Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti össszefoglalókat.
A krízisből kivezető lehetséges utakat vitatták meg az Európai Parlamenti képviselők
Brüsszelben az Európai Parlament Pénzügyi, Gazdasági és Szociális Válság Különbizottsága meghallgatást szervezett a válság kkv-kra gyakorolt hatásáról. Gerhard Huemer az UEAPME Gazdaság- és Költségvetés Politikai igazgatója a válságból kivezető lehetséges utakról beszélt az ülésen. Elsőként azt hangsúlyozta, hogy a pénzügyi forrásokhoz való hozzájutást kell javítani. Bár a likviditás mostanra már nem okoz problémát, a hitelek szűkösségén segíteni kell a garanciák rendszerével, új pénzügyi szabályozással és új pénzügyi termékekkel. Másodsorban megjegyezte, hogy a gazdasági élénkítő programoknak jobban kell irányulniuk a jövő felé. A megmaradt, korlátozott közösségi forrásokat a magánszféra keresletének a mozgósítására kell felhasználni és a válságból való kilábalási stratégiákat kell kidolgozni, hogy a cégeknek világos képük legyen a közeljövőről. Végül azzal zárta szavait, hogy több figyelmet kell szentelni a közszféra hatékonyságának és a törvényalkotás minőségének. A Bizottságot arra szólította fel, hogy legyen a[z Európai Uniót létrehozó] „Szerződések Védelmezője”, a politikaformálókat pedig arra, hogy tartsák tiszteletben a „Gondolkozz előbb kicsiben!” elvet.
A kkv-k összeírták a REACH határidő teljesítésével kapcsolatban felmerülő problémákat (REACH – angol betűszó a Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals - Vegyi Anyagok Regisztrációja, Kiértékelése, Engedélyezése és Korlátozása – rendelet nevéből)
Brüsszelben, első alkalommal ült össze a REACH regisztráció határidejének betartására létrehozott igazgatói egyeztető csoport. Guido Lena az UEAPME Fenntartható Fejlődés bizottsági igazgatója a szervezet nevében bemutatta a résztvevőknek azt a dokumentumot, amely felsorolja a kkv-k által tapasztalt legnagyobb problémákat, melyek a REACH-csel kapcsolatos regisztrációs követelmények teljesítése során felmerülnek. Az Anyaginformációs Cserefórumok (SIEF-ek) és konzorciumok néha akadályt jelentenek a kkv-k számára, mondta Lena úr, mert a SIEF-eken nehéz megszerezni a megfelelő információkat és a konzorciumokkal kapcsolatos költségek nagyon magasak, mindeközben az egyenlő bánásmód és a jogbiztonság nem garantált. A REACH végrehajtásának egységesebbnek kell lennie a Tagállamokban, folytatta Lena igazgató, aki azt is hangsúlyozta, hogy a kizárólag angolul hozzáférhető elektronikus regisztráció hátrányosan érinti a kisebb vállalatokat, emellett az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) iránymutató dokumentumai gyakran túlságosan időigényesek és bonyolultak a szükségleteikhez képest.
A biztosításközvetítők kulcsszerepet játszanak a kkv-k számára
Luc Hendrickx az UEAPME Vállalkozáspolitikai igazgatója felszólalt azon a konferencián, melyet a Biztosításközvetítők Európai Szövetsége (BIPAR) rendezett az Európai Parlamentben „Biztosításközvetítők: a gazdaság minden szereplőjének szolgálatában” címmel. Hendrickx úr szerint a biztosításoknak kulcsszerepe van a kkv-k számára. Először is, ebben nyilvánul meg a vállalkozás felelősségtudata alkalmazottai, ügyfelei és a környezet iránt. Ezen felül a biztosítások az innováció hajtóerejeként is működnek, lehetővé téve a kkv-knak, hogy új piacokra lépjenek be és új termékeket fejlesszenek ki, miközben csökkentik az ezzel összefüggő kockázatokat. Sajnálatos módon egyes termékek még nem elérhetőek a kkv-k számára és az egységes piac a határon átnyúló biztosítási szolgáltatások számára nem működik kielégítően, folytatta Hendrickx úr, aki végezetül hangsúlyozta azt a fontos szerepet, amelyet a biztosításközvetítők töltenek be azzal, hogy aktív kockázatkezelő szolgáltatásokat nyújtanak.
Az UNIEP igazgatótanácsa projektekről és strukturális alapokról értekezett
Az UEAPME társult tagjának, a Festő Vállalkozók Nemzetközi Szövetségének (UNIEP) Igazgatótanácsa Brüsszelben az UEAPME székházában ült össze. A napirendi pontok között több az UNIEP közreműködésével folyó projekt szerepelt. Ilyen a Chemxchange, melyet a Kutatási és Technológiafejlesztési Hetedik Keretprogram (FP7) finanszíroz és a meglévő és új, vegyi anyagokkal kapcsolatos jogi szabályozásnak való megfeleléssel foglalkozik, valamint a PaintingSkills, melyet a Leonardo program finanszíroz és az építőiparban dolgozó festők szakképzésével és vizsgáztatásával foglalkozik. A résztvevők foglalkoztak egy közelgő találkozó előkészítésével is, melyet a Bizottság szervez az érdekelt feleknek a Festék Irányelvvel kapcsolatban, valamint meghallgatták Birte Day UEAPME tanácsadó tájékoztatóját a strukturális alapokról és a kkv-kra vonatkozó lehetséges könnyítésekről.
Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság