Aktuális híreink

Keresik a kivezető utakat

2009. May 26. 14:49
Budapest - Az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) 2009. évi cselekvési programjának végrehajtása elősegítheti az ipartestületek és tagságuk helyzetének javítását.

Országos közgyűlésére készül az Iposz, amelyet ezúttal május 28-án tartanak Budapesten. A szövetség elmúlt évben végzett munkáját az Első európai kis- és középvállalkozói hét - 2009 kereté-ben, valamint a XXI. közgyűlést megelőző regionális konferenciákon kétszáznegyvenöt ipartestület elnöksége minősítette. 

Összegezték a mikro-, kis- és középvállalkozások működésének gyakorlati tapasztalatait, az idei évi feladatokat. A fórumokon megállapították, hogy a Szolgáltató ipartestületek a régiók gazdasági fejlesztéséért 2007- 2011 című program végrehajtása a nehéz feltételek között is eredményesen zajlik. 

Az Iposz számos jogszabály és törvény érdemi megváltoztatását vagy azonnali visszavonását sürgette, új javaslatokkal, jól megalapozott érvekkel segítette a jogalkotók munkáját, az érdemi párbeszéd és az érdekegyeztetés fontosságát hangsúlyozta.

Elhangzott, a magyar kisipar a gazdaság legnagyobb vállalkozása - és bajban van. A közterhek alakulása, a fizetőképes kereslet drasztikus visszaesése, a tőkehiány, a körbetartozás, az adminisztráció és sok-sok probléma padlóra küldheti a mikro-, kis- és középvállalkozókat. 

A csődhullám, műhelybezárás, a szürke- és feketegazdaságba menekülés erősödik, bizonytalan a gazdasági környezet, hiányzik a kicsik biztonság-érzete is. A makrogazdasági instabilitás, a finanszírozási nehézségek, a munkanélküliség alakulása, a korrupció, a képzett munkaerő hiánya, a nagy felháborodást kiváltó, a tanulószerződéseket is érintő szakképzési megszorító csomag is a kisvállalkozások működését akadályozó tényezők. Kihívásokban nincs hiány. 

A válságot csak összefogással lehet kezelni. A mikro- és kisvállalkozások részvétele ma szinte minden településen a foglalkoz-tatásban, a termelésben és szolgáltatásban meghatározó, ezért nem mindegy az egész gazdaság szempontjából, hogy a sorsuk a jövőben hogy alakul. 

 

A kkv-k fejlesztése gazdasági és társadalmi érdek, gazdaságélénkítésre van szükség. Az Iposz szerint a talpon maradásuk, a versenyképességük megőrzése és bővítése, a megfelelő szakmai képzettség megszerzése, valamint a kistérségi és regionális fejlesztésbe való bekapcsolásuk első számú tennivalónak bizonyul.

Ennek érdekében az Iposz folytatja a régiók gazdasági fejlesztését szolgáló, 2011-ig szóló programját. Keresi a megoldási lehetőségeket. El szeretné érni, hogy a korszerű, gyors és megbízható információáramlás napi gyakorlattá váljon. 

Az országos elnökség értékelte az éves munkát, összefoglalta a kisvállalkozói szektor működésével kapcsolatos problémákat, cselekvési programban rögzítették 2009 feladatait. Hiszik, hogy ennek végrehajtása elősegítheti az ipartestületek és tagságuk helyzetének javítását.

 

Forrás:naplo-online.hu