Brüsszelben járt az IPOSZ delegációja. Február 6-án Juhos János alelnök és Rettich Tamás főtanácsadó részt vettek az un. DigiSoc pályázati projekt megbeszélésén, valamint az Európai Unió által létrehozott Kis és középvállalkozások Európai Szövetségének (SMEunited) társadalmi párbeszéddel foglalkozó bizottsági ülésén, amiben az IPOSZ képviseli a magyarországi munkaadókat.
A DigiSoc projekt keretében tárgyalást folytattak az Európai Szociális Partnerek által megkötött Digitalizációs Keretegyezmény tagállambeli megvalósulásáról. A projektben 7 tagállam kisvállalkozói szervezetei vesznek részt, céljuk annak feltárása, hogy a kisvállalkozások lehetőleg nyertesei és ne elszenvedői legyenek a mai digitális fejlődésnek, rohamos változásoknak. A partnerek megosztották egymással a hazájukban megvalósított legjobb tapasztalatokat, gyakorlatokat. Az IPOSZ által a DigiSoc projektben eddig szervezett online workshopokról bővebben itt olvashatnak: https://www.iposz.hu/digitalis-szocialis-partnerek-digi-soc-projekt.
A soron következő online workshopra február 28-án kerül sor, amire hívunk minden kedves érdeklődőt. A Fabunió – Magyar Bútor és Faipari Szövetség, valamint az SZMTOI – Szobafestő-, Mázoló-, Tapétázó Országos Ipartestület mutatja majd be, hogy e szakmák miképp használják a digitalizáció nyújtotta új lehetőségeket.
A képen (balról jobbra) Dragos Pufulete, DigiSoc projektvezető, Rettich Tamás, IPOSZ nemzetközi főtanácsadó, és Juhos János IPOSZ alelnök a tárgyalás szünetében.
Az SMEunited társadalmi párbeszéddel foglalkozó bizottsági ülésén többek közt részt vett a soros belga-elnökség képviselője, valamint számos európai ágazati szövetség képviselője is. Röviden bemutatták a januári Val Duchesse-i szociális partnerek között lezajlott találkozót, melynek egyik legfontosabb eredménye az lehet, hogy hamarosan kinevezésre kerül az un. Európai Társadalmi Párbeszéd Követ, akihez az egyes tagállamok szociális partnerei közvetlenül fordulhatnak majd a társadalmi párbeszéd témájában.
Ezzel kapcsolatban az ülésen egységes volt a jelenlévő kkv-szövetségek véleménye, hogy alapvető reformra szorul az ágazati társadalmi párbeszéd intézménye, hisz a kisvállalkozások világában hagyományosan nincsenek jelen a szakszervezetek, hiányzik a másik fél, akivel a társadalmi egyeztetést le lehetne folytatni, ezáltal bár e vállalkozói kör biztosítja a foglalkoztatottság legnagyobb részét minden tagállamban, megfelelő szakszervezeti tárgyalópartner hiányában mégsem tud részt venni az ágazati párbeszéd bizottságok munkájában és emiatt sajnos a legnagyobb létszámú munkaadói és munkavállalói réteg kimarad a társadalmi párbeszédből, nem élvezheti annak eredményeit.
A különböző országokban az utóbbi években láthatóan kormányzati szinten is felértékelődött a KKV-k szerepe, a versenyképességük növelése, s az IPOSZ képviselői is támogatták azt az elgondolást, hogy mind európai, mind nemzeti szinten szükségessé vált az ágazati társadalmi párbeszéd bizottságok összetételének újragondolása, megváltoztatása azért, hogy abban a vállalkozások túlnyomó többségét kitevő kisvállalkozások érdekei az eddiginél jobban is megjelenhessenek.
A brüsszeli három tárgyalás kijelölte az IPOSZ számára is következő feladatokat, ezért élve a lehetőséggel, máris további tárgyalást folytatott az ágazati párbeszéd bizottságok munkájában való lehetséges részvételről- különös tekintettel a mikrovállalkozások kkv-kon belüli eltérő igényeiről.