Aktuális híreink

Bedobják a cégek a törülközőt

2008. February 06. 15:22
A vállalkozók a feketegazdaságba menekülnek a növekvő terhek elől
Százezer vállalkozás szűnt meg tavaly a növekvő adó- és járulékterhek következtében – nyilatkozta lapunknak Géresi József, az Ipartestüeltek Országos Szövetéségnek alelnöke. A vállalkozók a megfizethetetlen terhek elől a feketegazdaságba menekülnek. Többségük szerint ez az év sem tartogat sok jót számukra.

Százezer vállalkozás szűnt meg tavaly – állítja az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz). A szervezet alelnöke szerint ennyi munkavállaló nem tűnhet el nyomtalanul, a többség szerinte az adóterhek növekedése miatt inkábba feketegazdaságban keresi a boldogulást. Ők a legális vállalkozások - árainak 60-70 százalékáért dolgoznak, így tovább nehezítik a terheiket rendesen fizetők megélhetését.

Géresi József szerint a magyar adók és járulékok mértéke példátlanul magas Európa más országaihoz képest, így nem is csoda, hogy az egyébként is borotvaélen táncoló kisvállalkozások képtelenek kigazdálkodni a befizetendő összeget. Nem beszélve arról, hogy a körbetartozások miatt nagyon sokan esnek csapdába, nem tudják behajtani a kintlévőségeiket, ezért végső elkeseredésükben a megszűnés mellett döntenek. Az Iposz számításai szerint jelenleg 300 milliárd forint van kint különböző tartozásokban. Ismerve a körbetartozások behajthatóságát, valószínűsíthető, hogy a pénz nagy része soha nem kerül vissza jogos tulajdonosához. A Coface Hungary hitelbiztosító felmérése szerint tavaly 25 százalékkal nőtt annak a valószínűsége, hogy a cégek fizetésképtelenné válnak. 2007-ben a válallkozások 3,8 százaléka nem tudott eleget tenni fizetési kötelezettségének.

A csökkenő fizetőképes kereslet, a megrendelések hiánya szintén megnehezíti a főleg szolgáltatással és kisárutermeléssel foglalkozó csa!ádi mikro-, kis- és középvállalkozások dolgát. – A kilencvenes években még nagy reményeket fűztünk a multik érkezéséhezm azt hittük, hogy beszállítóként több megrendelésünk lesz. Az akkori szerződésekben a nagyvállalatok még azt ígérték, hogy 30-40 százalék lesz majd a helyi beszállítók aránya. Talán mondanom sem kell, hogy ez nem így lett. A multik többsége olyan nyomott árat kínál a beszállítóinak, amelyet a kisvállalkozások nem tudnak vállalni a mai energiaköltségek és adóterhek mellett - nyilatkozta Géresi József. Az elnök úgy véli, hogy hiába a multik adják a magyar GDP jelentős részét, a kisvállalkozások olyan feladatokat látnak el, melyeket a nagyvállalatok soha nem fognak átvenni tőlük.

PLÁZA A HÚSÜZEM HELYÉN. 35-40 millió euró ráfordítással kereskedelmi központ épül a felszámolt Zalahús egykori területén - tájékoztatta a távirati irodát Baksa Soós Attila, a Convergence Capital Kft. cégtársa. A 11 hektáros területen a kivitelezők - a városvezetés elképzeléseivel összhangban - zöld területtel, játszótérrel és parkolókkal körülvett kereskedelmi központot hoznak létre. A 30 ezer négyzetméteres, földszintes létesítményben kisebb üzleteket és néhány nagyobb kereskedelmi egységet alakítanak ki. A beruházás az év második felében kezdődik el, és a tervek szerint 2008 végére elkészül. Az ingatlanfejlesztő cég (Convergence Capital Kft.) a kivitelezéssel a helyi alvállalkozókat, építőipari társaságokat bízza meg: az építkezésen 100-150 embernek biztosít munkát. A decemberben megnyíló üzletközpontban több mint 200 új munkahely létesül.

Forrás: Magyar Nemzet