Az Országos Elnökség 2009.09.10.-i ülésén elfogadta az IPOSZ 12 pontos követelését.
GONDOLKOZZ ELŐSZÖR KICSIBEN
Egy európai út a magyar családi és mikro vállalkozások számára,
válságból az élhetőbb jövő felé
1. Olyan új gazdasági stratégia azonnali létrehozása, amely elkülönülten, számszerűségének és gazdasági súlyának megfelelően kezeli a családi és mikro vállalkozásokat.
2. A magyar gazdaság minden területén haladéktalanul meg kell oldani a 10 fő alatti vállalkozásokkal kapcsolatos adatok teljes körű gyűjtését és évenkénti értékelését.
3. Az értékelések alapján valós nagyságrendben kell eljutnia az európai és magyar támogatási forrásoknak a családi és mikro vállalkozásokhoz. Ennek a nagyságrendnek összhangban kell lennie azzal, amekkora részt vállalnak ezek a vállalkozások a nemzeti össztermék előállításában és a foglalkoztatásban.
4. A fentiek alapján külön támogatási és fejlesztési projekteket kell kiírni csak ennek a gazdasági rétegnek. A kiírásoknál jobban kell élni a vissza nem térítendő támogatások lehetőségével, egyszerű és átlátható feltételeket kell meghatározni, a legkisebbek számára teljesíthető előfinanszírozással és önrésszel.
5. A családi és mikro vállalkozások számára a legfőbb szakterületeken olcsó szolgáltatások sokaságát kell felépíteni. Ezeknek a szolgáltatásoknak az összes statisztikai kistérségben működniük kell. Ezt a szolgáltatási rendszert azokra a gazdasági és szakmai szervezetekre kell építeni, amelyeknek a családi és mikro vállalkozások önkéntesen tagjai és az ország minden kistérségében megtalálhatók. Ennek érdekében ezeknek a szervezeteknek lehetőséget kell adni szakember hátterük szélesítéséhez a feladataik ellátására. Ez történhet célzott pályázatok, vagy az elvégzett feladatok számához igazodó fejkvóta rendszer alapján.
6. Mindeme lépések legfőbb célja a magyar családi és mikro vállalkozások versenyképességének és foglalkoztatási képességének erősítése a globalizált európai és világgazdaságba történő gyorsabb és hatékonyabb integrálódás érdekében. Ennek érdekében a kicsiket jobban figyelembe vevő törvény és rendelet alkotási és módosítási folyamatra van szükség egy kiszámítható, rendszeres, szakmaiságra épülő társadalmi párbeszéd alapján. A legkisebbek véleményét nem csak meghallgatni kell, hanem gazdasági és statisztikai nagyságrendjük alapján be kell építeni a törvényi és rendelet alkotási folyamatba.
7. Az IPOSZ a szakmai képzést a családi és mikro vállalkozások egyik legfontosabb eszközének tekinti a fenti célok elérésére. Ezért kéri a lehetőséget, hogy az ipartestületek országos hálózatával rendszeresen és szervesen bekapcsolódhasson a feladatok kezelésébe, főleg az alábbi területeken:
- Az éltechnológián történő továbbképzések helyszíneinek megismertetése, a képzésekkel kapcsolatos információk gyűjtése, megfelelő modern továbbképzési anyagok létrehozása, az oktatásukhoz szükséges gyakorlati képzők biztosítása és továbbképzése.
- Amennyiben ez szükségessé válik, a vállalkozás vezetők bevonása a továbbképzések gyakorlati képzés részének bonyolításába.
- Könnyen pályázható támogatási források biztosítása, ezek elnyerésének bonyolítása annak érdekében, hogy az éltechnológiai képzések ára legalább 70-80 %-os arányban a legkisebb vállalkozások számára támogatható legyen.
- Szerves bekapcsolódás a foglalkoztatási paktumok végrehajtásába.
- A tanulószerződés megkötésének és ellenőrzésének bonyolítása a kistérségekben.
