Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti össszefoglalókat.
Az UEAPME Szociális Ügyek Bizottsága magasabb sebességbe kapcsol az előtte álló munkához
Brüsszelben összeült az UEAPME Szociális Ügyek Bizottsága, melynek a területért felelős UEAPME elnökhelyettese, Benne van Popta az elnöke. A résztvevők alaposan megvitatták a bizottság munkatervét, amely tükrözi az Európai Szociális Partnerek napirendjét, valamint foglalkozik a folyamatban lévő törvénykezéssel és az EU 2020 Stratégiával. A tagok ezek után megvitatták az Európai Szociális Partnerek együttes hozzájárulását az EU 2020 vitájához, mely előkészítés alatt áll és a Tanács júniusi üléséig kell elkészüljön. Ezt követően foglalkoztak annak a közös munkának az eredményével, amelyet az Európai Szociális Partnerek az Európai Unió Bíróságának a munkások kiküldetésére vonatkozó döntésével kapcsolatban végeztek. Ez után következett az az eszmecsere, amely az UEAPME álláspontjának a finomítását szolgálta, az Európai Parlamentben a szülési szabadságról szóló vita kapcsán. Szintén napirendre került egy ágazati társadalmi párbeszédről szóló áprilisi, brüsszeli rendezvény előkészülete.
Az UEAPME Jogi Ügyek Bizottságát tájékoztatták a Bizottság képviselői
Brüsszelben összeült az UEAPME Jogi Ügyek Bizottsága. A találkozón, amelyen a területért felelős UEAPME elnökhelyettes Karel Havlicek elnökölt, az Európai Bizottság több képviselője is felszólalt. Eddy De Smijter a Versenypolitikai főigazgatóság tisztviselője a trösztellenes kártérítési perekről tájékoztatta a résztvevőket, míg Fiona Kinsman a Jogérvényesülés, Szabadság és Biztonság főigazgatóság jogtanácsosa a törvénykezés szabályozásáról, az ítéletek elismeréséről és végrehajtásáról beszélt, a polgári jogi és kereskedelmi ügyek területén. A bizottság tagjai ezután tájékoztatást kaptak a Lisszaboni Szerződéssel bekövetkező változásokról, a félrevezető cégnyilvántartások ügyének állásáról, a fogyasztói jogokról szóló irányelv javaslatról, a késedelmes fizetésről szóló irányelv módosításáról, az európai magántársaságok statútumáról, és az alternatív vitarendezésről.
Az UEAPME és az Európai Szabadalmi Akadémia (az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) képző intézménye) tanfolyamot és videokonferenciát szervezett a Szellemi Alkotások Jogáról (IPR)
Az Európai Szabadalmi Akadémia (EPA) és az UEAPME Brüsszelben szellemi műhelymunkát szervezett a szellemi alkotások jogáról (IPR) kkv-k számára. A képzésen az UEAPME állománya és tagjai egyaránt részt vettek, majd videokonferencia következett olaszországi és luxemburgi részvétellel, teszt jelleggel, amit az UEAPME valószínűleg meg fog ismételni. Jeremy Philpott az Európai Szabadalmi Akadémia Innováció támogatási egységétől tájékoztatót tartott a résztvevőknek az Európai Szabadalmi Hivatalról, a szellemi alkotások jogának különböző formáiról, mint például a szabadalmak, védjegyek, tervek, szerzői jogok és üzleti titkok. Ezek után elmagyarázta a szabadalmaztatási folyamat különböző jellemzőit, a stratégiai megfontolásoktól kezdve, hogy mit, miért, mikor és hol kell benyújtani egészen a felszólamlási folyamatig. A tréning egy gyakorlati feladattal zárult, egy valódi üzleti szituáció áttekintésével és lehetséges IPR vonatkozásokkal és megoldásokkal.
A kkv-k továbbra is szkeptikusak a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Szabványokkal (IFRS) kapcsolatban
Az Európai Bizottság volt a házigazdája egy konferenciának, mely a könyvelés és az auditálás nemzetközi fejleményeiről szólt. A konferencia délelőtti szakasza, melynek a politikaformálók, szabályozók és a vállalkozások voltak a célközönsége, a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Szabványok (IFRS) nemzeti tapasztalataival, bevezetésének előrehaladásával foglalkozott. Az eseményen felszólaló UEAPME Vállalkozáspolitikai igazgató, Luc Hendrickx hangsúlyozta, hogy a kkv-k továbbra is szkeptikusak az IFRS-sel kapcspolatban és különösen a kkv-knak szánt IFRS-sel kapcsolatban, amelyek inkább felülről-lefelé megközelítést alkalmazó, redukált változatai a nagyvállalati részvényesek érdekében fogant szabályoknak, mint kisvállalkozás tulajdonos-vezetők szükségleteit észben tartva készült szabályok. Inkább az IFRS szabványok oktatását kellene kiterjeszteni a kkv-tulajdonosokra, nem pedig kizárólag a könyvelő szakmára koncentrálni – zárta szavait.
Európai Vállalkozói Régió (EER) megjelöléssel jutalmazzák a leginkább vállalkozói szemléletű régiókat
A Régiók Bizottsága első alkalommal adományozott „Európai Vállalkozói Régió” címeket, melyet Brandenburg (Németország), Kerry megye (Írország) és Murcia (Spanyolország) kapott meg 2011-re, valamint Katalónia (Spanyolország), Nagyszombat (Szlovákia) és Uusimaa/Helsinki (Finnország) a 2012-es évre. A díjat elnyerők, akiknek az UEAPME is partnere az EUROCHAMBRES-ral és a BUSINESSEUROPE-pal együtt, egy olyan zsűri által lettek kiválasztva, amelynek François Moutot a francia UEAPME tag APCM vezérigazgatója is a tagja volt. Az UEAPME részéről Andrea Benassi főtitkár vett részt a díjátadó rendezvényen. Az EER régiókat nem a múltbeli eredményeikért jutalmazták, hanem a víziójukért, és azért, mert erőforrásaik felhasználásának új módjait tudták felvázolni, a vállalkozások - különösen a kkv és kézműipari vállalkozások -megsegítésére, és a Small Business Act keretei közötti sikeres fejlődésre. A nyertes régiókat az elkövetkező két évben sorra meg fogják látogatni az EER zsűri tagjai, hogy felmérjék, milyen mértékben valósultak meg terveik.
Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság