Soha nem látott számú cég dőlt be a tavalyi év folyamán, 16 százalékkal több, mint a mennyi 2009-ben.
A tömeges csőd jelentős munkaerő-vándorláshoz vezethet, januártól ugyanis Ausztria és Németország is fogadja a dolgozni vágyókat – figyelmeztet az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke.
Szűcs György IPOSZ-vezető a közrádió 180 perc című műsorában figyelmeztetett a cégbedőlésekkel járó veszélyre. Mint elmondta, 2010-ben folyamatosan kaptak jelzéseket a társaágok csődjéről – s ez már nem csak az építőipart és a gépjármű-kereskedelmet, de a nyomdaipart és az informatika területét is érinti.
Szűcs szerint azzal, hogy Ausztria és Németország megnyitja kapuit a munkaerő-vándorlás előtt, tömegek hagyhatják el Magyarországot; a hazai munkaerő általában nem igazán mobilis, de a helyi lehetőségek megszűnése külföldre kényszerítheti a munkavállalókat. Jelenleg 260-300 ezer fő dolgozhat a határokon túl, de ez a szám akár 15-30 százalékkal is nőhet, ha a helyzet nem javul – véli Szűcs. Az IPOSZ elnöke éppen ezért a hazai termelés újbóli beindítását sürgeti.
A munkaerő-vándorlás fokozottan érvényes az orvostudományi területeken: az Új Dunántúli Napló közlése szerint minden harmadik, pécsi egyetemen végzett diák külföldre megy praktizálni. A helyzetet orvosolva, a szakterület vezetői javaslatot illesztenének a készülő felsőoktatási törvényhez; e szerint a hallgatói jogviszony egyben kötelezettséget is jelentene a Magyarországon történő munkavállalásra. Ha valaki mégis külföldre menne dolgozni, az kamatmentesen ki kellene fizesse az akár 10 millió forintnál is magasabb képzési költséget – áll a javaslatban.
Forrás: OrientPress Hírügynökség