A Jogpont Hálózat ingyenes tanácsadását eddig több mint tizenháromezer vállalkozó és munkavállaló vette igénybe. Legtöbben a munkaviszony megszüntetésének és a munkaszerződés módosításának szabályairól, vagy cégfinanszírozási lehetőségekről érdeklődnek. Van, aki vállalkozása megszüntetéséhez kér segítséget.
"A munkaadóknak is szükségük lehet munkajogi segítségre. A kis cégek általában nem alkalmaznak humánpolitikai szakértőt vagy bérszámfejtőt, tehát - a vállalkozás méretéből adódóan - a tulajdonosnak mindenhez értenie kell" - indokolja a jogsegély fontosságát Dr. Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) elnöke. A hálózat tanácsadójaként tevékenykedő szakember úgy látja: a válság miatt a munkaviszony megszüntetése és a munkaszerződés módosítása is "slágertéma" a Jogpont irodáiban. Pályázatokról, munkahely-megtartási lehetőségekről szintén sok kisvállalkozó érdeklődik. A gazdasági krízis miatt előtérbe kerültek a vállalkozás-finanszírozási kérdések is: az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) munkahelymegőrző pályázatairól, a foglalkoztatási hivatal munkaerőpiaci programjáról, munkahelyteremtő beruházásokról és mikrohitelekről rengetegen kérnek tájékoztatást. Gyakran felmerülnek munkaviszony létesítésével, alkalmi jellegű foglalkoztatással kapcsolatos problémák is. "Sok ügyfelünk azt kéri, hogy együtt számoljuk ki: mely foglakoztatási formák milyen közterhekkel járnak, és hogyan lehet ennek költségeit kitermelni" - magyarázza az elnök. Nyomban hozzá is teszi: a gazdasági válság miatt a jogi és anyagi kérdések erőteljesen összefonódtak.
Egy néhány órás ügyfélfogadás alkalmával átlagosan hat-nyolc érdeklődő fordul meg a KISOSZ budapesti irodáiban, országosan pedig több mint tizenháromezer ember vette már igénybe jogsegélyhálózat szolgáltatásait.
A Jogpont nyolcszázötvenmillió forint pályázati támogatással, munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek (OKISZ, IPOSZ, ÁFEOSZ, KISOSZ, MSZOSZ) összefogásával valósult meg. A konzorcium tagjai évek óta működtetnek jogsegélyszolgálatot érdekképviseleti irodáikban, egy TÁMOP-os pályázat révén azonban idén februárban országos hálózat kiépítésére nyílt lehetőség. A Jogpont szakértői hét régióban, összesen száznegyvenegy helyszínen nyújtanak ingyenes tb-, cég- és munkajogi segítséget. Egyéni vállalkozók, kis és közepes vállalkozások, munkavállalók, munkanélküliek, és vállalkozni kívánók egyaránt igénybe vehetik a hálózat szolgáltatásait. Az érdeklődők munkajogi, társadalombiztosítási, valamint társasági és cégjogi tanácsadáson vehetnek részt, így választ kaphatnak például a foglalkoztatás szabályaival, munkaügyi vitákkal, járulékokkal, kedvezményekkel, cégalapítással, vállalkozóvá válással kapcsolatos kérdéseikre. Ha a jogász nem tud pontos választ adni egy-egy kérdésre, e-mailben vagy telefonon keresi az érintett szervezetet, hatóságot.
"A vállalkozók főként a gazdasági válságból való kilábaláshoz kérnek tőlünk segítséget, de azon cégvezetők száma is igen magas, akik vállalkozásuk megszüntetéséhez - felszámolási és végelszámolási kérdésekben - szeretnének jogi tanácsot kapni. Többen érdeklődnek vállalkozásalapítás és -irányítás iránt; gyakoriak a támogatási lehetőségekkel kapcsolatos kérdések is" - összegez Simon Annamária, a Nyugat-Dunántúli Jogpont Hálózat Projektmenedzsere. Tapasztalatai szerint a Jogpontot felkereső ügyfelek többsége (hetven százaléka) munkajogi kérdésben kér szakértői segítséget, a többiek társadalombiztosítási és vállalkozásjogi témáról érdeklődnek. Cégjogi kérdésekkel főként pályakezdők, álláskeresők fordulnak a szervezethez - ők általában kényszermegoldásként, munkalehetőség híján szeretnének vállalkozni.
Bár az uniós pénzből kiépített Jogpont Hálózat támogatási szerződése 2010. december harmincegyedikén lejár, a jogsegélyszolgálat nem szűnik meg. "Rengetegen keresnek bennünket, pályakezdőktől a nyugdíjasokig. Ez is jelzi, hogy célzott jogi segítségre mindenképpen szükség van. Lehetőség szerint uniós támogatással szeretnénk fenntartani a hálózat működését, ám ha erre nincs esély, a konzorcium próbálja majd tovább működtetni a Jogpontot" - ígéri a nyugat-dunántúli projektmenedzser.
Rettich Tamás, az Észak-Alföldi Jogpont Hálózat szakmai felügyelője hangsúlyozta: a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) 2009. február 25-én megjelent akciótervében a Jogpont hálózat működésének további támogatása is szerepel, így - a TÁMOP 2.5.1 program forrásainak felhasználásával - továbbra is fenn szeretnék tartani a hálózat működését a konzorcium tagjai.
Forrás: Vállalkozói Negyed