Több ágazati minisztérium és állami szervezet összefogásaként 2013. szeptember 14-én hagyományteremtő szándékkal rendezik meg a Magyar Értékek 2013 eseményt, melyen tizenkilenc megye egyedülálló értékeit ismerhetik meg a rendezvény vendégei. Az értékőrző esemény az ország szimbolikus jelentőségű helyszínén, a Szent István téren és a Bazilikában kerül megrendezésre.
Mindannyiunk számára fontos feladat hazánk kulturális sokszínűségének megőrzése, kincseinek és hagyományainak megmutatása, ünnepeinken keresztül kulturális identitásunk közös megélése.
Magyarország földrajzi adottságaiból és történelmi hagyományaiból adódóan különlegesen változatos táji, természeti és kulturális értékekkel, termelési hagyományokkal rendelkezik, amelyek jó része egyedülállóan érintetlen és természetes állapotban maradt meg. Ezek az értékek speciális táji és térségi adottságként a térségek megújulásának és fejlődésének erőforrásai lehetnek. Ezen értékek megőrzése, feltárása, gondozása és széles körű nyilvánosságuk megteremtése a hivatalos állami szervezetek, a civilek és az állampolgárok közös ügye.
A magyar nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény elfogadásával elindult folyamat szervezetten és hatékonyan támogatja a települési értékek feltárását és megőrzését, és ez az értékgyűjtő folyamat kiválóan alkalmas a helyi közösségek identitástudatának fejlesztésére, erősítésére. Az eseményt meghirdető szervezetek a hagyományteremtő rendezvénnyel Magyarország egyedülálló értékeire, a térségek kulturális örökségének sokszínűségére kívánják felhívni a figyelmet.
Ennek szellemében 2013. szeptember 14-én, szombaton Magyar Értékek címmel egy egész napos rendezvény alkalmával mutatkoznak be Magyarország megyéi. A program keretében a Bazilika előtti téren minden megye önálló standon mutatja be azokat az alkotásokat, alkotókat, közösségeket, produkciókat, amelyekkel a térség gazdag kultúráját, értékeit reprezentálhatja. A változatos, színes forgatagként megjelenő szabadtéri program este a Bazilikában szentmisével, majd a Debreceni Kodály Kórus fellépésével zárul.
Az eseményt megelőzően, szeptember 12-én rendezi meg az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) a Magyar Kézművesség Napját. A két esemény a Nemzeti Művelődési Intézet és az IPOSZ stratégiai partneri együttműködésének köszönhetően erősíti egymást, hiszen az értékek jelentős része éppen a kézműves mesterségek, mesterek által születik, akik éltetői és továbbadói a tudásnak, a nemzeti kultúra tárgyiasult formáinak.
A „Magyar értékek” nap az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális Államtitkársága, a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium védnökségével, a Nemzeti Művelődési Intézet koordinálásában, a Szent István Bazilika, az Állami Számvevőszék, Budapest Főváros Kormányhivatala, valamint a Mintamenza Program együttműködésében valósul meg.
Fővédnökök
Balog Zoltán miniszter, Emberi Erőforrások Minisztériuma
Halász János kultúráért felelős államtitkár, Emberi Erőforrások Minisztériuma
Domokos László elnök, Állami Számvevőszék
Dr. Fazekas Sándor miniszter, Vidékfejlesztési Minisztérium
Hende Csaba miniszter, Honvédelmi Minisztérium
Lezsák Sándor alelnök, Magyar Országgyűlés
Dr. Pesti Imre kormánymegbízott, Budapest Főváros Kormányhivatala
Együttműködő partnerek
Szent István Bazilika
Országos Mintamenza Program
Magyarország Megyei Önkormányzatai
Ipartestületek Országos Szövetsége
DELTA Dél-Alföldi Talentum Akadémia
Információ és koordináció:
Nemzeti Művelődési Intézet