Erdős Miklós.: - A kormánynak be kéne avatkoznia azon mikro- és családi vállalkozások megmentése érdekében, amelyek fejlesztési hiteleiket azért nem tudják törleszteni, mert a válság miatt piacuk megváltozott.
Az Ipartestületek Országos Szövetsége ezért egy tízmilliárd forintos alap létrehozását kezdeményezi.
Rip.: - Elsősorban az építőiparban nyújtana azonnali segítséget az Ipartestületek Országos Szövetsége. Az IPOSZ szorgalmazza, hogy számlával igazolt lakásépítés és felújítás esetén, csak 5 százalék legyen az áfa. Úgy vélik, hogy a legkisebb vállalkozásoknak nagy szüksége lenne a segítségre, ugyanis a gazdasági válság miatt sorra veszítik el beszállítói megrendeléseiket - hangzott el a szövetség évértékelőjén. Magyarországnak 2010 végéig van lehetősége arra, hogy öt kiemelt szakmában áfa csökkentést hajtson végre. A munkahelyek megtartása és a szakmunkások munkába állítása érdekében azt javasolják, hogy a szakmunkástanulók kapjanak állami forrásból ösztöndíjat, a pályakezdők foglalkoztatását pedig, járuléktámogatással segítse az állam, legalább három évig.
A szövetség szerint ez évente 25 ezer munkahelyet segítene megmenteni.
Erdős Miklós.: - Vendégem Szűcs György, az IPOSZ elnöke. Jó estét kívánok!
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Jó estét kívánok!
Erdős Miklós.: - Szűcs úr! Miért pont 10 milliárdot kérnek abba az alapba, amivel segíteni szeretnének. Mert ez egy szép kerek szám?
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Igen, talán ezt is lehet mondani, lehetne tizenkettőt is, lehetne hetet. Az elmúlt években
Erdős Miklós.: - Azért az nem kevés az a hárommilliárdos eltérés, amivel mondjuk a hétmilliárd kevesebb, mint a tíz.
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Hát nem kevés, hogyha odaadnák vissza nem térítendő támogatásként. Mi arra kérnénk ezt a keretet, hogy a 2008. májusi európai uniós csatlakozásra felkészült egyéni vállalkozók és kis társaságoknak azon beruházásai, amelyek abban a hitben és reményben készültek el, hogy a csatlakozás után a nemzetközi munkamegosztásba (?) be tudnak kapcsolódni itthon és külföldön. Egyszóval a HACCP-k, a telephelyengedélyek, a tachográfok súlyos százmillió forintokat emésztett fel, vagy pályázati kötelezettségvállalásnál, vagy hiteleknél. Most ezeknek a versenyfeladatoknak az elmaradása az ismert pénzügyi globális válság után, amely egyre jobban gazdasági válsággá növi ki magát, az az elgondolásunk, hogy kell legyen egy olyan gyors alap, amely át tudja ütemezni azokat és áthidaló kölcsönöket tudni a nem fizető vállalkozásoknak.
Erdős Miklós.: - De honnan tudják, hogy kinek és mennyire kell segíteni, hiszen még ennek a válságnak mindenki csak úgy saccolgatja a következményeit. Senki sem tudja, hogy mi lesz ebből.
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Hát mi nem azt mondtuk, hogy most itt állnak a kapuban már azok a vállalkozók, akiknek ezt bejelentették nálunk az igényüket. Az elmúlt két hétben az IPOSZ mintegy 500 vállalkozásra kiterjedően, kis társaságokra és egyéni vállalkozókra felmérést végzett, hogy hogy állnak a holnap is éppen folytatandó bértárgyalásoknál, hogy milyen bérajánlást és minimálbéremelést tudnának elfogadni. Ennek a melléktermékeként kérdeztük meg azt, hogy milyen a kapacitás lekötésük, vagyis az elkövetkezendő hetekben, hónapokban milyen konjunktúrára számíthatnak.
Erdős Miklós.: - Igen ám, csakhogy Önök azt írták
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Döbbenetes alacsony.
Erdős Miklós.: - azt olvastam, hogy azokon akarnak segíteni, akik bizonyítottan a válság miatt veszítették el a piacaikat, és ezért nem tudják a hiteleiket fizetni. De ki bizonyítja be, hogy bizonyítottan azért veszítették el, hogy nem kerülnek be olyanok, akik úgy egyébként a saját hibájukból nem működnek jól.
