Megoldást is kínálnak
Szombathely - A nyugdíjas vállalkozók érdekében nagy valószínűséggel az Alkotmánybírósághoz fordul az IPOSZ. Szűcs György, a szövetség elnöke lapunknak kifejtette: az IPOSZ nemcsak felveti a problémákat, hanem megoldási javaslatokat is kínál rájuk.
Huszadik közgyűlésére készül az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások legnagyobb országos munkaadói és szakmai szövetsége. A 280, jogilag önálló ipartestület által alkotott szervezet az évek során kialakult gyakorlatnak megfelelően soros közgyűlése előtt régiós fórumokon tájékoztatja tagjait az elmúlt időszak történéseiről, mostanság leginkább arról, hogy mennyiben sikerült megvalósítani a 2007-es tisztújító közgyűlésen elfogadott programot, amely, mint arról annak idején beszámoltunk, az ipartestületek szolgáltatói funkcióit állította a középpontba.
- Az informatikai rendszer fejlesztése folyamatosan zajlik - közölte a nyugat-dunántúli régiós fórum kapcsán az Ipartestületek Országos Szövetségét elnöklő Szűcs György, hozzátéve: a cél, hogy mielőbb teljes egészében kialakuljon a tagszervezetek informatikai hálózata.
A szakképzésben is jelentős előrelépés történt, egyrészt a vizsgabizottságokba a kamara mellett immár több munkaadói és munkavállalói szervezet is delegálhat tagokat, másrészt az élethosszig tartó tanulás elterjesztésére, népszerűsítésére az IPOSZ akciót hirdetett. Ennek égisze alatt már több konferenciára és bemutató programra is sor került, s egy filmsorozat is elkészült a szakmunkák népszerűsítésére. További fejlemény, hogy kilenc munkaadói, hat szakszervezet és két kamara együttműködésével április óta a regionális oktatási és fejlesztési bizottságok mellett a kistérségek munkaerőigényét ismerő koordinátorok segítik a helyes döntések meghozatalát. Szűcs György azt is nagy eredménynek tartja, hogy egy taneszköz-beszerzési pályázat nyomán az IPOSZ 250 millió forint értékben tudta (tanulók képzését szolgáló) gépekhez és berendezésekhez hozzájuttatni az erre igényt tartó kisipari műhelyeket.
Az IPOSZ akkreditált képzési közhasznú társasága is folyamatosan indít képzéseket a kisipar által igényelt szakmákban, illetve továbbképzéseket a munka-, a tűz- vagy éppen a környezetvédelem területén.
Szűcs György érdeklődésünkre elmondta: bízik abban, hogy a folytatásban egyre több pályázat nyílik majd meg a mikro-, kis- és középvállalkozások számára. A tapasztalatok szerint azonban közülük sokaknak gondot okozhat a szükséges önrész előteremtése, ezért az IPOSZ a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány és a kisvállalkozói érdekképviseletek (OKISZ, KISOSZ, ÁFEOSZ) együttműködésével 2007-ben létrehozta a MiFiN Mikrofinanszírozó Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-t, amely kedvező feltételekkel és gyorsan nyújt hiteleket az érintetteknek. Az elnök egy másik, a kkv-szektor boldogulását ugyancsak előmozdító kezdeményezésről, nevezetesen a TÁMOP program támogatásával három szakszervezet és négy munkaadói szervezet részvételével létrejött jogsegélyszolgálat elindulásáról is beszámolt, amely az ország több száz pontján nyújt segítséget a kusza törvények közti eligazodásban .
- Aktivitásunkkal azt szeretnénk bizonyítani, hogy az IPOSZ nemcsak felveti a különböző problémákat, hanem azokra megoldásokat is kínál - kommentálta a fentieket Szűcs György, majd elárulta, a nyugdíjas egyéni vállalkozók érdekében keményebb fellépésre készül a szervezet. A társadalombiztosítási és a magánnyugdíjra vonatkozó törvény az IPOSZ szerint jelentős hátránnyal sújtja a kiegészítő tevékenységet folytató nyugdíjas vállalkozókat, akiknek havi 4350 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük.
- Ez hozzávetőlegesen 80 ezer embert érint, nekik most nem a valós teljesítményük alapján, hanem egy elméleti szám szerint kell fizetniük. A nyugdíjas vállalkozókat ez a fajta teher ellehetetleníti, többségük ugyanis néhány ezer forintos bevétel reményében csupán alkalomszerűen vállalkozik, az új rendszer viszont azt feltételezi, hogy az érintett személynek minden hónapban, rendszeresen lesz bevétele. Hát ez nem így van! Ezt jól jelzi, hogy a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozók száma csak az elmúlt néhány hónapban már több ezerrel csökkent. Szeretném hangsúlyozni, hogy nyugdíjasként már jár számukra az egészségügyi ellátás, érthetetlen, miért kell másodszor is megfizetniük a jogosultságot - húzta alá Szűcs György, akitől megtudtuk, az IPOSZ szeretné elérni, hogy a megindult adómódosítások kapcsán töröljék el az említett rendelkezéseket, ha viszont május 29-éig, az IPOSZ közgyűléséig nem történik érdemi lépés, akkor az Alkotmánybírósághoz fordulnak.Folyamatosan indítanak képzéseket a kisipar által igényelt szakmákban
Forrás: Vas Népe Online