A mikro-, családi és kisvállalkozások a túlélésükért harcolnak, és fontos, hogy válság idején is talpon maradjanak - mondta Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke csütörtökön sajtótájékoztatón, Budapesten.
Elmondta: a IPOSZ szerint az európai uniós forrásokból megvalósuló fejlesztéseket kellene minél előbb beindítani, mert az a kis- és középvállalkozásoknak is megrendelést jelent.
Az IPOSZ elnöke úgy vélekedett, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) gazdaságfejlesztési és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) vidékfejlesztési forrásait jobban össze kellene hangolni, hogy a gazdaság fejlődjön, illetve a foglalkoztatottság bővüljön.
Az IPOSZ szorgalmazza, hogy legyen bérlakásépítési program, amely az építőiparnak megrendelést jelentene, illetve a lakhatási gondokon is enyhítene.
Szűcs György felhívta a figyelmet arra, hogy a középfokú szakképzőkből kikerülő pályakezdők foglalkoztatását is támogatni kellene pár éven keresztül, hogy ne munkanélküliként kezdjék szakmai pályafutásukat. Ez idő alatt gyakorlatot szereznének, és a munkaerőpiacon jól képzett, tapasztalattal rendelkező munkaerőként lehetne majd őket alkalmazni. Az IPOSZ számítása szerint a szakképzőkből kikerülők foglalkoztatásának támogatása nem kerülne sokkal többe, mint a segélyezés.
A sajtótájékoztatón Antal Gergely, a Mikrofinanszírozó Pénzügyi Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és a kisvállalkozói érdekképviseletek - köztük az IPOSZ - által létrehozott szervezet egy év alatt az országosan kihelyezett 4,6 milliárd forint mikrohitelből 4 milliárd forintot közvetített mintegy 1.000 vállalkozónak az Új Magyarország Mikrohitel Programban. Tapasztalatuk szerint a kisvállalkozások beruházási kedve csökkent, mivel a beadott igények jelentős része forgóeszköz hitelre irányul, és mérséklődik a beruházási hitelt kérők aránya.
Géresi József, az IPOSZ nemzetközi ügyekért felelős alelnöke a határokon átnyúló együttműködés fontosságáról szólt. Elmondta, hogy az ipartestületek és a környező országok hasonló szervezetei igyekeznek a határ menti helyi gazdasági együttműködést erősíteni.
Károlyi Gyula, az IPOSZ alelnöke úgy értékelte, hogy a hatóságok ellenőrzéseik során a regisztrált, legálisan működő vállalkozásokat vizsgálják, az illegálisakkal alig foglalkoznak.
Kérdésre válaszolva Szűcs György, az IPOSZ elnöke elmondta, hogy a különböző válságkezelő program-javaslatok közül a Reformszövetségével értenek egyet.
Forrás: MTI