaikat” már nem beruházásokra, fejlesztésekre, hanem a túlélésre fordítják!
Az ipartestületek figyelmeztetnek, hogy bekövetkezhet a legyengült mikrok nagy arányú tönkremenetele. Ez pedig az alkalmazottak további elbocsátásához, az iparos családok elszegényedéséhez vezethet.
A mikro- és kisvállalkozások részvétele ma szinte minden településen a foglalkoztatásban, a termelésben és szolgáltatásban meghatározó ezért fejlesztésük gazdasági és társadalmi érdek.
A kicsik fejlődése érdekében az IPOSZ az új kormánytól gyors, de megalapozott, konkrétan a mikro- és kisvállalkozásokra és azok gyakorlati tapasztalatikra építő gazdasági programot vár. A helyzetértékelésben, a gazdasági programok kidolgozásában és végrehajtásában a hatékony, folyamatos együttműködést alapelvnek tekinti.
Az IPOSZ meggyőződése, hogy a versenyképes adórendszer, a foglalkoztatásbővítés, a feketegazdaság visszaszorítása, a közterhek mérséklése, a mikro- és kisvállalkozásokat sújtó bürokrácia radikális egyszerűsítése, a gazdaság igényeihez igazodó szakképzés, a tisztességes versenyt, egyenlő esélyeket biztosító jogalkotás, az európai, a hazai és regionális támogatások, forráslehetőségek és fejlesztések feltételeinek kidolgozása, a kkv-programok beindítása a kormányzat első számú tennivalói közé tartozik. Az IPOSZ szakértelmével, 20 éves vállalkozói gyakorlatával segíti a kormányzatot a vállalkozói programok kidolgozásában, végrehajtásában.
Az IPOSZ a mikrok valós gazdasági és foglalkoztatási súlyának elismertetéséért dolgozik. Folytatja a „Szolgáltató ipartestületek a régiók gazdasági fejlesztéséért 2007-2011” c. programját. Az EU-ban elfogadott „Gondolkozz először kicsiben” program figyelembevételével elkészítette az „IPOSZ 12 pontos követelését a családi- és mikrovállalkozások érdekében.” (elolvasható a www.iposz.hu/hírek oldalon)
Az IPOSZ-t alkotó 238 ipartestületbe tömörült 42 ezer vállalkozás közel 250 ezer alkalmazottat, segítőcsaládtagot foglalkoztat, 7-8 ezer szakmunkástanulót képez, 200 kézműves és kisipari szakmát képvisel. Baj lenne, ha ez a gazdaságilag és társadalmilag meghatározó erő a múlt évek gyakorlatát és intézkedéseit idéző „az íróasztal talál munkát magának” tapasztalat áldozatai lennének.
A Szövetség, az ipartestületek és az iparosság 2010-ben az ipartestületek 125 évre visszatekintő múltjára, újjáalakulásuk két évtizedes jubileumára és az IPOSZ 20 éves megalakulásának emlék ülésére is fókuszál, számos ipartestületi rendezvény zajlik.
Az IPOSZ és a Kézműves-, Kis- és Középvállalkozók Európai Szövetsége (UEAPME) együtt készül a magyar EU-s elnökségre a kkv-k helyzetének javítása érdekében.
Ezért az októberben Budapestre érkező UEAPME tejes elnöksége ismerkedik a kkv-k helyzetével, találkozik a kormányzat illetékes vezetőivel.
Az IPOSZ négy éves programjának végrehajtása ebben az évben befejeződik, ezért megkezdi a következő 2011-2015 évre szóló gazdasági programjának a kidolgozását.