az országos és vidéki írott sajtó, a televíziók, a rádiók és az internetes hírportálok szerkesztőségei részére
Kép: Sopron és Vidéke Ipartestület honlapjáról lett felhasználva
Az IPOSZ tagszervezete a Sopron és Vidéke Ipartestület, valamint a Kőris Nonprofit Kft nevében szeretettel invitálom Önt a
„KI MINEK MESTERE”
Országos Pályaorientációs Verseny ORSZÁGOS DÖNTŐJÉRE és KIÁLLÍTÁSÁRA
Időpont: 2011. március 22. (kedd) 9.30 óra
Helye: Pannónia Med Hotel
Sopron, Várkerület 5.
PROGRAM:
9.30 Megnyitó
10-13 óra III. forduló, csapatverseny országos döntője
13-15 óra Ebéd
15 óra Ünnepélyes díjkiosztó
A sajtó részére készített információs anyagot mellékletben csatoljuk.
A versenykiírást (benne a 15 szakmát,) a díjazott egyéni pályamunkák és a versenyző csapatok listáját elolvashatják a www.korisnonprofit.hu honlapon.
A beérkezett és díjazott pályamunkákból KIÁLLÍTÁS nyílik az országos döntő idején.
Az országos döntőre és díjkiosztóra Kara Ákos országgyűlési képviselő urat a Győr-Moson-Sopron megyei Közgyűlés alelnökét, a diákokat, szülőket, tanárokat, önkormányzati vezetőket, érdekképviseletek, kamarák, szakképzési intézmények stb. képviselőit várják a rendezők.
A rendezvény támogatói: Ipartestületek Országos Szövetsége, Vas megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja, Kontiki Szakképző, Professzió Fémipari és Szakképzési Klaszter.
A sajtó munkáját előzetesen és a helyszínen is készséggel segítjük (szervezők: Hajbáné Csuta Ildikó, telefon: 06/20/9415-365; Mizser Gyula ipartestületi ügyvezető, telefon: 06/30/40-2533; IPOSZ Sajtószolgálat telefon: 06/30/552-2767)
A diákok és a szervezők nevében is köszönöm meghívásunk elfogadását és a közvélemény informálását.
Budapest, 2011. március 17.
Simsik Ágnes
sajtófőnök
SAJTÓANYAG
„KI MINEK MESTERE”
I. Országos Pályaorientációs Verseny és Kiállítás
(2011. III. 22. Sopron)
„Hasznos életcélt találni és azt kitartóan megvalósítani – ez az egyik titka minden olyan életnek, amelyet érdemes megélni.” (Herbert Casson)
Az IPOSZ tagszervezete a Sopron és Vidéke Ipartestület és a KŐRIS Nonprofit Kft 2010 szeptemberében hirdette meg 7-8. évfolyamos diákok részére.
Az egyéni verseny 3 kategóriájában 37-ből 15 pályamunkát díjaznak.
Két fordulót követően 47 iskola három fős csapatai közül 11 került az országos csapatverseny döntőjébe.
Az egyéni és csapatversenyekre 13 megyéből jelentkeztek diákok.
Az országos vetélkedő anyaga 15 előre kijelölt szakma szakismereteire épül.
Díjazás: csapatverseny I-III. helyezett: kupa, értékes tárgyjutalom; egyéniben: aranyminősítésű plakettek, értékes tárgyjutalom.
Az országos versenyt meghirdető és szervező Sopron és Vidéke Ipartestület és KŐRIS Nonprofit Kft céljai, tapasztalatai
Általános célunk, hogy a szakmákkal való megismerkedéssel segítsük a tanulók további iskola- és pályaválasztását.
Célunk, hogy a Nat elvárásainak megfelelően fejlesszük a tanuláshoz és a munkavégzéshez szükséges problémamegoldó-képességet, az életvezetéshez szükséges kompetenciákat.
Cél a kreativitás és innovációs képesség, a vállalkozóképesség mint mindenki számára alapvető kulcskompetencia fejlesztése, a munkaerő-piaci részvételhez szükséges alapvető készségek kialakítása, fejlesztés gyakorlatorientált tevékenységekkel, s így kiemelt feladatunk a verseny által segíteni a felkészülést felnőttlét szerepeire.
Célunk a tehetségfejlesztés, tehetséggondozás.
Törvényi elvárás, hogy az iskolának – a tanulók életkorához és a lehetőségekhez képest – átfogó képet kell nyújtania munka világáról, ezáltal segítve a megfelelő szakma, szakmacsoport kiválasztását, valamint a társadalomban való beilleszkedést..
Ennek érdekében olyan feltételeket, tevékenységeket kell biztosítani, amelyek elősegíthetik, hogy a tanulók kipróbálhassák képességeiket, elmélyedhessenek az érdeklődésüknek megfelelő területeken, ezzel is fejlesztve ön- és pályaismereteiket.
Versenyünkkel kihangsúlyozzuk azt a társadalmi, oktatási problémát is, hogy a pályaorientációnak ebben az életszakaszban nem tud kizárólagos gazdája lenni csak az általános iskola.
Eredmények
Legkiemelkedőbb, és mindenképen említést érdemel két iskola, a sárospataki II. Rákóczi Ferenc és a Tolna megyei Bogyiszló általános iskolája, mind mennyiségi és mind minőségi munkában.
A verseny igazi kuriózumának számít Horváth Gaszton áporkai diák, aki 12 éves kora óta autodidakta módon tanulja a kőfaragást.
Eredmény, hogy az egyéni munkákban több kategóriában is indultak a diákok: fotó, cégér, prezentáció és nem utolsósorban számos írásos bemutatóval.
A bemutatott szakmák skálája felöleli a pék, a szakács, a cukrász, a cipész, a fazekas, a fodrász, a kozmetikus, de még a vadász és az állatorvos szakmát is.
Tapasztalatok
Mindenekelőtt nagyon fontos megemlíteni azt a kiváló együttműködési készséget és partnerséget, amely a verseny szervezését, szakmai megvalósítását segítette.