Lánchíd - Szaldó
Mv.: - Nem múlik el hónap, hogy be ne jelentenének egy-egy olyan új testületet, egy új testületnek a felállását, amely tanácsokkal szolgálhat a kormányzati döntésekhez. Az viszont már más kérdés, hogy az ott született állásfoglalások mennyire válnak vérré. De azt mondja Bajnai Gordon miniszter úr, hogy most vége a tilitolinak, két testületről kimondatott, hogy megszüntetik őket, nem lesz többé Vállalkozásfejlesztési Tanács, nem lesz Versenyképességi Tanács, lesz viszont Gazdasági Egyeztető Fórum. Erről a fórumról a következőket mondta a miniszter úr. Hallgassuk tehát Bajnai Gordont.
Bajnai Gordon: - Az utóbbi hetekben jó néhány befektetésről hallhattunk, ami tükrözi azt az éledő, erősödő bizalmat, ami a magyar gazdaság, Magyarország fejlődése irányába mutat. Mégis azt gondoljuk, hogy régóta ideje már, és most a legjobb pillanatban van, hogy állandóvá, tartóssá tegyük azokat a bizalomerősítő lépéseket, amelyeket a kormány korábban elkezdett. Minden egyes fórumon előjött, és minden egyes fórumon jelentős támogatást kapott az a javaslat, amelyet tettem, hogy az eddigi széttagolt és esetlegesen összehívott gazdasági érdekegyeztetés helyett hozzunk létre egy állandó fórumot. Talán hasonlítva kicsit ahhoz az állandó fórumhoz, amely a kormány és az önkormányzatok viszonylatában már második éve jól működik, alakítsunk egy gazdasági egyeztető fórumot, amelynek van egy gazdasági érdek-képviseleti oldala, és van egy kormányoldala. És üljenek ott egymással szemben rendszeresen hónapról hónapra a gazdasági érdekképviseletek egy világos, érthető, számon kérhető delegációs rendszerben, és üljenek másik oldalon ott a kormány gazdasági élet szempontjából meghatározó tárca, és rendszeresen találkozzanak, konzultáljanak egymással. Vállalja magára a kormány azt a kötelezettséget, hogy minden olyan lényeges jogszabályt, amelynek a gazdálkodók, a vállalkozók életére érdemi hatása van, azokat mutassa meg ennek a fórumnak. Konzultáljon a gazdasági érdekképviseleteken még azelőtt, mielőtt ebből jogszabályalkotás lesz. A mai napon postázok leveleket, felkérő leveleket a hazai vállalkozások különböző, meghatározó szereplői köreinek, a GYOSZ, a VOSZ, a Kereskedelmi és Iparkamara, az Agrárkamara, a Magyarország legnagyobb befektetőit tömörítő Befektetői Tanács, a Magyarországon működő külföldi és vegyes nemzetközi kamarák egy közös képviselője, és a Kisvállalkozási Érdek-képviseleti Szövetségbe tömörült kisvállalkozói szervezetek két képviselőjét fogom meghívni, összesen nyolc érdekképviselőt. Őket fogom meghívni elsőként augusztus végén arra, hogy kezdjünk el egy előre megszabott menetrend szerint a gazdaság jogszabályairól, a gazdaságban folyó jogalkotásról konzultálni.
Mv.: - Bajnai Gordon miniszter úr szavait már velünk együtt hallgatta Szűcs György, az IPOSZ elnöke. Jó napot kívánok.
Szűcs György, az IPOSZ elnöke: - Jó napot kívánok.
Mv.: - Elnök úr! Ön is kapott meghívót?
Sz. Gy.: - A mai napig nem kaptunk meg sem e-mailen, sem postai úton a miniszter úr által említett meghívót. Ez legfőbb oka, vagy nem vagyunk a kiválasztott két kisvállalkozói szervezet között, vagy még a hét végét figyelembe véve nem ért ide a meghívás.
Mv.: - Jó, hát legyünk optimisták, és gondoljuk azt, hogy az IPOSZ, mekkora tagsága is van az IPOSZ-nak?
Sz. Gy.: - Az IPOSZ-nak 246 tagszervezete van az ország minden részében 30 nagy szakmában, és körülbelül 45 ezer vállalkozás, és ezen keresztül mintegy 450 ezer embernek, vállalkozónak, alkalmazottnak, segítő családtagnak, szakmunkástanulónak az érdekeit képviseli.
Mv.: - Igen, tehát akkor gondoljuk azt, hogy 450 ezer ember csak megütötte azt a küszöböt, ami a konzultatív fórumba önöket meghívja.
Sz. Gy.: - Már csak azért is, mert abba a bizonyos vállalkozásfejlesztési tanácsba, amelynek a megszüntetését kezdeményezi majd a kormány a hírek szerint, gyakorlatilag a törvény adta kis- és középvállalkozás fejlesztéséről szóló törvény adta alapon tagjai voltunk a tanácsnak.
Mv.: - Igen, na most ön akkor már elég nagy gyakorlattal rendelkezik az ilyen fórumokat illetően. Ez a fórum, ez az új Gazdasági Egyeztető Fórum, amit Bajnai úr bejelentett pénteken, ez más lesz, jobb lesz, mint amik eddig voltak?
Sz. Gy.: - Hát mivel mi is csak a hírekből ismerjük, bővebb információnk nincs. Azt mondanám, hogy mit szeretnénk, hogy jobb és hatékonyabb legyen, mint az eddigiek. A miniszter úrnak abban igaza van, hogy nagyon sok helyen, és nagyon sokféle összetételben folytak az elmúlt néhány hónapban a tárgyalások egy esetleges jövő évi adóreform, járulékreform, illetve a vállalkozás élénkítő, a versenyképességet helyreállító rendszerbe. A gond azonban az, hogy jogosítványát nem tudjuk ennek az új összetételű szervezetnek, konzultatív szerv már volt Magyarországon. Mi inkább arra szeretnénk gondolni, hogy bizonyos, mondjuk a jogalkotási törvénynek az előírásait betartva ez a fórum, ha konzultatív is, de mondjuk hatástanulmányok alapján előre jelzett fejlődési pályák alapján tudna tárgyalni törvénytervezetekről, miniszteri rendeletekről, mert akkor megéri a konzultáció.
Mv.: - Szűcs úr! Három jelzőt írtam ki ennek az új testületnek itt a sajtóanyagából. Ön is említette már. Konzultatív, véleményező, javaslattevő. Ezeknek a szavaknak mekkora súlya van a megjelenő rendeletekben, törvényekben, egyáltalán a realizálódó valóságban?
Sz. Gy.: - Azt kell mondani, hogy még egyszer visszatérnék a jogalkotásról szóló törvényre. Ezek gyakorlatilag jogosítványként ma is rendelkezésre állnak az egyes szakmai szervezeteknek, munkaadói szervezeteknek. A gond az, hogy a törvény adta lehetőség és a mindennapi gyakorlat, hogy mindig túl későn, túl gyorsan, tanulmány nélkül kész anyagokat vitattunk eddig meg. Hát ez adta a hatékonytalanságát. Ha a miniszter úr komolyan gondolja, és az eddigi tevékenysége erre talán feljogosít, reméljük, hogy így gondolja, hogy az elvek meghatározásánál, az irányok lefektetésénél, és azután a részanyagok, tehát annál meghatározás lenne, konzultáció lenne elkészült anyagokról, és aztán döntéshez javaslattétel, hogy az esetleges alternatívákból mi kerüljön jól rendszerbe, és akkor ez egy hatékony forma lehetne. De hát mellette azért ott van mondjuk az érdekegyeztető tanács gazdasági bizottsága, maga a plenáris fóruma. Tehát egy konzultatív testület mellé mindenképpen kellene egy, az országos gazdasági és szociális megállapodást hitelesen aláíró érdekképviseletek fóruma is. Ha jól látjuk, ennek a fórumnak sok a vállalkozó, önmagát képviselő nagyvállalkozás is tagja lehetnek, és hát a két műfaj nem azonos, hogy valaki szövetségi ágazati álláspontot képvisel, vagy egy gazdasági terület szereplőjének az álláspontját.
Mv.: - Igen, na az Országos Érdekegyeztető Tanács azért fönnmarad, sőt Bajnai úr még azt is a későbbiekben hozzátette, hogy a szakszervezetek részéről is hív egy megfigyelőt ebbe az új Gazdasági Egyeztető Fórumba. Tehát azért az OÉT az fog maradni. Az utolsó kérdésem csak nagyon röviden Szűcs úr. Ha tegyük föl, ön feltételes módon fogalmazott végig, de maradjunk a feltételes módnál, ha ön meghívást, vagy az IPOSZ meghívást kapna erre az egyeztető fórumra, akkor mi lenne az a téma, amit önök múlhatatlanul fontosnak tartanák, és bevinnék erre, és kérnék, hogy na, ezt oldják meg? Ezt röviden dióhéjban!
Sz. Gy.: - Igen, tehát mindenképpen az Európai Unió felzárkóztatási programját képező Új Magyarország Fejlesztési Terv és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Tervnek a leghathatósabb összehangolását kívánjuk. Jelen pillanatban egymás mellett haladó programok vannak, rosszabb esetben úgy tűnik, hogy széttartó. A másik pedig, míg ezek a programok, operatív programok pályázatokká érnek, és abból gazdasági cselekmény lesz, a vállalkozások szabadságának a biztosításával, az üzletre hangolva program már szintén hónapok óta tartó tárgyalásán elfogadott elemeknek a mihamarabbi törvénybe, és miniszteri rendeletekbe való iktatását várnánk.
Mv.: - Kívánom, hogy adja meg a sors, hogy ön el tudja ezt mondani szóban is ezen a fórumon. Szűcs úr köszönöm szépen a részvételt, viszonthallásra.