Aktuális híreink

IPOSZ- Nyilatkozat

2021. September 23. 17:00
Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnökének megnyitó beszéde 2021. 09.09-én, az IPOSZ XXXVIII. Közgyűlésén. A videót az MCOnet International készítette.

Nyilatkozat

Az elmúlt napokban olyan vélemények láttak napvilágot a minimálbér meghatározása ürügyén, amelyek megkérdőjelezték az eddigi társadalmi párbeszéd rendszer hatékonyságát.
Az IPOSZ ebben a kérdésben az alábbi állásfoglalását fogalmazza meg.
 
  1. Támogatja a többi munkaadói szervezet állásfoglalását, hogy a legfontosabb kérdéseket továbbra is a háromoldalú szociális párbeszéd rendszerében kell kezelni, amely a munkaadói, munkavállalói szervezetek és a kormányzat részvételét jelenti. A minimálbér kérdése ilyen kérdés.
  2. Az Ipartestületek Országos Szövetsége, amely 164 önálló jogú, nem kötelező tagság alapján működő területi és szakmai szervezetből áll, az egyetlen olyan munkaadói és szakmai csúcs szervezet és országos hálózat, amely jelenleg főleg az egyéni, családi és mikrovállalkozások érdekeit jeleníti meg több, mint 200 szakmában. Ezeknek a szakmáknak a nagy része a magyar lakosság teljes spektrumát érintő szolgáltatásokat, a kis-, közép- és nagyvállalkozások felé ellátandó alvállalkozói és beszállítói tevékenységeket érinti. Ez a gazdasági réteg ma Magyarországon meghatározó szerepet játszik a foglalkoztatásban és a GDP előállításában is. Ennek ellenére az IPOSZ jelenleg sem tagja annak a legfontosabb háromoldalú szociális párbeszéd rendszernek, amely olyan kérdéseket, mint a minimálbér megvitat. Az IPOSZ ezért ebben a nyilatkozatban is megfogalmazza azt az igényét, hogy közvetlen tagja lehessen ennek a rendszernek.
  3. Az IPOSZ véleménye az, hogy a magyar egyéni, családi és mikrovállalkozások fejlesztése nélkül nincs magyar gazdasági sőt nemzeti jövő, így hatékony, célirányos támogatásukra növekvő mértékben van szükség. Az információk, támogatások és képzések eljuttatása ehhez a sok százezres réteghez elképzelhetetlen az országos és területi érdekképviseleti szakmai szervezetek megerősítése, szakemberekkel történő ellátása nélkül. Így az érdekképviseleti és szakmai rendszereket nem leértékelni, hanem egyre jobban segíteni, megerősíteni szükséges a szolgáltatások szélesítése érdekében. Egyetlen köztestületi gazdasági kamarai rendszer sem képes a szakmai sokszínűség miatt ezt önállóan megtenni, csak egy, a gazdasági és szakmai érdekképviseletekkel jól működő országos és regionális partnerségi rendszerben. Az IPOSZ és szervezetei mindig nyitottak voltak minden ilyen irányú partnerség felé, és ez a szándékuk a jövőben is.
  4. Az IPOSZ egyértelműen kifejezi azt az álláspontját, hogy az egyéni, családi és mikrovállalkozások modernizálása és hatékonyságának növelése, versenyképességének és foglalkoztatási képességének megőrzése kiemelt célja az elkövetkező éveknek. Ezért támogat minden, ezt a célt megvalósítani akaró európai és magyar törekvést. Különös tekintettel a digitalizálásra, a zöld gazdaságra való átállásra, a technológiai korszerűsítésre.
 
Budapest, 2021. szeptember 09.