A kisfoglalkoztatók is kedvezményt szeretnének
Körülbelül 93 ezer forintos bruttó bérre árazta be a kormánya múlt héten beígért járulékcsökkentő program felső plafonját lapunk számítása szerint - ha azt vesszük figyelembe, hogy húszezer alkalmazott után nem kellene járulékot fizetni, százezer alkalmazott után pedig tíz, majd hat százalékponttal kevesebb lenne a bérteher a következő két évben. Bajnai Gordon gazdasági miniszter elmondása szerint azoknak a cégeknek járna ez a kedvezmény, amelyek legalább öt, legfeljebb ötven alkalmazottal működnek. A KSH 2006-os adatai szerint több mint 70,5 ezer vállalkozás esik ebbe a körbe.
Ennek alapján úgy tűnik, az öt főnél kevesebb alkalmazottal működő cégeknek maguknak kell megoldaniuk a problémáikat. Az Iposz bízik abban, hogy az a vállalkozás is megkaphatja a járulékkedvezményt, amelyik ebbe a kategóriába tartozik - mondta Szűcs György, a szervezet elnöke.
Ha szükséges, tárgyalásokat. folytatnak a kormánnyal ez ügyben - annál is inkább, mert a statisztikai adatok szerint - az átlagos foglalkoztatottsági létszám Magyarországon 4,7 fő (ennek persze az a legfőbb oka, hogy az összesen mintegy 700 ezer vállalkozás közül 450 ezer csak egy alkalmazottat foglalkoztat
Az Iposz azt szeretné, hogy ennek a körnek is járjon kedvezmény: ha felvesz még egy főt, az új alkalmazott után ne kelljen járulékot fizetniük a legkisebbeknek - mondta az elnök.
A régi dolgozók után tervezett járulékkedvezményhez nem ragaszkodna szervezet, a lényeg a friss munkaerő támogatása.
Összességében persze magáról a munkahely megőrzéséről sem lenne szabad megfeledkezni - szögezte le az elnök.
Úgy tűnik, eltűntek azok a programok, amelyek a munkahelyek megőrzését célozzák, de remélik, hogy januártól újra megjelennek.
A nagyobb vállalkozások a tervek szerint személyre szabott segítséget kapnak: ha egy térségben tömeges elbocsátás veszélye fenyeget, térségi megoldást kíván nyújtani a kormány. Ennek pontos felépítése még nem eldöntött, az azonban bizonyos, hogy nem terveznek újabb apparátust kialakítani, vagyis a jelenlegi struktúrán belül képzeli el a kormány mind a rendszerfigyelést, mind a probléma megoldását.
Forrás: Napi Gazdaság