Gazdasági Rádió-riport
2007-05-07 08:49
Gazdasági Rádió-riport
08:49
Gazdasági Rádió - Monitor extra
Mv.: - Programot indít a Magyarországi Ipartestületek Országos Szövetsége a nehéz helyzetbe került mikrovállalkozások támogatására. A megszorító intézkedések bevezetése óta ugyanis csaknem 50 ezer egyéni vállalkozó adta vissza engedélyét. A kisebb cégek jelentős része csődbe ment. Az IPOSZ elsősorban a pályázati lehetőségek szélesítésével, és tanácsadással igyekszik segíteni a mikrovállalkozásokat a munkahelyteremtésben, illetve a kutatásfejlesztés erősítésében. Kiss Krisztián összeállítása következik.
Rip.: - Egy, az Ipartestületek Országos Szövetsége által végzett négy hónapos felmérésből kiderült, hogy a Magyarországon működő vállalkozások jelentős része képtelen megfelelni a hatóságok előírásainak. Ezeket a cégeket az adóhatóság ellenőrzi, és megvizsgálja, hogy fizetésképtelen-e, vagy pusztán adókerülők. A vizsgálatok legtöbb esetben a vállalkozói engedély bevonásával végződnek. Szűcs Györgyöt, az IPOSZ elnökét hallják.
Szűcs György: - Egy nagyon szerencsétlen helyzetbe került a magyar gazdaság. Már egy éve érzékelhető volt, hogy a gazdaságban egészségtelen folyamatok zajlanak. Az egy ideig stagnáló, aztán nagyon magasra szökő energiaárak gyakorlatilag már az elmúlt év elejétől kezdve éreztették a hatásukat, mint a termelési költségek növekedése. A kifutó európai uniós előcsatlakozási pénzekből azok a pluszmegrendelések nem érkeztek meg, amelyeknek a célja az lett volna, hogy egy felzárkóztatási programba technikai, technológiai megújulással, infrastrukturális, informatikai beruházásokkal egyre felgyorsuló konkurenciafolyamatokban Magyarországon tudjanak felkészülni a változásokra a nemzetközi munkamegosztásba való bekapcsolódásba. És hát a legnagyobb problémánk az volt, hogy azok a közbeszerzésen elnyert beruházásoknak az összegei sem lettek kifizetve a magyar vállalkozásoknak, akik közül mintegy 10 ezer üzemünknek 260 milliárd forint kintlévősége volt.
Rip.: - Az ipartestületnél könyvelő és adótanácsadói irodák segítenek a vállalkozóknak a megszorító intézkedések kezelésében. A kisvállalkozóknak így lehetőségük nyílik arra, hogy kiszámolják, a reformok után is fenn tudják-e tartani tevékenységüket.
Sz. Gy.: - A polgár, a fogyasztó, a termelő vállalkozás és az államháztartás, a kormányzat, mint a három jövedelemtulajdonos között mindenki a maga-maga tehervállalását megkapta, akkor egy olyan baki történt, hogy nem lett figyelembe véve, hogy Magyarországon közel 600 ezer egyéni vállalkozás és bt.-beltagtulajdonos az egy személyben szenvedi el, mint állampolgár a fogyasztás területén lévő megszorítást, a különböző juttatások utáni többletköltségeknek a befizetését, és szenvedi el, mint vállalkozó a szeptembertől folyamatosan életbe léptetett különböző, a piacgazdaságtól teljesen idegen kötelezettségeket.
Rip.: - Szűcs György IPOSZ-elnök szerint nagy hiányosság, hogy Magyarországon nincs az ötnél kevesebb dolgozót foglalkoztató vállalkozásokra vonatkozó statisztikai rendszer. A testület három éve szorgalmazza ennek kialakítását, és felajánlotta, hogy szervezetein keresztül a foglalkoztatás, és a képzési programok elősegítése érdekében elkészíti ezeket a statisztikákat.
Sz. Gy.: - Az IPOSZ ezeknek a kihívásokra próbál ... pályázati kiírásokat előhelyeztetni a regionális programokba, és az országos programokba, hogy ezeknek a segítségével a vállalkozó lehető legtöbb idejét a kereskedelmi üzletében, a műhelyében, a szellemi szabadfoglalkozású a vállalkozás engedélyében megjelölt tevékenységgel foglalkozzon. Vállalkozóink azzal szembesülnek, hogy nincs önkormányzati beruházás, az új EU-s pénzek még nem érkeztek meg, a lakosság visszatartja jövedelmét, spórol egy nehezebb időszakra. Húsz százalékkal csökkent a lakásépítés, amely a kisvállalkozók 40 százalékának munkát ad. Ebben a helyzetben teljesen ellentétes folyamatként nem nő a versenyképességünk, mert a tartalékainkat éljük fel. Nem tudunk bővülő termelést tenni, mert a kormányzati program szerint felére csökken a GDP, és ezáltal az üzemek megszűnnek, és elkezdik elbocsátani az alkalmazottaikat, hogy túléljék.
Rip.: - Az IPOSZ elképzelése szerint a fejlettségben Magyarország előtt járó egy gazdasági közösségben lévő országok tapasztalatai alapján kell megoldani a kialakult helyzetet. A szövetség több fórumon ismerkedik a külföldi trendekkel, és egyben ismerteti a magyar mikrovállalkozók helyzetét.
Sz. Gy.: - Készül a szűkített olyan program, amely valóban a vállalkozások munkahelyteremtésére, a gyors innováció-flexibilitásnak a bevezetésével és a rugalmas munkáltatói helyzetek kialakításával kisvállalkozók számára odaítélhető ... elven alapuló pénzügyi támogatórendszerek kiépítésével. Egyszóval elkezdtük annak a rendszernek a felállítását, amellyel a fölemelkedés, a növekedés időszakába segítséget tudunk nyújtani a vállalkozóinknak az ipartestületein keresztül. De most az a gondunk, hogy a túlélésben kell segíteni ezeknek a vállalkozóknak. Ezért benevez az IPOSZ más társ-érdekképviseletekkel a mikrohitelezési rendszernek a továbbításába, amely az úgynevezett csere... típusú pénzügyi rendszerekkel gyors, az eddigi vagyontárgyaik, vagy a működtetéseiket mint fedezetek felajánló lehetőségekkel vállalkozóinkat technikai megújulásba hozza a szükséges szakképzettségben. És a piacon lévő értékesítő beszerzés területek és szervezetek felállításával tudjuk segíteni.
Rip.: - Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az IPOSZ tanulmányokkal segítette a Pénzügyminisztérium munkáját. A jövőben tárgyalásokat kezdeményeznek a szaktárcával az új feladatok megvalósításáról - mondta Szűcs György, a szövetség elnöke.
Mv.: - Kiss Krisztián összeállítását hallották.
08:54
----- * * * * * -----