DTV-Riport
Riport - Szűcs György elnök
Duna TV
Gazdakör
Mv.: - Útlevelet bocsát ki az Ipartestületek Országos Szövetsége, mégpedig szakmai útlevelet. Ez aféle útravaló az ifjú szakmunkásoknak. Az IPOSZ azt várja, hogy az útlevél tulajdonosát Európa-szerte a megszerzett tudásának megfelelően kezelje a munkájára igényt tartó vállalkozás.
R.: - Dorogon a Közép-Dunántúli Regionális Szakképzési Fórumon mutatták be az IPOSZ szakmai útlevelét, amellyel régi hagyományt elevenítettek fel.
Szűcs György elnök: - Az Ipartestületek Országos Szövetsége a magyar kézműiparosoknak, családi vállalkozásoknak a legnagyobb kiterjedésű országos szövetsége, és eszmeiségében felvállalja a régi céheknek a hagyományát. Abban a céheknek a sok minden egyéb feladata mellett a legfontosabb a szakmai hagyományok ápolása, azok továbbadása, és a kisipari üzemeknek, a céhez műhelyeknek a szakember-utánpótlása, és a tulajdonosé, a mesterek utánpótlása volt. És hát mindenki tudta, hogy egy-egy földrajzi vagy történelmi környezetben lévő vállalkozások az ott lévő népszokásokon, nyersanyagbázisokon, élelmiszer-alapanyagokon nyugszik, amelyet ott dolgoznak fel sokszor, az üzemek sajátossága volt. Ezért, hogy ne ennyire beszűkült tudásuk legyen, a régi időben vándorévekre, vándorútra küldték el azokat az ifjú szakmunkásokat, akik felszabadultak, hogy különböző, akkor még nem nyugat-európai, hanem az Európa és a környező országokba szerezzenek olyan szakmai jártasságot, amelynek aztán az alkalmazásával Magyarországon a saját cégükben a jó hírnevüket öregbítették, és a gazdasági eredményességüket növelték. Ezért egy régi eszmének egy új kor szellemében lévő megjelenítését határozta el az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöksége, és ez fizikálisan elkészült, itt van előttünk az IPOSZ szakmai útlevele, amely magyar és angol nyelven bizonyítja, hogy melyik napon szabadult fel az az addig tanuló, melyik mester műhelyében szerezte meg a gyakorlatot, és hogy ez az egésznek az eddigi ápolását melyik érdekképviselet, kvázi a régi cég végezte. Ezért átadásra került az első két ilyen bizonyítvány. Egy fodrász ifjú szakmunkásnak, és egy vízhálózatszerelő és központi fűtésszerelő ifjú szakmunkásnak, akik a mesterei útravalóiként kapják az emberi magatartást, és a szakma becsületének a megőrzését azzal, hogy vesse őket bárhová a sorsuk, visszavárjuk őket Magyarországra, a magyar gazdaság műhelyeibe, hogy a most keletkezett létszámbeli hiány ne érződjön annyira a minőség területén, hogy mihamarabb jöjjenek és álljanak élére a magyar kézműipar felvirágoztatásának. Ezt teszik majd angolul vagy német, vagy francia nyelven, a legmodernebb szakmai ismeretek mellett, a számítástechnika alkalmazásával. De képesek lesznek azokban a szakmákban, amire igény van, olyan reprodukációs, restraurációs munkákra is, amellyel a régi korok mestereinek a, még meglévő tárgyaknak az újraélesztését végzik.