Aktuális híreink

Gazdasági Rádió-riport

2009. January 13. 11:52
Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke

Műsorvezető: Nagy Károly

 

Nagy Károly: - A telefonnál Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke. Jó reggelt kívánok.

 

Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke: - Jó reggelt kívánok.

 

N.K.: - Egy tegnapi sajtótájékoztatón azt javasolták, hogy 10 milliárd Ft-os alapot kellene létrehozni a bajba jutott mikro-, ill. családi vállalkozások  hiteltörlesztésének támogatására. Ezt a 10 milliárd Ft-os alapot milyen pénzből hoznák létre? Hol találnák meg erre a forrást?

 

Szűcs György: - A forrás a MIFIN Zrt. rendelkezésére áll európai forrásokból gondoljuk kialakítani, hisz ez a szervezet az, ahonnan pl. a pénzé, pénzügyi alapoknak az elnyerésére, pl. a Jeremy Program rendszerű Új Magyarország Mikrofinanszírozási Hitel, a hozzá kapcsolódó tőkebefektetések, ill. a garanciaalapok működnek és hát úgy gondoljuk, hogy ez nem kellene költségvetési többletet, hogy eredményezzen. Mivel a magyar kormánynak javasoltuk és úgy tudjuk intézkedéseket tettek, hogy előrehozzák a gazdasági típusú, a gazdaság élénkítésére szánható európai források lehívását. Az elmúlt években hitelt felvetteknek a kamattörlesztésére, tőketörlesztésére, ill. a pályázatoknál olyan kötelezettséget vállalt visszafizetéssel terhelt fejlesztéseknek a bajba jutás esetén a változás kimentését terveznénk, amely a vállalkozásoknak a szubjektív vezetése után, attól függetlenül a pénzügyi válság okozta gazdasági válság hatásait szeretnénk kivédeni.

 

N.K.: - Meddig mennének vissza egyébként a pályázatok terén? Mikortól pályázott mikro-, ill. családi vállalkozások hiteltörlesztését szeretnénk, hogyha támogatná valamelyest az állam ebből a 10 milliárdból?

 

Szűcs György: - Az az igazság, hogy az Európai Unióhoz csatlakozásunk az a mérföldkő, 2004. május 1-je, aminek előtte 1-1,5 évvel igen intenzív felkészülési időszakok voltak. A magyar vállalkozások részére technikailag, technológiailag és minden egyéb olyan vállalkozást működtető szabványok által okozott kiadásainak a finanszírozására hiteleket vettek fel a vállalkozók, mint a HACCP, a Tahográfok, az Euro 3-as gépkocsik és sorolhatnám e környezetbarát berendezések vásárlása. És ezeknek a berendezéseknek a működése kitermelte egy ideig és kitermelte volna továbbra is azokat a szükséges összegeket, amik ezt vissza tudták volna fizetni. De hát látjuk, napjainkban egyre jobban eszkalálódik a gazdasági válság és a mikro- és a családi vállalkozások, döntően egyéni vállalkozók és kistársaságaiknak a kooperációs partnerei, találkozói kapcsolatai omolnak össze és ott állnak berendezésekkel, emberekkel és nem tudják visszafizetni. Különösen nagy a gond az egyéni vállalkozóknál, mert ők ezeknek a visszafizetésére nemcsak a vásárolt eszközöket, berendezéseket adták fedezetül vagy vettek mondjuk hitelgarancia fedezetet igénybe, hanem a vállalkozás sajátosságától is fogva. A saját családi vállalkozásaikkal állnak jót ezért. Nagyon nem lenne jó, hogyha Magyarországon a vállalkozások megszűnése, családok ellehetetlenülése és a foglalkoztatás egyszerűen nagy űrt hagyva maga után ez a réteg kivonulna vagy ki kényszerülne vonulni a gazdaságból. Ha elhisszük, hogy a kormánynak szüksége volt arra az 5,7 milliárd dollárnyi összegre, készenléti hitelre és a többi 20 milliárd az a lakossági és vállalati hitelezéseknek a költségére van, amikor arra kérik a kormányt, hogy nagyon gyorsan, akár január közepére ezt az alapot a MAG Zrt. közreműködésével hozzák létre, egy nagyon egyszerűen dokumentálható forgalomkiesés esetén kamatok, átütemezések, tőketörlesztések további időponttal való megtoldása azt jelentené, hogy nem segélyt kérünk, hanem a meglévő hitelek kifizetéséhez egy újabb póthitelt, intervenciós hitel, amely remélhetően az egy-két éven belül rendeződő új magyar és európai uniós gazdasági kapcsolatokban ismét visszafizethetővé válik.

