EU információk

Az UEAPME tevékenysége – Heti összefoglaló 91. szám, 2010. március 12.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti össszefoglalókat.

Az Európai Parlament szavazása a jelentési kötelezettség alóli felmentésről kiábrándító volt az UEAPME számára

 

Az Európai Parlament plenáris ülésén megszavazott egy határozatot, amely a Tagállamok számára lehetővé teszi a mikrovállalkozások mentesítését az éves jelentés elkészítésének és nyilvánosságra hozatalának kötelezettsége alól. Az UEAPME a szavazás végeredményét visszalépésként értékelte az egységes belső piac szempontjából, amely egyenlőtlen feltételeket eredményezne a különböző Tagállamokban működő vállalkozások számára. A javaslat nem fog nettó költségcsökkenést eredményezni, mert a mikrovállakozásoknak továbbra is adatokat kell szolgáltatniuk a közigazgatásnak, bankoknak, szállítóknak és az ügyfeleknek. Ráadásul a bürokrácia inkább eltolódik, mint csökken, mert az európai parlamenti képviselők azt is lehetővé tették a Tagállamok számára, hogy másfajta kötelezettséget rójanak a mentesített mikrovállakozásokra. Az UEAPME ezért inkább a létező, harmonizált nyilvánosságra hozatali szabályok egyszerűsítését javasolja, mint jobb alternatívát és felszólította a Tanácsot a javaslat elvetésére.

 

Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Ügyek Tanácsa elfogadta a szülési szabadságról szóló egyezményt

 

A Foglalkoztatási Tanács Brüsszelben hivatalosan elfogadta a szülési szabadságról szóló, az Európai Szociális Partnerek által 2009-ben aláírt keretegyezmény végrehajtására készült irányelvet. Ez az irányelv az első, amely név szerint megemlíti az UEAPME-t, mert a szervezetet kihagyták az 1995-ös eredeti megállapodás tárgyalásaiból. Az irányelv célja az, hogy megkönnyítse a szülői és a szakmai felelősségek összeegyeztetését a dolgozó szülők számára, figyelembe véve a családszerkezet növekvő változatosságát, egyúttal tiszteletben tartsa a nemzeti törvényeket, az ágazati megállapodásokat és a gyakorlatot. A szöveg ki fogja terjeszteni a minimális szülési szabadságot négy hónapra, melyből egy nem átruházható részen felül mindkét partner részesedhet. A direktíva két éven belül szükségessé teszi a nemzeti szabályozás megváltoztatását Belgiumban, Írországban, Máltán, Portugáliában, Romániában és az Egyesült Királyságban és hamarosan lefordítják az unió összes hivatalos nyelvére.

 

A kkv-k nyilvánosságra hozták megjegyzéseiket az ipari károsanyag kibocsátásokról szóló direktívával kapcsolatban

 

Az UEAPME nyilvánosságra hozta állásfoglalását az ipari károsanyag kibocsátásokról szóló irányelv második olvasatáról, megelőzve az Európai Parlament áprilisi bizottsági szavazását. A dokumentumban, melyet az UEAPME szakértője Guenther Grassl dolgozott ki az osztrák tagszervezet WKÖ-től, ismét hangsúlyozta, hogy az irányelv sok olyan kis- és közepes vállalkozásra is vonatkozik majd, amelyek számára nagyobb kihívás lesz a megfelelés, mint a nagyobb cégek számára. Sem a Parlament, sem a Tanács nem tette meg a szükséges lépéseket ebből a szempontból az első olvasat során, írta az UEAPME, azt is hangsúlyozva, hogy az irányelv hatályának bármilyen kiterjesztését nagyon alaposan meg kell fontolni. Végezetül az UEAPME konkrét javaslatokat terjesztett elő a monitoringról és a jelentési kötelezettségekről, valamint a talajvédelmi intézkedésekről.

 

A kkv-k hallatták a hangjukat az Ombudsman új mandátumáról szóló szemináriumon

 

Az Európai Ombudsman P. Nikiforos Diamandouros új megbízatása kapcsán szemináriumot rendezett Brüsszelben. Andrea Benassi UEAPME főtitkár felszólalt a rendezvényen, melyen az Európai Bizottság alelnöke Maro¹ ©efèoviè szintén részt vett. Benassi úr elmondta, hogy 2008-ban az Ombudsmanhoz beérkezett panaszok körülbelül 20%-a származott kkv-któl. Legfőbb panaszaik pályázatokhoz és az Európai Bizottsággal kötött szerződésekhez kapcsolódtak, valamint az ezekkel összefüggő késedelmes fizetésekhez. Benassi úr hangsúlyozta, hogy az Ombudsmannak közvetítőként kulcsszerepe van az ilyen ügyekben, mert pártatlanul megoldhat függőben lévő ügyeket, ami nem terheli a kkv-k és a Bizottság közötti viszonyt. Az Ombudsman új megbízatására vonatkozó prioritásokkal kapcsolatban Benassi úr kiemelte, hogy a legfontosabb cél a szolgáltatói kultúra megerősítése az EU intézményeiben.

 

Andrea Benassi napirendjéből: Párizs, Hasselt, Brüsszel

 

Március 9.: Párizsban Andrea Benassi főtitkár találkozott Pierre Burbannal, a francia UEAPME tagszervezet UPA főtitkárával.

Március 9.: Ugyanaznap Hasseltben a Főtitkár találkozott a CDM (Luxemburg), MKB (Hollandia), UNIZO (Belgium) és ZDH (Németország) UEAPME tagszervezetek képviselőivel.

Március 11.: Brüsszelben Benassi úr találkozott Hervé Guider főtitkárral a Takarékszövetkezetek Európai Szövetségétől (European Association of Cooperative Banks - EACB).

Március 12.: Brüsszelben az UEAPME főtitkára felszólalt az Európai Ombudsman által, az új megbízatásával kapcsolatban rendezett konferencián. (lásd fent).

 

Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság