Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke a kiállítást megnyitva kiemelte: az IPOSZ által alapított Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) már több mint negyedszázada hirdet tematikus kiállításokat és készít a tárlat anyagából albumokat. Az AMKA az idén is megrendezte nyári kiállítását, immár 28. alkalommal.
Az elmúlt nehéz időszakról szólva kiemelte, hogy az idei kiállítás az összefogás, az elhivatottság, a művészet szeretete és az egymás iránti tisztelet jegyében valósult meg. A tárlat létrejöttéért köszönetet mondott az alkotóknak, a támogatóknak, a zsűrinek és az alapítvány tagjainak.
A kiállításon való részvételre az alapítvány az IPOSZ-szal és a BKIK Kézműipari Tagozatával együttműködve hirdetett pályázatot tárgyalkotók számára. A pályázaton hazai és határon túli magyar alkotók - népművészek, kézműves iparművészek; egyéni jelentkezők és alkotóközösségek - maximum három olyan alkotással vehettek részt, amelyek természetes alapanyagokból, kézműves technikával készültek.
Németh László elmondta: az idei pályázatra beérkezett művek két téma körül csoportosultak. Egyrészt a szabadon választott tematikájú, de a mai világunkban használható, az emberi kéz teremtő erejét bizonyító alkotások érkeztek be, másrészt, a virág mint jelkép, szimbólum a magyar nép-, képző- és iparművészetben témához kapcsolódó alkotások kerültek a zsűri elé.
"Amikor végignézzük a tárlatot, láthatjuk, hogy a régi értékek megtartása mellett, de újragondolva a technikákat, milyen napi használatra is alkalmas termékekkel lepett meg bennünket néhány alkotó" - mondta, hangsúlyozva: erre a tárgyalkotó tevékenységre, amely kultúránk megőrzéséhez is hozzájárul, csak a kis kézművesek, népművészek, kézműves iparművészek képesek, ezért támogatásuk nemzeti érdek.
Hangsúlyozta: az Ipartestületek Országos Szövetsége ezért a jövőben is támogatni fogja lehetőségei szerint a magyar kulturális értékeket és tradíciókat megőrző szakmákat, a természetes alapanyagokat használó iparos tevékenységeket, az alkotó embert, aki beépíti az emberi lélek megjelenését minden általa előállított tárgyba.
Az IPOSZ elnöke kiemelte: a 28. Betlehemi jászol kiállítás megnyitójára jelenik meg a két országos kiállítás anyagát színes fotókon bemutató háromnyelvű album, amelyben a kiállításokra bekerült minden pályázó egy-egy munkája szerepelni fog.
Mint elhangzott, az idei pályázatra több mint 170 alkotás érkezett, amelyeknek csaknem kétharmada látható a tárlaton, a szakértőkből, néprajzkutatókból és iparművészekből álló zsűri válogatása nyomán. A kiállítás augusztus 19-ig minden nap ingyenesen látogatható a Duna Palotában.
A zsűri által kiemelt alkotók különböző díjakat, elismeréseket vehettek át a szerdai díjkiosztó ünnepségen a Duna Palota dísztermében. A kiállításra bekerülő pályázók oklevelet vehetnek át.
Az eseményen köszöntőt mondott és díjakat adott át László Sándor, a BKIK alelnöke és Fábry Zoltán, az AMKA elnöke is.
MTI, Fotó: Juhász Melinda