Aktuális híreink

Kalács helyett adjanak tanácsot

2007. June 07. 09:44
Az államtól és az önkormányzatoktól várnak segítséget a vállalkozók
Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek az utóbbi hónapokban a hazai családi és mikrovállalkozások. Olyannyira, hogy a jelek szerint az állam és az önkormányzatok is készek segíteni a bajbajutottakon.

A kormányzat által bevezetett intézkedések az egyéni vállalkozókat, a kereskedőket, a gazdálkodókat és a szellemi foglalkozásúakat egyaránt sújtotta - ismertette az országos helyzetet Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke a közelmúltban rendezett békéscsabai iparosgyűlésen. A szervezet vezetője rámutatott, mostanáig 50 ezer egyéni vállalkozó adta vissza az engedélyét. Akik ugyanis megfogadták könyvelőik tanácsait, és a megszorító intézkedéseknek megfelelően tevékenykedtek, nem bírtak tovább a terhekkel, lehúzták a rolót.

- A törvényhozóknak is tudniuk kell, nem mindenki gazember a vállalkozói világban - nyilatkozta lapunknak az Iposz elnök. - Elfogadjuk, elismerjük a kormányprogram céljait, de nem ilyen eszközökkel érhetők el eredmények. Az intézkedések ősszel okoznak nagy problémát, amikor elérik a munkaadó vállalkozókat, s nemcsak ők, hanem az alkalmazottaik is munkanélkülivé válnak. Követeljük a vállalkozói szabadság biztosítását. Ezenkívül a hatékonyságra célszerű helyezni a hangsúlyt oly módon, hogy a törvényeket az életből vett gyakorlat alapján kell megalkotni. A tapasztalataink szerint a gazdasági kormányzat fogadókész a javaslatainkra. Magunk pedig erősítjük jelmondatunkat: szolgáltató ipartestületekkel a régió gazdasági felemelkedéséért. Ez többek között azt is jelenti, hogy a legkisebb községben élő vállalkozó is tudja, mit kell lépnie, és ebben minden téren segítséget kapjon az ipartestülettő1. Aki ugyanis nem tud kalácsot adni, legalább tanáccsal szolgáljon - emelte fel szavát Szűcs György.

Nem optimisták a békéscsabai iparosok, és erre akad okuk bőven. A 130 tagot számláló megyeszékhelyi testület elnöke, Kertész János vázlata nem csak hangulati jelentés volt, tényeken alapult. Bizonyos vállalkozók - mutatott rá - nem bírják a közterheket. Nincs elegendő pénzforgalmuk, felélik a tartalékot, nem tudnak előfinanszírozni egy-egy munkát, s előbb-utóbb kénytelenek megszüntetni a vállalkozást.

- Szeretnénk, ha az önkormányzat felkarolná a helyi iparosságot, többek között azzal, hogy kisebb beruházásokat ajánlanának meg az itteni vállalkozóknak folytatta az elnök. - Ezzel a város iparos rétege a maga tapasztalataival, olykor több évtizedes gyakorlatával járulna hozzá az értékteremtéshez. Új vállalkozás beindításánál gyors, egyszerű, világos ügyintézésre volna szükségük. Az iparosokra háruló terhek csökkenésével pedig a vállalkozás életben maradása kapna nagyobb esélyt - fogalmazott Kertész János.

Forrás: Békés Megyei Hírlap