Aktuális híreink

Csak az ügyvédet kell fizetni

2008. June 23. 15:28
Nem büntet az APEH a régi TEÁOR-számok miatt, azok év végéig maradhatnak
Nem büntet az APEH azért, ha a magánszemélyek és a gazdasági szervezetek július 1-jéig nem íratják át a TEÁOR-kódjukat (gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere), egy módosított miniszteri rendelet értelmében ugyanis elég december 31-ig ezt elvégezni – mondta lapunknak Bakonyi Ágnes, az adóhatóság szóvivője. A meghosszabbított határidő azért vált szükségessé, mert az egyéni vállalkozóknak személyesen kell az okmányirodákban a változást bejelenteniük, amire általában több hónapos határidővel kapnak időpontot.
Nemcsak az érintettek hanyagsága, a kötelezettségeiknek az utolsó pillanatra hagyása okolható a fennakadásokért. Az átsorolások megvalósítását – az APEH saját bevallása szerint – nehezíti, hogy a TEÁOR ’08 és a szakmakód ’08 jegyzékek felépítése lényegesen eltér az eddigiektől, mert részletesebb, ezért az esetek mintegy felében nem végezhető el az automatikus átsorolás. Azok a szerencsésebbek, akik a KSH honlapján található fordítókulcs igénybevételével rátalálnak új kódjukra, ők mentesülnek az átsorolással járó tortúra alól.

A Központi Statisztikai Hivatal illetékese az újrakódolás szükségességéről elmondta, hogy folyamatosan változik a szemléletmód. Egykor a mezőgazdasági termelés volt a meghatározó, majd az iparra helyeződött át a súly, most pedig a szolgáltatások viszik a prímet. Erre egy példa: a „pia­ci kiskereskedelem” tevékenységi kört felváltotta az „Élelmiszer, ital, dohányáru piaci kiskereskedelme” és a „textil, ruházat, lábbeli piaci kiskereskedelme”, míg a többiek ennek az „egyéb” kategóriájába kerültek.

Az adózóknak írásban be kell jelenteniük az állami adóhatósághoz – ezt díjmentesen tehetik meg –, hogy miképpen változott meg a TEÁOR és a szakmai kódjuk. Kivételt ez alól az egyéni vállalkozói igazolvánnyal nem rendelkező, adószámos magánszemély, ugyanis az adóhatóság megkérdezésük nélkül hivatalból 2008. január 31-ig módosította a szakmakódjukat, amiről értesítést kaptak. Ebbe a kategóriába 122 745-en tartoztak. A cégbíróságok hasonlóan jártak el akkor, amikor automatikusan átsorolták a cégjegyzékekben azt a 436 832 céget, amelynek tevékenysége átfordítható volt, nekik sem kell külön az APEH-nak lejelenteni az új kódokat. A többi – június eleji adatok szerint – 389 145 társas vállalkozásnak azonban magának kell kezdeményeznie az átsorolást, erről a kötelezettségről az adóhatóság értesítést is küldött az érdekelteknek, és nekik az adóhatóságnál is be kell jelenteni ezt a módosítást is, ami a cégek esetében a könyvelőre ró kötelezettséget. Ezt megelőzően azonban ügyvédhez kell fordulnia e cégeknek, aki módosítja a társasági szerződést, majd benyújtja a cégbírósághoz. A költségekről megtudtuk: 10–50 000 forintot kérnek a módosításért, és ennél többe nem is kerül a TEÁOR megújítása, mivel a közzétételért nem kell fizetni. Hírek szerint a cégbíróságoknál nincs fennakadás.

Bár a kormány újabb fél év haladékot ad a vállalkozásoknak, mégsem szabad ez alatt tétlenül várni – mondta lapunknak Pettkó András, az MDF képviselője. Ezért arra kérik a kormányt, hogy a hivatalok decemberi túlterheltségének elkerülése érdekében vizsgálja felül a jelenlegi rendszert, és bővítsék ki az elektronikus ügyintézés lehetőségével. Utalt arra, hogy ma már személyi igazolványt, útlevelet és más okmányokat lehet az ügyfélkapun keresztül igényelni, viszont az egyéni vállalkozóknak személyesen kell megjelenniük az okmányirodában a TEÁOR-kód megváltozása miatt. A képviselő szerint néhány nap alatt el lehetne végezni az ehhez szükséges informatikai változtatásokat.

Súlyos gondokat említett az új TEÁOR-számok bevezetésével kapcsolatban Szűcs György, az IPOSZ elnöke is. Az új kódokat az egyéni vállalkozóknak meg kell feleltetniük a telephely adataival. Ezért a vállalkozónak esetleg újra meg kell kérnie a telephelyre az engedélyt, papíron ugyanis változhat a tevékenységi köre. Ez pazarlás az idővel és a pénzzel, és viták forrása a szomszédokkal, akik úgy is vélhetik, hogy új tevékenységet végez valaki, miközben csak a tevékenység elnevezése változott. A szakhatósági engedélyeket gyakran szintén újra be kell szerezni.

Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete alelnöke a határidő-módosítás kapcsán megjegyezte: minden ilyen lépés lazítja a fegyelmet.

Forrás: Népszava online