 

N.K.: - Egyébként mekkora vállalkozói réteget érint ez? Tehát hány ezer, hány 10 ezer cégről adott esetben emberről van szó?

 

Szűcs György: - Amikor az Európai Unió felkészítés jegyében zajlott, nagyon sok embernek, vállalkozónak és alkalmazottaiknak próbáltunk felkészítést tartani, hogy a vállalkozásoknak három dolgot vagy négyet kell, hogy kitermeljenek. Egy a vállalkozói jövedelmek, kettő az alkalmazottak jövedelmét. De technikai, technológiai megújulása és a közterhek is ott voltak. Nos ebbe, az utolsó, ha a közteherbe bármilyen bicsaklás történik, márpedig elképzelhető, hogy ha a források elapadnak a kooperációs partnerektől, akkor nem tudnak közterhet fizetni a vállalkozók. Ezért vagy időben el kell bocsájtani embereket, vagy pedig ezt az előbb említett póthitelt kellene felvenni. A nagyságrendjük úgy gondoljuk, hogy kb. egy olyan 35-40 ezer olyan fejlődésben lévő vállalkozás van, amelynek a hitelfelvétele az elején említetteknek a technológiára több 100 milliárd Ft-ot meghaladja. Ezért a 10 milliárd Ft egy ilyen, a mi becslésünk szerint kb. egy ilyen 5%-nyi felvett hitelnek a garanciáját jelenthetné és hát a mikrofinanszírozásoknál és a garanciahiteleknél a nemzetközi számuk egy ilyen 5% körüli bukást jósolnak. Most azonban válság van, ezért a rendszert gyorsan életbe tudjuk tartani. Akkor azt gondolom, hogy nagyon gyorsan kiderülne, hogy vagy sok e ez az összeg vagy kevés, de mindenesetre, de mindenesetre nem kellene kitalálni, hogy milyen új gazdasági területre kell hitelt szétosztani, új pályázatokat kiírni. Hanem azok, akik ebben már élen jártak, ha gondba kerültek, őket kellene kimenteni a rajtuk kívülállón keletkezett bajból.

 

N.K.: - Egyébként már jelezték a kormányzatnak ezt a felvetésüket? Tehát voltak már erről tárgyalások?

 

Szűcs György: - Igen, az én a személyemben a nemzetgazdasági csúcson erről beszéltem és beszéltem arról, hogy sürgősen meg kellene emelni azoknak a, annak az összegét és a hozzájutásnak a feltételét könnyíteni, amely az Új Magyarország mikrofinanszírozási rendszerbe a közvetítő szervezetek útján folyó hitelezést gyorsítaná. Ezeknél a hitelintézeteknél pl., ahol az IPOSZ is szervező, a MIFIN Zrt-nél, rendre állnak azok a kérelmek, amelyek már jelzik, hogy mi a hitelt, ill. kibővített feltételekkel a 6 millióról a 10 millióra felemelt hitelkeretet igényelnénk. De ehhez nem látjuk hozzárendelve a forrást. Igen, jeleztük a kormánynak személyesen, Bajnai miniszter úrnak is, várjuk a gyors, sürgős választ, ami jó lenne, ha mihamarabb jönne, még ebben az évben és a gyors technikai megoldást, hisz nem új dolgokat kellene kitalálni, hanem a kapacitást kellene növelni részben.

 

N.K.: - Szűcs Györgyöt, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnökét hallották. Köszönjük szépen, hogy a rendelkezésünkre állt és további jó napot Önnek.

 

Szűcs György: - Köszönöm szépen, viszonthallásra.