Aktuális híreink

Büdzsé "alulnézetben"

2007. October 18. 12:57
A beruházás csökkenés folytatódásától, az elmaradó fejlesztésektől tart elsősorban Szűcs György, az Iposz elnöke.
Több mint egy éve, hogy a konvergenciaprogram "jelen van" a magyar gazdaságban, s immár másodszor készül olyan állami költségvetés, amelyik egyaránt számol a szigorítással, kiigazítással, valamint az államháztartást, a versenyképességet érintő reformokkal. A gazdasági élet szereplői sem tesznek másként: ők is programokat alkotnak, s összhangra törekszenek a gazdaságpolitika szabályaival, céljaival. Hogyan, mennyire sikerül mindez? Erre igyekeztünk választ kapni vállalkozói érdekképviseletektől.

A beruházás csökkenés folytatódásától, az elmaradó fejlesztésektől tart elsősorban Szűcs György, az Iposz elnöke, mert ezáltal a hazai kisiparosságnak tovább csökkenne a munkalehetősége. Az olcsó import is rontja a vállalkozások versenyfeltételeit, s félő az is, hogy a lakásépítés sem támaszt olyan keresletet az iparosság számára, mint korábban.

Lesz-e, aki folytatja?

A nemzeti fejlesztési tervből továbbra is kevéssé köszön vissza az a tény, hogy a kisvállalkozói kör 75 százalékban vidéken tevékenykedő emberekből áll - utal Szűcs György arra, hogy az iparosság "testreszabottabb", vidékfejlesztési jellegű pályázatokon szeretne indulni. Az Iposz elnöke az "elnyerhetőbb pályázatok" fogalmán nem kivételezést ért. Hanem azt, hogy a kisiparosság a jövő év közepétől már erőteljesen jelen lévő uniós támogatások megszerzéséhez azok megjelenését megelőzően, hazai pályázatokon szerezhessen kellő gyakorlatot úgy, hogy ezeken jó üzleti és innovációs elképzelésekkel, a feladatok teljesítéséhez újonnan felvett alkalmazottakkal vehessen részt.

Szűcs György az új fejlesztési terv lehetőségeit, az EU-források megpályázhatóságát ugyan a 2008-as büdzsé szerves részének gondolja az Iposz szempontjából is, de csak akkor, ha még maradnak kisiparosok, akik folytatni képesek tevékenységüket. (A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke éppen a források elosztását kritizálta a napokban. - szerk) Két számmal jelzi, hogy az elmúlt esztendő megszorításai, ha folytatódnak, mit eredményeznek: idén 70 ezer vállalkozás szűnt, szűnik meg, 30 ezer ellen pedig mostanában indult el a csőd- vagy felszámolási eljárás.

Forrás: Piac és Profit