Az Ipar 4.0 egy teljesen új korszakot jelent a világ gazdaságában. A digitalizáció, a robot technika megjelenése és robbanásszerű fejlődése minden vállalkozás számára eddig nem látott kihívást jelent. Különösen a kisvállalkozások számára, amelyek a nagy vállalkozásoknál lényegesen kevesebb gazdasági erővel és humán erőforrással rendelkeznek az új világhoz való alkalmazkodáshoz. Ugyanakkor a kisvállalkozások nélkül összeomolhatnak a szolgáltatások, amelyekre még évtizedekig szükség van, és amelyeket a robotizálás nem tud rövidtávon megoldani. Emellett a kis vállalkozások nélkül a foglalkoztatás, a munkahelyteremtés elképzelhetetlen. Sok kérdés és ellentmondás van ebben az új korszakban.
A konferencián a lengyel, a szlovák, a cseh és magyar KKV szervezetek vezetői mondták el véleményüket az Ipar 4.0 KKV-szektorra gyakorolt várható hatásairól. Mellettük bemutatták tapasztalataikat – jókat és rosszakat egyaránt – a legnagyobb német, olasz szervezetek képviselői és a Kis- és Középvállalkozások Európai Szövetsége (UEAPME), a legnagyobb európai KKV szervezet vezetője is. Minden ország nemzeti Ipar 4.0 gazdasági stratégiája is megpróbálja kijelölni az utat. A magyar álláspontot a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Külgazdasági és Külügyminisztérium főosztályvezetői szintű előadói ismertették. A konferencia arra is keresi a választ, hogy vajon ezek a nemzeti stratégiák mérlegelik-e a teendőket és azok hatásait a kisvállalkozások szempontjából vagy sem.
A konferencia előadói voltak:
Németh László elnök, Vörös Béla alelnök, Solti Gábor igazgató, IPOSZ
Nikodémus Antal főosztályvezető Nemzetgazdasági Minisztérium
Lázár András Máté főosztályvezető, titkárságvezető, V4 nemzeti koordinátor, Külgazdasági és Külügyminisztérium
Luc Hendrickx igazgató, UEAPME, Kis- és Középvállalkozások Európai Szövetsége
Fehér Sándor Ipar 4.0 projektmenedzser, Informatikai Vállalkozások Szövetsége
Csehország
Karel Dobes alelnök és Eva Svobodova főügyvezető, Cseh Kis- és Középvállalkozói, Kézműipari Szövetség, AMSP CR
Lengyelország
Janusz Kowalski alelnök és Jaroslaw Romaniuk vezető szakértő, Lengyel Kis- és Középvállalkozói Kézműipari Szövetség, ZRP
Szlovákia
Pásztor Tibor alelnök és Miriam Bellusova főügyvezető, Szlovák Kézműipari Szövetség, SZZ SK
Németország
Oliver Steinke projektvezető, Észak-Rajna-Westfáliai Kézműipari Kamarai Szövetség
Olaszország
Marina Redondi versenyképességi igazgató és Roberto Scottocornola vezető munkatárs, Confartigianato Bergamo