Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti össszefoglalókat.
A szülési szabadságról szóló parlamenti szavazás kiábrándító volt a kkv-k számára
Az Európai Parlament Nőjogi és Nemi egyenlőségi bizottsága Edite Estrela portugál szocialista európai parlamenti képviselő jelentéséről szavazott Brüsszelben, a módosított szülési szabadság irányelvvel kapcsolatban. Az UEAPME mélységesen kiábrándítónak találta a képviselők álláspontját, akik megszavazták a szülési szabadság 14 hétről 20 hétre történő meghosszabbítását, valamint jelentős változtatásokat a fizetés mértékével és az elbocsátás lehetőségével kapcsolatban. Nincs bizonyíték arra, hogy a szülési szabadság meghosszabbítása javítaná a várandós nők és kismamák egészségét és biztonságát, hangsúlyozta az UEAPME, viszont egy ilyen lépés sok Tagországban további költségeket ró majd a munkaadókra és a közigazgatásra. Emellett, a szervezet kritizálta a képviselőket, azért, mert teljes bért fizető szülési szabadságra kötelezik az összes tagállamot, aminek jelentős hatása lehet a szociális ellátó rendszerekre és ezért nemzeti hatáskörben kellene dönteni ebben a kérdésben. Az UEAPME ezért szorgalmazza, hogy a képviselők egy józanabb szöveget fogadjanak el a plenáris ülésen.
A kkv-k finanszírozási lehetőségeit vitatták meg Belgrádban
Az UEAPME tagszervezet SASME, a Szerb KKV-k Szövetsége, Belgrádban konferenciát szervezett a kézművesség és a kkv szektor rendelkezésére álló különböző pénzügyi támogatási eszközökről. Az UEAPME Gazdasági és költségvetés polititkai igazgatója Gerhard Huemer az EU támogatási és kkv hitelezési fórumon szólalt fel. Huemer úr hangsúlyozta, hogy a csatlakozási folyamat előtt, alatt és után is jól meghatározott támogatási lehetőségek állnak rendelkezésre a kkv-k számára az EU programokban. Mégis, a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy az új országok új pályázói meglehetősen nehéznek találják a projektek elkészítését és végrehajtását a programok követelményeinek megfelelően. Ezért a támogatási lehetőségek teljeskörű kihasználásának biztosítására a képzés és a szakértők igénybevétele alapvető. Huemer úr hozzátette, hogy ugyan a támogatás egyértelműen szükséges, önmagában nem elegendő. Ami létfontosságú az a megfelelő ösztönzőket nyújtó és a kkv-k befektetését és növekedését lehetővé tevő szabályozás.
Szerkezetváltás az EU-ban - témakörben elkészült szakértői jelentés
Az Európai Szociális partnerek által, a szerkezetváltás témakörében szervezett nemzeti szemináriumok öt éves sorozata eredményeként, egy a változások előrejelzéséről és kezeléséről szóló szakértői jelentést publikáltak februárban. A jelentést, melynek címe: “A szerkezetváltás előrejelzésének és kezelésének javítása: hozzáadott érték a szociális partnerek bevonásával”, egy január végi zárókonferencián mutatták be és erőteljesen támogatták a munkaadók és a szakszervezetek (lásd: 84. szám). Az összefoglaló tanulmány tartalmaz egy akciótervet az átfogó változás- előrejelzés és menedzsment javítására, minden szinten. Különös figyelmet szentel a mikro- és kisvállalkozásoknak és a náluk folyó „csendes szerkezetváltás”-nak, amelyet nem lehet a nagyobb vállalatokéhoz hasonlóan kezelni. A jelentés ezért egy „tartalmasabb munka” elvégzését ajánlja a kisvállalkozások szerkezetváltásával kapcsolatban.
Befejeződött a CSR közzétételről (a vállalatok társadalmi felelősségvállalásról szóló nyilvános jelentései) szóló szellemi műhelymunka
Brüsszelben lezajlott az ötödik és egyben utolsó szeminárium, amelyet a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának tárgykörében rendezett az Európai Bizottság, és amely a vállalatok környezetvédelmi, szociális és vezetői jelentéseiről szólt. Az UEAPME Vállalkozáspolitikai igazgatója Luc Hendrickx felszólalt az rendezvényen, melynek az volt a célja, hogy összefoglalja a korábbi műhelymunkák eredményeit. Azt hangsúlyozta, hogy a jelentéstételt nem tekinthetjük úgy, mint az egyetlen eszközt a vállalatok CSR információinak nyilvánosságra hozatalára, és kitartott amellett, hogy egy alapoktól építkező megközelítésre van szükség a CSR-hez, amely teljes mértékben figyelembe veszi a kkv-k szükségleteit és mindennapi valóságát. Zárásképpen megjegyezte, hogy az eltúlzott szabványosítás és minősítési követelmények csökkentenék a CSR formai változatosságát a kkv-knál és végső soron magától a CSR-től is eltántorítaná őket.
Andrea Benassi Főtitkár napirendjéből: Róma, Brüsszel
február 24.: Rómában Andrea Benassi Főtitkár a kkv-k nemzetköziesedéséről beszélt az olasz UAEPME tagszervezet CONFAPI által szervezett ülésen.
február 25.: Brüsszelben a Főtitkár részt vett az Európai Vállalkozói Díj (European Enterprise Awards) zsűrijének a lehetséges díjazottakat kiválasztó ülésén.
február 26.: A Főtitkár találkozott Françoise Le Bail Bizottsági Kkv követtel, a szokásos kkv politikai és SBA alkalmazási eszmecserén (SBA = Small Business Act – Európai Kisvállalkozói Intézkedéscsomag). Szintén találkozott Ramona Nicole Mãnescu román liberális európai parlamenti képviselővel, hogy megvitassák egy sikeres EU regionális politika kérdését.
Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság