Az építőipar az egyik legfontosabb ágazat, ahol a hatékonyság és az innováció kulcsszerepet játszanak. Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke nemrégiben elmondta, milyen kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe a magyar építőipar a digitalizáció terén.
Németh László szerint a digitalizáció már jelen van a magyar építőiparban, különösen a nagyobb projektek esetében, ahol a fővállalkozók és a generálkivitelezők alkalmazzák a legújabb technológiákat. Az előkészítési folyamatokban és a kivitelezésben a digitális megoldások segítik a hatékonyság növelését és az eredmények pontosabb előrejelzését. Azonban még mindig van hová fejlődni, hiszen a digitalizáció jelenlegi szintje még nem éri el az iparág által kívánt mértéket.
Az építőipar sajátossága, hogy számos kisvállalkozás működik alvállalkozóként a nagyobb projektekben. Ezek a vállalkozások gyakran fizikai munkát végeznek, és nem mindig rendelkeznek a szükséges digitális készségekkel vagy eszközökkel. Németh László kiemelte, hogy bár a fiatalabb generáció már otthonosan mozog a digitális világban, az idősebb munkavállalók számára nagy kihívást jelent az új technológiák használata. Ez a generációs különbség különösen szembetűnő az építőiparban, ahol a fizikai munkát végzők többsége idősebb korosztályhoz tartozik.
Az IPOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy az iparágban hiányoznak azok a technikusok, akik közvetíteni tudnának a mérnökök és a fizikai munkát végzők között. A kormányzat és a kamara is felismerte ezt az űrt, és elindították a középvezetői képzéseket, hogy biztosítsák a megfelelő szakemberek utánpótlását. Németh László szerint ezek a képzések kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a digitalizáció szélesebb körben elterjedhessen az építőiparban.
Az építőipar jövője a digitalizációban és az innovációban rejlik. Azok a vállalkozások, amelyek képesek alkalmazkodni az új technológiákhoz, versenyelőnyre tehetnek szert. A hatékonyság növelése, a költségek csökkentése és a minőség javítása mind olyan célok, amelyeket a digitalizáció révén lehet elérni.
Az IPOSZ elnöke optimista a jövőt illetően, és bízik benne, hogy a megfelelő képzési programokkal és a fiatalabb generáció bevonásával az építőipar sikeresen léphet át a digitális korszakba. Az IPOSZ elnöke szerint a digitalizáció nemcsak kihívásokat, hanem óriási lehetőségeket is tartogat az építőipar számára.