Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti össszefoglalókat.
Késedelmes fizetés: az EGSZB véleménye alátámasztja a KKV-k érveit
A karácsonyi szünet előtti plenáris ülésén az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) elfogadta román tagszervezetünktől, a CNIPMMR-től érkezett Ana Bontea által megfogalmazott véleményt a késedelmes fizetésről szóló irányelv módosításáról. Az UEAPME álláspontjával megegyezően az EGSZB egy 30 napos fizetési határidőt támogat a közbeszerzéseknél, megszüntetve a kivételeket ez alól a szabály alól, illetve legfeljebb egy 60 napos maximális limitet bevezetve, mivel a közintézmények pénzügyi problémái „semmiképp sem lehetnek nagyobbak, mint a kkv-kéi”. A kötbérfizetés kötelezettégét kellene felállítani minden kereskedelmi tranzakcióra a jelentés szerint, amely azt is hangsúlyozza, hogy a késedelmes fizetést az alvállalkozói közbeszerzési szerződéseknél és a vállalat és vállalat közötti (B2B) kapcsolatokban is el kell kerülni. Végezetül, a szöveg gyorsabb adójogszabályokkal kapcsolatos kifizetéseket kér a hatóságoktól, valamint arra kéri a Bizottágot, hogy vizsgálja meg, bele kell-e foglalni a vállalat és fogyasztó (B2C) közötti kereskedelmet az irányelvbe, vagy külön szabályozást akar létrehozni a területen.
Javítani kell a fogyasztók adatvédelemmel kapcsolatos tudatosságát
Az UEAPME december 18-án hozta nyilvánosságra válaszát az Európai Bizottságnak arra a konzultációjára, melyet a személyes adatok védelmével kapcsolatos, alapvető jogokra vonatkozó jogalkotással összefüggésben kezdeményezett. Az UEAPME szerint a jelenlegi jogi keretek magas szintű adatvédelmet biztosítanak az EU-n belül, de túlságosan összetettek és nincsenek összhangban a technológia és a szolgáltatások élvonalával. Az UEAPME szerint a nem biztonságos adattovábbítással kapcsolatos fő bizonytalanságok az EU-n kívüli térségre jellemzőek, ezért kritikusan viszonyul az „adatvédelem tudatos” technológiák, termékek és szolgáltatások Bizottság által javasolt, kötelező európai tanusítvány rendszerének bevezetéséhez. Az UEAPME a fogyasztók által, az interneten keresztül, harmadik félnek szolgáltatott adatokkal kapcsolatos fogyasztói tudatosság megerősítésének a szükségességét emelte ki, mint az egyik legnagyobb kihívást a jövőre nézve. Az UEAPME következtetése szerint, a jövőbeni jogszabályokat érthetően kell megfogalmazni és nem szabad további terheket róni a kis- és közepes vállalkozásokra.
Az UEAPME kommentárt fűzött a többszintű kormányzáshoz
Az UEAPME ezen a héten tette közzé válaszát a Régiók Bizottságának a Többszintű Kormányzásról szóló Fehér Könyvéhez. A szervezet üdvözölte a dokumentum főbb pontjait, különösen az kormányzás minden szinten való koordinációjának és szervezésének igényét. Az UEAPME szerint a „horizontális szubszidiaritás” elvének maradéktalan alkalmazásával kell biztosítani a gazdasági és társadalmi szereplők részvételét a döntéshozás folyamatának minden szintjén. Valójában az együttműködés jelenlegi hiánya vezet a rendkívül magas költségekhez és a megterhelő adminisztrációs követelményekhez, hangsúlyozta az UEAPME és kiállt egy erőteljesebb „együttműködési kultúráért”, valamit a gazdasági realitások jobb megértéséért a politikaformálás minden szintjén.
A kkv-k csatlakoznak a Bizottság termékbiztonsági bizottságához
Az Európai Bizottság megfigyelői státuszra jelölte az UEAPME-t az Általános Termékbiztonsági Irányelv (GPSD) Bizottságba, egy olyan testületbe, amely a Tagállamok képviselőiből áll és a termékbiztonsági irányelv 2001-es elfogadásával állítottak fel. A bizottság célja, hogy segítse az Európai Bizottságot az irányelv végrehajtásában és gyakorlati alkalmazásában. Az UEAPME megfigyelőként szintén részt vesz a „GPDS Network”-ben, melynek célja, hogy megkönnyítse az együttműködést operatív szinten, a piacfelügyelet vagy egyéb végrehajtási tevékenység területén, különösen a kockázatfelmérés, terméktesztelés, szakvélemény és tudományos ismeretek cseréje, közös felügyeleti projektek és nyomon követés végrehajtása, illetve veszélyes termékek bevonása vagy visszahívása során. Mindkét testület következő ülése január végén esedékes.
A Képzési Bizottság felügyeli majd az „Euro-tanoncság”-ot
Egy új projektet jelölt támogatásra decemberben az Európai Bizottság, az európai ipari tanulók mobilitásának növelésére. Az „Euro-tanoncság” (Euroapprenticeship) projektet hivatalosan francia tagunk az APCM vezeti majd, az UEAPME Képzési Bizottságának politikai irányítása alatt, valamint az UEAPME tagok és regionális hatóságok részvételével. Az UEAPME Titkárság foglalkozik majd a kommunikációval és az információk terjesztésével. Az Euroapprenticeship volt az egyetlen győztes a Bizottság által kiírt pályázaton, és az a célja, hogy létrehozza a „mobilitási hálózatok hálózatát” egy webalapú felület kifejlesztésével, amely egy reális és megvalósítható lehetőséget biztosít az ipari tanulóknak és egyéb gyakorlati szakképzésben résztvevő fiataloknak a külföldi képzésre, minden Tagállamban. A projekt összekapcsolja majd a létező hálózatok szakértelmét és erőforrásait, hogy kiterjessze lefedettségüket és fejlessze az általuk nyújtott szolgáltatásokat. Az Euroapprenticeship, melyet ki kell majd terjeszteni az új tagokra, 2012. decemberéig fut.
Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság