Aktuális híreink

Kóka: a politika érdeke a kisvállalkozások támogatása

2007. June 06. 09:30
Kóka János szerint a kormány kiemelt kérdésként kezeli a mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztését...

a gazdasági és közlekedési miniszter erről az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) programalkotó és tisztújító közgyűlésén beszélt csütörtökön, Budapesten. Elmondta: a szektor fejlődését segíti majd az európai források felhasználása, illetve a működési feltételeken javító "Üzletre hangolva" program.

Kóka János a közgyűlésen felhívta a figyelmet arra, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Gazdaságfejlesztési Operatív Programjában (GOP) újabb pályázati kör indul júliusban az induló vállalkozások támogatására, a regionális szolgáltató központok fejlesztésére, a vállalati folyamatmenedzsment rendszerek segítésére, a minőség- és környezetirányítási rendszer, illetve az e-kereskedelem, e-szolgáltatás támogatására. Az újabb öt pályázat esetében egyenként 1-4 milliárd forint között lesz a pályázati keret.

A közgyűlésen Kóka János hangsúlyozta, hogy a politikának érdeke a mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása, hiszen ez a szektor adja a nemzeti össztermék felét, a foglalkoztatottság kétharmadát, a magyar export egyharmadát, illetve olyan ügyféligényt elégít ki, amelyet a nagyvállalatok nem.

A miniszter a közgyűlésen elmondta, hogy a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban 2007-2013 között mintegy 175 milliárd forintot fordítanak a kis- és középvállalkozások támogatását szolgáló Jeremie-programra. Ebből 35 milliárdot tesz ki a mikrohitelezés. Emellett a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban további mintegy 600 milliárd forint áll rendelkezésre a kutatás-fejlesztés és innováció, a kis- és középvállalkozások komplex fejlesztése illetve a modern üzleti környezet erősítésére.

Kóka szerint az "Üzletre hangolva" program megvalósítása során csökkenni fog a vállalkozások adminisztrációja, a bürokráciához kötődő költség. A program tartalmazza majd az adminisztráció egyszerűsítését, a pénzügyi működési feltételek javítását, a verseny tisztaságának, átláthatóságának biztosítását, a vállalkozások jogbiztonságának növelését. A közgyűlés résztvevői szorgalmazták a feketegazdaság elleni eredményesebb fellépést.

Sérelmezték, hogy az ellenőrző hatóságok a regisztrált és legálisan működő vállalkozásokat kisebb szabálytalanságok miatt büntetik, és nem veszik észre az illegálisan működőket. Szűcs György, az IPOSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a konvergenciaprogram a kisvállalkozásokat jelentősen sújtja. Mint mondta, segítséget várnak a lánctartozások megszüntetéséhez, jelenleg ugyanis tagsági körükben 260 milliárdot tesz ki körbetartozásból adódó kintlévőség.

Forrás: MTI Eco - VG.hu