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Én azt gondolom, hogy az egész magyar gazdaságot szabályozó törvényeket ez a szemlélet hatja át, hogy néhány, a nehézségeket vagy a réseket, üzleti réseket kihasználó ügyeskedő olyan mesés hasznokat szerez, amit (?) szoktak mondani. Azt kellene elfogadni, hogy Magyarországon a vállalkozások 99,9 százaléka tisztességes, becsületes, saját maga vagyonához közösségi pénzeket felvéve, magának és másoknak munkát biztosított. Most az ország gazdasági nehézségeiben bizonyíthatóan, hogy nem csalók, hanem a kialakult objektív körülmények között kerülnek nehézségbe. Az előbbi híradóban bejátszásra került például a Nokia és a Suzuki: bizonyítható lesz igenis, hogy azoknak bedolgozó vállalkozások most munka nélkül maradva, látják hogy a foglalkoztatottaknak, az alkalmazottaknak válságbizottságok és válságtanácskozások 50 és 100 milliárd forintos foglalkoztatási keretet hoznak létre, miközben a vállalkozóknak, a vállalkozásoknak nincs pénze.
Erdős Miklós.: - Milyen pénzből várják Önök ezt az alapot föltölteni a kormánytól, hiszen éppen most jövő hétfőn szavaz a kormány a 13. havi közalkalmazotti járandóságok elvételéről. Miből várják ezt a pénzt?
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - A közalkalmazottak járandósága ugye bérként egy megállapodás alapján kerülne kifizetésre, ez a költségvetés terhe. Magyarországon éppen most folyik a 2009-2010. évi akciótervek és programok kidolgozása, amely az európai pénzek felhasználását jelenti. Úgy tudjuk
Erdős Miklós.: - Tehát európai uniós pénzből várják?
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Igen. Úgy tudjuk, és jól tudjuk, hogy a (?) Zrt-ben ott várakoznak azok a pénzügyi segítő csomagok, amelyek a Jeremy program mikro finanszírozási hitelében, illetve a garanciaalapokba kerülnek.
Erdős Miklós.: - De hát az uniós pénzekhez is önrész kell.
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Az önrész, mivel maga ez a hitel kiváltásánál megvan egy hitelkonstrukció, mi nem új szerződéseket akarunk, hanem szerződésmódosítást, és arra az időre, amikor átütemezik akár a kamat eltörlését újabb egy évre, két évre, vagy csökkentik, annak a kipótlására, a hitelének ennyivel való megemelésére.
Erdős Miklós.: - Mennyi esélyt lát arra, hogy ezt a tízmilliárdot, vagy mondjuk hetet megkapnak?
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Azt kel mondani, hogy maximálisan látom az esélyt, csak azt nem látom, hogy mikor fog ez bekövetkezni. Ebben az esetben, aki kétszer ad, az gyorsan ad. Látható, hogy
Erdős Miklós.: - Ezt a maximálisan látja az esélyt, ezt úgy érti, hogy esetleg másfél, két év múlva, egy kormányváltás után?
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Nem, nem. Azt kell mondani, az állásfoglalásom (országos elnökségnek is az volt), hogy azok a pénzügyi segítőrendszerek, amellyel a kormány az államháztartás konszolidálását elvégezte, ötmilliárd dollárral, a következő húszmilliárd azonban 70-30, vagy 60-40 százalékban a vállalkozások és a lakosság között megoszló kamatkötelezettségek. Ezért a vállalkozók kamatkötelezettségét segíteni kell, mert az alkalmazottak elvesztik a munkahelyüket.
Erdős Miklós.: - Más ötleteik is vannak, amit olvastam, hogy például a lakásépítés vagy felújítás áfáját 5 százalékra kéne csökkenteni. Ez honnan jön ez az ötlet, és miből lenne erre pénz?
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Tehát 2004-ben az Európai Unió bizottsága egy kísérleti programot hajtott végre: minden országnak öt szakmában lehetősége volt kedvezményes áfakulcsot felhasználni. Ez a program, ez a kísérleti project jövő év végén lejár. Ma és a holnapi napon Brüsszelben, az európai tanácsülésen, ahol a miniszterelnökök tanácskoznak, fölmerül az a kérdés az európai uniós szervezetünk révén, hogy ezt a kísérleti programot véglegesítsék. Magyarország azt az öt szakmát jelölné be, amely gyakorlatilag a feketegazdaság elleni küzdelemben a javaslatunk alapján menne. Ebben van a lakásfelújítás.
Erdős Miklós.: - Ez csak elképzelés, vagy pedig tárgyaltak már valakivel, illetve vannak-e támogatóik?
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Igen, azt kell mondani, hogy a fele meg is valósult az ezévi adótörvényeknél, hisz ha megnézzük áfa visszaigénylésre nyílik lehetőség százezer forintig, pontosan lakásépítési, otthonápolási, értékes, nagy értékű híradó és műszaki berendezések karbantartásánál. Mi azt akarnánk, hogy ne kedvezményként kerüljön ez visszafizetésre, hanem eleve ezeknek a kulcsoknak 5 százalékon való rögzítésével garantálhatjuk, hogy az állam 20-25 százalékkal több bevételt tud elérni.
Erdős Miklós.: - De hát mi csak drukkolhatunk Önökért. Köszönjük szépen.
Szűcs György elnök, IPOSZ.: - Köszönjük szépen.