Aktuális híreink

Gazdaságba pörgetik az ifjakat

2008. September 24. 14:18

Észbontó, hogy 100-120 ezer szakmunkás hiányzik hazánkban - állítja Budai  Ferenc, az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) megyei elnöke. 2015-ig ez  a szám megduplázódhat. Az iparosvezető szerint a képzési rendszer mélyreható
reformra szorul.

- Boldog lennék, ha az indiai Apollo gumiabroncsgyár Somogyot választaná - mondta Budai Ferenc. - De rögtön egy izzasztó kérdésre kellene választ adni: hol találunk 1500 szakképzett embert? Szomorú tény, ám országos trendről van szó. Egyre kevesebb az értékes tudással rendelkező szakmunkás. Az Iposz elnöke úgy fogalmazott: nyakló nélkül indítják a gyorstalpalókat, szervezik a végzettséggel kecsegtető képzéseket.

Tömegével képzik a műkörömépítőket, s a fodrászokat. Virágkötőkből és bébiszitterekből már lassan szuperhatalommá válunk. Rengetegen szinte teljesen feleslegesen végezték el az iskolát. Hiába tették le a vizsgát, ha nem találtak állást. Budai Ferenc úgy látja: az oktatásra országosan milliárdokat herdáltak el. Olykor még manapság is olyan képzéseket támogatnak, amelyeknek nincs túl nagy értelme. Eközben az iparban és az építőiparban ezrével hiányoznak a mesterek. - Elhűltem, amikor egy kiemelt forgalmú vállalat vezetője kesergett - folytatta az iparos testület elnöke.

- Nyolcvan dolgozót vettek volna fel. Az első elbeszélgetés után a tesztírásra negyvenen mentek el, végül nyolc személyt találtak alkalmasnak. Szerintem ez is mutatja: az utóbbi 15-20 évben mennyire megtépázták a szakmunkásképzés tekintélyét. A fiúk és leányok döntő többsége még a gondolattól is irtózik, hogy szakmát tanuljon. Nemrég egy olyan fiúval beszéltem, aki alig csúszott át a szakmunkás-vizsgán. Amikor terveiről faggattam, a srác büszkén kihúzta magát, s azt mondta: eldobja a szerszámot, gimibe megy. Érettségivel a zsebében aztán olyan munkát keres, amely révén dől a dohány. Hát ez a probléma gyökere: kevés munkával rengeteg pénzt akarnak keresni a fiatalok. Korántsem egyedi, önkényesen kiragadott példáról van szó.

Menekülnek a szakmától, pedig nem tudják, hogy ostobaságot tesznek. Előre borítékolható: ha nem lesz gyors változás a képzésben, vélhetően súlyosbodnak a gazdasági-foglalkoztatási gondok. Az Iposz kaposvári regionális tanácskozásán is jelezték: húsz éve a 14 éves korosztálynak a 49 százaléka szakmunkásképzőt vagy szakközépiskolát jelölte meg a továbbtanuláskor. 2008-ban a kamaszok mindössze 23 százaléka kíván szakmát tanulni. - Részben ez eredményezte, hogy Somogyban is kevés a kőműves, a festő és az ács. A vállalkozók két kézzel kapnak a jól képzett marósokért, esztergályosokért vagy a műanyagipari szakmunkásokért. A munkaadók összeteszik a kezüket, ha kiválóan felkészült, szorgalmas dolgozóval hozza össze őket a sors. Budai Ferenc kiemelte: a három dél-dunántúli megyében stratégiát dolgoznak ki. A keresletvezérelt oktatási rendszer lényege, hogy olyan piacképes ismeretekkel vértezzék fel a tanulókat, amelyre valóban szüksége van a helyi gazdaságnak.

- Somogyi cégvezetőkkel, vállalkozókkal konzultálunk. Gyűjtjük és elemezzük a friss információkat. Elvont fejtegetések helyett gyakorlati válasszal igyekszünk segítséget nyújtani. Rendszeresen tájékoztatjuk az iskolákat.

Az Iposz lép: eltökélten küzdünk a szakmunkásképzés tekintélyének visszaszerzéséért. Ne húzzák el az oktatást - Egyes esetekben nyugodtan vissza lehetne állítani a három éves oktatást - jegyezte meg Budai Ferenc, az Iposz megyei elnöke. Úgy vélte: felesleges elhúzni a tanulmányi időt. Az iparos szervezet a mostaninál jóval nagyobb hangsúlyt helyezne a gyakorlati képzésre. Somogyban kiválóan felészült mesteremberek, országos hírnévnek örvendő szaktekintélyek dolgoznak. Közülük jó páran készségesen bekapcsolódnának az oktatásba.

Harsányi Miklós

Forrás: Somogyi Hírlap