- A gyakorlati képzések költségeinek visszaigénylése, a visszaigénylésnél bürokráciamentes átalány bevezetése, ennek adminisztratív segítése, a visszaigénylések gyakoriságának negyedévenkénti bevezetése a legkisebb vállalkozások számára is.
- Szerves bekapcsolódás a pályaorientációs tevékenységbe.
- A moduláris OKJ és a vizsgáztatási eljárások megismertetése, a vizsgabizottsági tagok delegálási jogának további szakmákra történő kiterjesztése.
- A kis beiskolázottságú kézműves szakmák gyakorlati képző helyeinek felmérése, országos szintű képzésének kialakítása, az országos koordináció végzése, egy kötelező regisztrációs rendszer kialakítása és kezelése.
- A népi és kulturális-nemzeti értékeket jelentő kis kézműves szakmák gyakorlati képzőhelyeinek felmérése, országos szintű képzésének kialakítása, az országos koordináció végzése, egy kötelező regisztrációs rendszer kialakítása és vezetése.
- Szerves bekapcsolódás az alternatív energiákkal és a környezetvédelmi technológiák alkalmazásával kapcsolatos képzések szervezésébe.
8. Olyan törvények és rendeletek alkotásának felgyorsítása, amelyek elősegítik az alternatív energiák és a környezetvédelmi technológiák alkalmazását a mikro vállalkozások és a lakosság számára. Ez hozzájárulna a családi és mikro vállalkozási szektor szolgáltatási tevékenységének kiterjesztéséhez ezekre a területekre.
9. A 2007-2013. közötti Európai Uniós fejlesztési források felhasználásának, magyarországi rendszereinek, az Új Magyarország Fejlesztési Terv és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv működési tapasztalatainak áttekintése, különös tekintettel a különböző felhasználási szabályok közötti ellentétekre, annak érdekében, hogy a családi és mikro vállalkozások ezekbe a tervekbe jobban bekapcsolódhassanak.
10. A családi és mikro vállalkozások termeltetési, értékesítési, beszerzési társulásainak megalakítását lehetővé tevő, a kisárutermelést, szolgáltatást segítő szervezetek létrehozását elősegítő pályázatokat kell kiírni. Ezzel lehetővé tenni az alvállalkozói, termelési láncok megerősödését a helyi piacokon, gazdasági térségekben.
11. Sürgősen pótolni kell azt a hiányt, ami az informatika területén jelenleg fenn áll, abban a tekintetben, hogy a KKV-k részére – különös tekintettel a családi és mikro szektorra – a működésükhöz nélkülözhetetlen adatok nem állnak egy helyen rendelkezésre. Az IPOSZ és ipartestületeinek informatikai hálózatának megerősítése, adminisztratív kapacitásának a bővítését segítő pályázatok gyors beindítása szükséges a versenyképesség és a foglalkoztatás növelése céljából.
12. Az elmúlt évek tapasztalatai az EU-ban és Magyarországon is azt bizonyítják, hogy a KKV-k és ezen belül a családi és mikro vállalkozások szerepe a gazdaságban és a társadalomban felértékelődik. A szólamok és a kinyilatkozások után végre hathatós intézkedéseket követel ennek a középosztály rétegnek a védelme, segítése, támogatása.
Az Európai Unió 2008 decemberében elfogadta és bevezetésre ajánlja tagjai részére a Small Business Act néven megjelenő kis- és középvállalkozásokat segítő intézkedési csomagot. Ennek mottója: „Gondolkozz először kicsiben!”. A mottónak a gyakorlatban történő megvalósítása feltételezi és megköveteli, hogy a törvényalkotási folyamatban, az Országgyűlésben, a Kormány végrehajtó tevékenységében kiemelten vegyék ezt figyelembe. Különös hangsúlyt kell helyezni a kkv-szektoron belül a családi és mikro vállalkozási kategóriára. Biztosítani kell ennek a gazdasági rétegnek a hatékony érdekképviseletét, érdekérvényesítését és gazdasági fejlesztését. Ezért rendkívül fontos az, hogy a magyar Kormány is tevékeny lépéseket tegyen, már rövidtávon is, a Small Business Act ajánlásainak hazai megvalósításában.