Géresi Józsefnek, a sok évtizedes szakmai munkájáért, a gazdaságfejlesztési feladatok végrehajtásában, és a nemzetközi fémipai gazdasági kapcsolatok kialakításában, és tevőleges megvalósításában kifejtett munkája elismeréseként döntően az ukrán, szlovák, erdélyi, vajdasági vállalkozói kapcsolatok kialakítása területén végzett eredményes munkájáért 2019.08.22.-én a Magyar Érdemrend lovagkeresztje állami kitüntetésben részesült. A díjat Palkovics László innovációs és technológiai miniszter adta át.
Fotó: Juhász Melinda
SZAKMAI ÉLETÚT
Géresi József Tiszanagyfalun született 1947. január 3-án.
A Nyíregyházi Mezőgazdasági Főiskola és Technikumban mezőgazdasági gépész szakon szerzett oklevelet. Hidraulika és pneumatikai rendszerek területén, üzemanyagtöltő állomás műszaki szakértő, éghető folyadékok és olvadékok tárolótartályait vizsgáló szakértő.
Szakmai szervezeti tagsága és tisztségei:
Fémipari Ipartestület, Kereskedelmi és Iparkamara, Szabolcs-Szatmár Bereg Megyei IPOSZ elnöke, Nyíregyházi Szolgáltató Ipartestület Egyesülete általános alelnöke, Országos Fémipari Ipartestület elnökhelyettese, IPOSZ országos alelnöke (elnökhelyettese volt 5 évig) és elnökségi tag. 1994-2000 között a Kézműves Kamara alelnöke volt, a Nyíregyházi Ipartestület Műszerész Mestervizsga Bizottság elnökhelyettese volt. A Magyar-Román és a Magyar-Bajor Kormányközi Vegyes Bizottság tagja volt 10 évig.
Készségek, tapasztalatok, ismeretek az alábbi területeken:
Érdekképviselet, szervezés, cégirányítás, minőségirányítás, innováció, nemzetközi kapcsolatok, általános műszaki- és gépipari ismeretek, hidraulika és pneumatikai rendszerek.
Munkakörei, szakmai tevékenységei:
- 1966-1975: az ÁFOR részlegvezetője
- 1975-1979: a Tempó Ipari Szövetkezet üzemvezetője
- 1979-től kisiparos és egyéni cég tulajdonosa
Kitüntetései, elismerések:
- 1970. évben: Minisztertanács, Árvízvédelemért Érdemrend
- 1985. évben: KIOSZ: az Ipar Kiváló Mestere kitüntető oklevél
- 1990. évben: KIOSZ: Kiváló Kisiparos Kitüntetés bronz fokozata
- 1994. évben: IPOSZ Aranykoszorús Mester kitüntetés
- 1994. évben: Lengyel Kézműves Kamara Emlékérme
- 1996. évben: IPOSZ Díj kitüntető cím
- 2004. évben: Nyíregyháza Megyei Jogú Város Polgármestere: Oklevél a Géresi József Egyéni Cég alapításának 25. éves jubileuma alkalmából
- 2004. évben: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés Emlékérme kitüntető elismerés a cég alapításának 25 éves jubileuma alkalmából
- 2004. évben: IPOSZ Emléklap a 25 éves kisipari munkájának elismeréséül ezüstgyűrűvel
- 2004. évben: IPOSZ Emléklap a Kézműipar Szolgálatáért
- 2006. évben: IPOSZ: A Magyar Kézművességért Díj Arany fokozata
- 2007. évben: A Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt Kitüntetés
- 2013. évben: OFI: Fémipari Vállalkozások Felemelkedéséért Díj
- 2015. évben: IPOSZ Emléklap a 35 éves kisipari munkájának elismeréséül aranygyűrűvel
Munkatapasztalatok, ismeretek, kis- és középvállalkozások projektjeivel kapcsolatos és egyéb képzési tapasztalatok:
Előadások, írások, riportok:
Gépipari, műszaki témák minőségirányítási és biztonságtechnikai feladatok, nemzetközi előadások, kisvállalkozás és cégirányítás, országosan és Európában több száz cikk és riport jelent meg róla.
Nemzetközi kapcsolatok és tapasztalatok:
Nemzetközi tanulmányi, szakmai utak, konferenciák és érdekképviselet 1988-tól a mai napig folyamatosan a következő országokban: Románia, Ukrajna, Szlovákia, Ausztria, Szerbia, Horvátország, Németország (Észak-Rajna-Vesztfália, Bajorország) Olaszország, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Belgium, Svájc és Franciaország.
Az Országos Fémipari Ipartestület elnökhelyettesekét 2000. évben részt vett az Európai Metál Unió Kongresszusán, ahol döntöttek arról, hogy – Európai Unión kívüli országként – hazánkat felvegyék az Európai Metál Unióba. A csatlakozás eredményeként 2001. évben az Európai Metál Unió hazánkban tartotta az éves kongresszusát.
A nemzetközi kapcsolatok terén nem csak Magyarországot, hanem a „szűkebb hazáját” Nyíregyházát és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét is képviselete a gazdasági kapcsolatok fellendítése érdekében.
A nyíregyházi és a megyei polgárság, iparosság érdekében végzett munkái:
A FIDESZ felkérésére a 2006. évi önkormányzati választáson képviselő-jelöltként indult, ahol negyedik helyet ért el 972 szavazattal.
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata Városfejlesztési Bizottság tagja volt négy éven keresztül. A Periféria Alapítvány Kuratóriumának tagjaként jelentős anyagi támogatást nyújtott a Kommunista Áldozatok Emlékére megnevezésű szobor felállításához.
A városban és megyei szinten a szakmai szervezetekkel szoros gazdasági kapcsolatot alakított ki, mely a mai napig is kifogástalanul működik. A nemzetközi kapcsolatok területén a külgazdaságban több nagykövettel épített ki kapcsolatot, akik személyesen is fogadták úgy, mint: India, Románia, Ukrajna, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina.
2012. szeptember 30-án Dr. Matolcsy György gazdasági miniszter kinevezte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság tagjának.
A Kisvállalkozásokat Támogató unió Garancia Tagi Vállalkozást Segítő Szövetkezet igazgatóság tanácsának tagja volt négy évig.
A korábbi időszakban – hat évig – az IPOSZ Megyei és Régiófejlesztési Tanács tagja, országos szinten elnökhelyettes volt.
Az ukrán, szlovák, román határ menti gazdasági kapcsolatok fejlesztése érdekében több évtizede – szakmai konferenciák keretében – szervezi és irányítja az uniós pályázatok előkészítését, melyek révén az elnyert pályázatokkal közös cégek és üzleti kapcsolatok jöttek létre napjainkban is.
A fentiekben leírta alapján egy olyan állampolgár részére javasoljuk a Magyar Köztársasági Lovagkereszt Polgári tagozatának Arany fokozata kitüntetés odaítélését, aki több évtizede önzetlenül tevékenykedik nem csak a Fémipari Szakma, hanem a megye és az ország polgárainak, kisiparosságának boldogulása érdekében. Az ilyen irányú munka a szakma mindennapi élethez a gazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, s egyidejűleg elősegíti a lakóterület, és a szakma további fejlődését, a szolgáltató ipar színvonalának emelését.