IPOSZ - 2007. évben - Kicsik vagyunk, de sokan
Ezzel a figyelemre méltó megállapítással kezdte a családi és mikro vállalkozások helyzetéről szóló összefoglalóját Szűcs György, aki az Ipartestületek Országos Szövetségének immár 16 éve elnöke.
Az IPOSZ az ország egyik legnagyobb, hazánk egész területét szervezetileg átfogó, 120 éves hagyománnyal megáldott munkaadói szövetsége. Tagságát 276 jogilag önálló ipartestület alkotja.
Közülük 226 területi egyesületnek van székháza alkalmazottakkal, a létszámot 20 megyei és 30 országos szakmai szövetség egészíti ki. Ezekben az intézményekben hozzávetőleg 200 ezer alkalmazottat és mintegy 150 ezer családtagot foglalkoztató 40 ezer családi, mikro, kis-és középvállalkozás képezi a tagságot.
Az IPOSZ gazdasági súlyát, társadalmi elfogadottságát növeli a félmilliónál több, zömében alkalmazott nélkül dolgozó családi és egyéni, csak a szövetség képviseletére támaszkodni tudó kisvállalkozás. A foglalkoztatásban betöltött szerepük szinte felmérhetetlen.
A pénzügyi helyzetüket illetően jellemző a tőkehiány. Egyes szakmák már a hetvenes évek derekán megkezd(het)ték tőkéjük gyarapítását, a többséget azonban a lehetőségek messze elkerülték. Az APEH nemrég közzétett jelentése szerint a tételes költségelszámolást választó egyéni vállalkozók 2006 évi árbevétele az inflációs áremelkedést figyelembe véve lényegében megegyezik az előző évivel. A legmagasabb egy főre jutó egyéni vállalkozói kivét azonban18%-kal magasabb. Az átalányadózóknál 12%-os a jövedelem emelkedése. Szomorú és a gazdasági vezetés figyelmét magára irányító tény, hogy e vállalkozói réteg majd 80%-ának árbevétele ötmillió forint alatti (gondoljuk el, a napi 20 ezer forintot sem éri el) - mondta Szűcs György az IPOSZ elnöke. A központi elvonás a konvergencia program hatására rendkívül súlyos, már rég itt az ideje az ösztönző adórendszer szomszédos országokhoz hasonló bevezetésének.
Szóvá kell tenni a támogatások körüli egyet nem értést. Ki hinné, hogy ma hazánkban az európai meghatározás szerint mindössze 800 vállalat tartozik a nagyok közé, a többi közepes és kicsi. A pénzügyi források megszerzésénél a nagyobbak előnyösebb helyzetben vannak, kapcsolati tőkéjük mással össze nem hasonlítható. Az elosztásnál, a kiírásoknál erre most már figyelemmel kell lenni.
A globalizáció alaposan megváltoztatta a megszokott gazdasági környezetet. Tömeges az iparvesztés, csökken tehát a foglalkoztatási képesség, a társadalom szociális védőhálójára irányuló nyomás nő.
Ennek egyetlen ellenszere van: az ösztönző adó- és járulékpolitika.
Sajnálatos, szinte örök ellenérdekeltség tapasztalható a pénzügyi szemlélet és a vállalkozói érdekek között. E feszülő nézetkülönbség oka, magyarázata az általunk képviseltek gazdasági jelentőségének lebecsülése, társadalmi súlyának leértékelése. Egy ezer főt alkalmazó multi és ugyanannyi mikro vállalkozó érdekérvényesítő lehetősége nem ugyanaz.
Az ősszel megtartott tisztújító és programalkotó közgyűlés választ adott a versenygazdasággal párhuzamosan az életünket meghatározó globalizáció kihívásaira. Megszűnt a központi vagyonkezelés, létrehozzuk a szolgáltató IPOSZ-t. A következő években 8 ezer milliárd forint áramlik be az országba, ha megvan rá a jóváhagyott kivitelezési terv és megvan a kisebb hányadként jelentkező, százmilliárdokban kimutatható önrész. Soha ilyen lehetőség nem állott előttünk. Fel kell rá készülni.
A média érdeklődését is kiváltó rendezvény-sorozatunk, az IPOSZ Napok - Nyitott Lapok során öntöttük formába sokoldalú tervünket. Alapvető feladatunk a tájékoztatás áramlásának kialakítása.
Gazdasági honlapunk iránt nagy az érdeklődés, már ma is a 16-ik legkeresettebb. Az Iparos Újság
internetes változata minden érdeklődőhöz eljut, a megyénként kialakítandó információs központokra pedig szüksége szerint mindenki számíthat. Tagjaink önköltségen juthatnak a támogatáshoz, a kívülállók piaci áron. Az elmondottakból érezhető, az érdekképviselet valójában minden szakmabeli jogos érdekeit juttatja érvényre vagy védi meg. Tagságunk ezért fizet, eltartja a szervezetet, az avatatlan eddig ehhez ingyen jutott. A jövőben a többlet támogatásnak már ára lesz.
Kívánatos, ha mindenki nemcsak ismerné, hanem értené is feladataink, tennivalóink lényegét, célját- hangsúlyozta az IPOSZ elnöke. A már említett EU ezermilliárdok várhatóan az utolsó fillérig hasznunkra válnak és megteremtik a modern Magyarország alapjait. A korszerűség nemcsak autópályákat jelent, de esetleg kínai mintára folyamatos labor tevékenységet, robotokat az aprólékos munkáknál, export piacaink terjedését s mindezek velejárójaként életszínvonalunk jelentős emelkedését, a társadalmi feszültségek mérséklődését. Változik tehát a világ, változnunk kell magunknak is. Talán nem lesz egyetlen olyan szakma sem, amit tíz év múlva a mai ismeretek alapján lehetne végezni és talán nem lesz egyetlen olyan település, ahol a fordulat ne lenne érezhető. A folyamatos tanulás hangoztatása ezen alapszik.
Szövetségünk feladata a jövő elé menni.
Országos szövetségünk december elején a bolgár kézműves kamarával együttműködési megállapodást írt alá. Ennek számottevő pontja a szakképzési rendszerek közvetlen és rendszeres kapcsolata. Az eszmecsere során egyet értettünk a párbeszéd fontosságával. Ezért is hangsúlyoztuk az európai dialógus hatékonyságát, érdekeltségünket a nemzeti, társadalmi és ágazati véleménycsere hasznosságában. Természetesen tájékoztatjuk a szaktárcákat és a kormányzatot minden fontos nemzetközi eredményünkről és tapasztalatunkról.
A szövetségünk előtt álló feladatok szervesen illeszkednek az ország jövőjét alakító II. Nemzeti Fejlesztési Tervhez. A piacgazdaságban régebben élő országokban a kisvállalkozások zöme már fejlett technikával és hozzá illő felkészültséggel vesz részt a javak előállításában. Nem tudni, mennyi idő, pénz, tanulás és vesződség kellett a mai színvonal eléréséhez. Nem tudni, hányan buktak el útközben, hány bicsaklott meg és volt képes újrakezdeni. Mi sem tudjuk, milyen hosszú a pálya, s azt sem, gát- vagy síkfutás a feladat. Felkészülünk arra, hogy a segítségünket váró és csak bennünk bízható félmillió polgártársunkat ezen az úton erősítsük, pártfogoljuk.
IPOSZ - MCOnet
Forrás: Nyíregyháza Online