Aktuális híreink

Egyre nehezebb az agyonszabályozás miatt a kisvállalkozásoknak

2009. March 27. 12:44
Az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) szerint a kisvállalkozások számára egyre nehezebb a rájuk vonatkozó előírások betartása a jogszabályok bonyolultsága és ellentmondása miatt – mondta Szűcs György, az Iposz elnöke szerdán az ipartestületi ügyvezetők országos konferenciájának szünetében tartott sajtótájékoztatón Budapesten.

Az ipartestületi ügyvezetők országon konferenciáján minisztériumok, szakhatóságok képviselői adtak tájékoztatást a kisvállalkozásokat érintő időszerű változásokról. Az elnök elmondta: az IPOSZ folyamatosan hívja fel a hatóságok, minisztériumok illetékeseinek figyelmét a jogszabályok végrehajtása során jelentkező ellentmondásokra. Szűcs György példaként említette a telephelyekre vonatkozó előírásokat. Április elsejétől a telephelyek engedélyezésére új szabály vonatkozik, de nem egyértelmű, hogy a meglévő telephelyekre is alkalmazni kell-e az új eljárást, azaz a bejelentést, vagy csak az új telephely létesítése során kell eszerint eljárni.

Szűcs György emlékeztetett: a telephelyengedély megszerzése korábban hatósági engedélyeztetési eljárásban történt, ami jóval szigorúbb volt a mostani szabályozás alapján elegendő bejelentési kötelezettségnél. Az IPOSZ szerint ellentmondás van abban is, hogy míg az új tevékenységi kör besorolását tartalmazó (TEÁOR) számokhoz kapcsolódóan olyan tevékenységi körök is szerepelnek, amelyekhez nem igazodott a szakképzés. Például a redőnyös tevékenység gyakorlásához képesítés megszerzése szükséges, de a képzésben a redőnyös oktatás nem szerepel.

Az IPOSZ szerint érthetetlen az is, hogy az egyéni vállalkozók miközben befizetik a különböző járulékokat, munkanélkülivé válás esetén nem kapnak munkanélküli segélyt, csak akkor, ha véglegesen visszaadják az engedélyüket. Az IPOSZ szerint szükséges lenne, hogy a vállalkozás szüneteltetése esetén is kapjanak munkanélküli segélyt az egyéni vállalkozók a befizetett járulék fejében.

Az országos konferencián a jogszabályok betartásával kapcsolatban elhangzott, hogy a hatóságok az illegálisan működő vállalkozásokat alig ellenőrzik, míg a legálisan működőket szigorúan vizsgálják, büntetik. Szűcs György a sajtótájékoztatón elmondta, hogy javasolják vidéken visszaállítani a helyi iparosok számára az ipari udvar, illetve a kiskereskedőknek a kereskedői ház rendszert, amely hasonló intézmény lenne, mint a nagyvállalatoknál az ipari park, a nagyobb kereskedőknél a kereskedőlánc.

(MTI)

Forrás: Magyar Nemzet Online