Aktuális híreink

Julien Tami előadása az EPBD-ről

2024. November 20. 08:54

A társasház-felújítások fellendítéséről és annak európai, illetve magyar vonatkozásairól tartottak workshopot az IPOSZ és a CondoReno LIFE projekt szervezésében, ahol Julien Tami, az Európai Bizottság Energiaügyi Főigazgatóságának szakpolitikai referense az épületek energiahatékonyságát szabályozó irányelv (EPBD) legújabb módosításairól beszélt. Az előadás középpontjában az integrált lakásfelújítási szolgáltatások és az egyablakos ügyintézés jelentősége állt, melyek kulcsfontosságúak lehetnek a lakó- és nem lakóépületek energiahatékonyságának javításában.

Az EPBD átdolgozása az Európai Unió Fit for 55 nevű átfogó klímacéljainak megvalósítását szolgálja. Az irányelv meghatározza az energiahatékonysági követelményeket, melyek eléréséhez a tagállamoknak 2025 végéig részletes épület-felújítási terveket kell benyújtaniuk, 2026 májusáig pedig biztosítaniuk kell az irányelv jogszabályi átültetését. A szabályozás kiemelt figyelmet fordít a legrosszabb energiahatékonyságú épületek korszerűsítésére, amelyek közül a legnagyobb arányban a lakóingatlanok vannak rossz állapotban. A felújítási célok elérése érdekében az energiafelhasználás csökkentésére és a megújuló energiaforrások integrációjára helyeződik a hangsúly.

A módosított irányelv célja, hogy 2030-ig legalább 16%-kal csökkenjen a primer energiafelhasználás, míg 2050-re ennél is ambiciózusabb, fosszilis tüzelőanyag-mentes épületállomány kialakítása válik szükségessé. Ehhez elengedhetetlen a nulla kibocsátású épületek számának növelése, melyeket rendkívül alacsony energiafelhasználás, hatékonyság és megújuló energiaforrások alkalmazása jellemez. Az irányelv kitér arra is, hogy a fosszilis tüzelőanyagokat használó kazánok támogatása 2024-től megszűnik, helyette a megújuló energia alapú rendszerek elterjesztése válik elsődleges céllá. Az új szabályozás ezen kívül előírja, hogy az új épületeket úgy tervezzék, hogy maximalizálják a napenergia-termelési potenciált, és ahol lehetséges, a meglévő épületek esetében is integráljanak ilyen rendszereket.

A lakosságot és a magánberuházásokat támogató pénzügyi keretrendszerek nélkülözhetetlenek a mélyfelújítások megvalósításához. Az irányelv szerint a tagállamoknak olyan átfogó intézkedéseket kell kidolgozniuk, amelyek biztosítják a lakossági bérlők és tulajdonosok számára, hogy a felújítások előnyei és terhei igazságosan oszoljanak meg. Ennek érdekében egyre nagyobb hangsúly kerül az egyablakos ügyintézés fejlesztésére, amely a technikai segítségnyújtás mellett a pénzügyi támogatásokhoz való hozzáférést is egyszerűsíti. Ez a rendszer nemcsak a hátrányos helyzetű háztartásokat célozza meg, hanem az energiahatékonysági projektek szélesebb körű megvalósítását is elősegíti.