A családi és mikro vállalkozások ugyanúgy devizahitelből, sokszor lakossági kölcsön formájában fejlesztették telephelyeiket Erre a veszélyre hívja fel a figyelmet az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz).
Az Iposz országos elnöksége a XX. Magyar Kézművesség Napján értékelte a kézművesség helyzetét, hangulatát, összegezte az ötéves gazdasági programjából adódó idei feladatokat. A testület a vállalkozók gyakorlati tapasztalatai alapján - a lapunkhoz is eljuttatott - felhívással fordul a kormányhoz, egyben sürgeti kérése mielőbbi megtárgyalását.
A külföldi vélemények, de a magyar kormány szerint is a a nem magyar tulajdonú bankok magyarországi aktivitása, forráskihelyezése, csak átmeneti időre. de csökkenni fog. E tendencia bekövetkezésekor főleg a magyar tulajdonú mikro- és kisvállalkozások forráshoz jutása beszűkül, ellehetetlenül. Nehezül a versenyképességük megtartása, növelése, a hazai és külföldi piacaik megtartása. Kétségessé válik a már elkezdett vagy tervezett beruházásaik, fejlesztéseik befejezése, az uniós vagy hazai támogatások igénybevétele. Nehezíti helyzetüket a lánctartozás és annak következményei is.
A magyar kormány korábban bejelentett egy, a takarékszövetkezeti bankok feltőkésítésére szolgáló százmilliárd forintos állami tőkejuttatást, amivel lehetővé teszi ezen pénzintézetek 7-8-szor nagyobb forráskihelyezését. Az elnökség egyetért a kormány kis- és középvállalkozásokat tömörítő gazdaságpolitikájával és a hazai tulajdonú bankok védelmével. Ugyanakkor kérik a kormányt, a devizahitelesek problémáinak rendezésekor vegye figyelembe, hogy a családi és mikro vállalkozások ugyanúgy devizahitelből, sokszor lakossági kölcsön formájában fejlesztették telephelyeiket, ezért aztán veszély fenyegeti vállalkozásaikat, alkalmazottaikat is.
Forrás: Napló