A Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért és az Építészek, Mérnökök, Képzőművészek Egyesületének felhívása.
Tisztelt szakmai szervezetek képviselői, tervezők, kivitelezők és mindenki, akinek fontos a magyar építőipar jövője!
A Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért alapítói tagjai és az Építészek, Mérnökök, Képzőművészek Egyesülete alapító tagjai az alábbi felhívással fordulnak Önökhöz, és egyben kérjük, amennyiben egyetértenek felvetésünkkel, csatlakozzanak felhívásunkhoz!
A magyar építőipari vállalkozások az elmúlt időszakban válságos éveket éltek át és megítélésünk szerint sajnos a 2011-es év sem ígérkezik biztatónak. Az építőipari szezon kezdetén sok vállalkozótársunk számolt be arról, hogy egyáltalán nem rendelkezik megrendeléssel, és a tervező irodák sajtóhírek szerint is zömében munka nélkül vannak! Az érintettek közül sokan az osztrák és német munkaerő piaci nyitásra várnak, mivel reménytelennek látják a hazai helyzetet. Tisztességes, érdemi munkát végző, a jobb időkben munkavállalók tömegeit foglalkoztató, 15-20 éves vállalkozói múltat maguk mögött tudó, komoly referenciákkal rendelkező építőipari vállalkozó családok egzisztenciális válságban vergődve próbálják túlélni a mindennapokat. A kintlévőségek, a hitelterhek, a megrendelések hiánya, a vállalási árak irreálisan alacsony, semmilyen jövedelmezőséget, céges működési költséget nem tartalmazó mértéke, a tisztességtelen vállalkozói környezet, az ágazat gazdasági szereplői között kialakult bizalmatlanság, az offshore hátterű hazai és külföldi nagyvállalkozó réteg magatartása mind olyan tényezők, melyek joggal kívánják az állami felügyeletet, segítséget, beavatkozást.
A hazai építőipari cégek európai uniós normákkal össze nem egyeztethető működési körülményei miatt az elmúlt években a legkülönbözőbb fórumokat kerestük meg és tudjuk, hogy más szakmai szervezetek, elismert építészek, építőipari szakemberek is megtették észrevételeiket az ágazat jövőjéért felelős gazdaságpolitikusok felé. Árnyaltan fogalmazva, nem találtuk meg az építésgazdaság kormányzati vezetésének széttagoltsága miatt azt az illetékes politikust, aki egyszemélyben érdemben foglalkozik a hazai építőipar fent vázolt gondjaival és világos stratégiát, jövőképet tár fel az ágazat sokat szenvedett szereplői elé.
A magyar építőipar a rendszerváltás óta – immáron 20 éve – gazdátlan, a különböző szakterületek, a működést szabályozó felügyeletek, szakhatóságok a minisztériumok, államtitkárságok, főosztályok között szétszórva működnek. A jelenlegi helyzetben is ezt látjuk, holott az ágazat mérete, fontossága, a foglalkoztatás alakulásában, a gazdaság beindításában betöltött szerepe átfogó, minden területre rálátó, a problémákat komplexen és gyorsan, szakszerűen kezelő állami felügyeletet kíván. Nem egyéni vezetői érdekeket szolgáló magatehetetlen Kamarákra, hanem mint Svájcban magas színvonalú és kitűnően működő szervezetre (építészeket, mérnököket, gépészeket magába foglaló, nem kötelező tagságú SIA-ra), és komplex állami vezetésre van szükség!
Ezért a magunk és a felhíváshoz csatlakozó szakmai szervezetek, a hazai építőipar jövőjéért felelősséget érző tervező és kivitelező szakemberek, gazdasági társaságok nevében kérjük, hogy teremtsék meg az ágazat súlyának megfelelő gazdasági minisztériumi képviseletet és biztosítsák, hogy végre érdemi párbeszéd induljon el a magyar építőipar jövőjéért felelős gazdaságpolitikusok, illetve a szakma képviselői között!
Még a kormányváltást megelőzően javaslat csomagot juttattunk el a FIDESZ-KDNP pártszövetség gazdaságpolitikusainak. Az első pontok között ez a javaslat állt:
„A leendő kormány építőiparral foglalkozó szakpolitikusainak legelső lépésként azt javasoljuk, hogy nagyon rövid időn belül állítsanak fel egy, az építőipar állapotának feltérképezésével megbízott bizottságot, melynek elsődleges feladata az ágazatban zajló negatív folyamatok teljes körű átvilágítása lenne, hiszen amennyiben nem tárják fel a valós helyzetet, nincs pontos diagnózis, még a legjobb szándékkal sem biztos, hogy az építőipar talpra állításához a megfelelő döntések fognak megszületni. Fontos becsatornázni minden olyan tapasztalatot, adatot, dokumentált esetet, mely e "látlelet" elkészítéséhez segítséget jelenthet, így az ágazaton belül a legalsó szinteket is beleértve a legszélesebb körű egyeztetés, véleménycsere alapvető fontosságú. Kérjük, hogy biztosítsák a lehetőséget arra, hogy a vélemények, javaslatok minden szintről a döntéshozók asztalára kerüljenek.”
Túl a huszonnegyedik órán, a feladat nem tűr több halasztást, mert az elviselhetetlen hazai vállalkozói körülmények miatt legjobb szakembereink elvándorolnak a boldogulás reményében, vagy elhagyják a szakmát. Perspektíva híján, a munkakörülmények mostohasága, illetve az alacsony bérek, a kétkezi, értékteremtő munka becsületének hiánya miatt pedig a fiatal pályaválasztókból sem lesznek építészmérnökök, kőművesek, vagy ácsok, így nem lesz kikkel beindítani a hazai gazdaság motorját!
Budapest, 2011. március 30.
Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért Mészárosné Győrvári Bella MMV ügyvezetője
|
Építészek, Mérnökök, Képzőművészek Egyesülete Kévés György, elnök Kossuth-, Ybl-, Prima-díjas építész |