A szervezetek közötti együttműködés célja a szakmunkásképzés színvonalának emelése, a szakmunka becsületének helyreállítása, és a gazdaság szakmunkásigényének megfelelő képzés előmozdítása.
Az IPOSZ és a GYOSZE ennek érdekében negyedévente tart szakmai egyeztetést a szakképzés helyzetéről és a szükséges teendőkről és kezdeményezni fogják a szükséges törvénymódosítások előkészítését is. A határozatlan időre kötött megállapodást Szűcs György, és Garbera István, IPOSZ és GYOSZE elnökök írták alá.
Garbera elmondta: a szakképzés jelenlegolyan terület, amely hosszú távon meghatározza a gazdasági tevékenységet, mégis kevés a szakmunkás. A GYOSZE szervezésében száz tanuló tölti gyakorlatát vállalkozásoknál, ugyanakkor vannak olyan szakmák, ahol a szakunkás-hiány miatt nem lehet vállalkozást indítani. Ezért van nagy jelentősége annak, hogy az országos hálózattal rendelkező IPOSZ-szal egyeztetik törekvéseiket - hangsúlyozta a GYOSZE elnöke.
Solti Gábor, IPOSZ nemzetközi és oktatási igazgatója szerint a megállapodás régóta működő gyakorlatot foglalt írásba. Hozzátette: a legnagyobb probléma a munkába állók csekély gyakorlati ismerete, illetve az, hogy a szakmunka társadalmi elismertsége alacsony. Cél a tanulók visszacsábítása a gyakorlati képzést igénylő szakmákhoz, és perspektíva nyújtása a szakképzés mellett döntők számára.
Mint azt Solti elmondta, jelenleg sajátos, "exlex" állapot uralkodik. Mivel a parlament nem fogadta el a szakképzési törvény módosításait, a régi törvény marad érvényben. Az IPOSZ és a GYOSZE együttműködése azért is fontos, hogy a szakképzési törvényhez annak helyzetét javító módosításokat tudjanak kidolgozni.