Forrás: szon.hu – Galambos Béla
A kézművesek, iparosok a jövőben több támogatáshoz tudnak hozzájutni, csökken a bürokrácia, az alkalmazottak bérére rakodó járulékteher, javul a szakképzés és enyhülnek a foglalkoztatási gondok. A fentiekkel kapcsolatos iparos reményeket fejezte ki a Magyar Kézművesség Napján Budapesten tartott beszédében az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) alelnöke. Géresi Józsefet már Nyíregyházán kérdeztük a kézművesek, a mikro-, a kis- és középvállalkozások helyzetéről.
– Amikor egymillió munkahely termtése a cél, nem feledkezhetünk meg aról, hogy a kézművesek több százezer embernek adnak munkát - szögezte le az IPOSZ megyei vezetője és országos alelnöke. Emlékeztetett arra, hogy Európai Unió kisvállalkozói törvénye is ösztönzi a tagállamok kormányait a szektor támogatására, hiszen jelentős foglalkoztatási lehetőséget jelentenek.
– Október első felében a kkv-k európai szövetségének előljárói látogatnak hazánkba, hogy tájékozódjanak a magyar kormány kisvállalkozói szektorral kapcsolatos szándékairól. Az iparosság, s a kis és középvállalkozói társadalom bízik a mostani kabinetben, de az elvárásainknak újra és újra hangot kell adnunk, mert az elmúlt két évtizedben elhangzott ígéretekkel már tele a padlás – fogalmazott Géresi.
Hozzátette:– Igenis elvárjuk a kormánytól, hogy könnyítse meg a családi és a mikrovállalkozások számára az uniós és nemzeti támogatási forrásokhoz jutást, amivel ezek műszaki téren fejlődni, korszerűsödni tudnak. Vissza kell szorítani a kicsik tevékenységével kapcsolatos, túlburjánzott bürokráciát. A szabályzók viszonylagos állandóságát, a kiszámíthatóbb gazdasági környezetet kérjük a kormánytól, miként azt is, hogy költségoldalon az élőmunkára rakódó közterheket csökkentse, az értékesítési oldalon a forgalom növelése érdekében pedig az áfá-t mérsékelje.
Abban a kézművesek ünnepére meghívott romániai kkv társszervezet vezetésével is egyetértettünk, hogy a kis- és középvállalkozások a sok biztatás ellenére sem érzik helyükön magukat. Egész Közép-Kelet-Európában hasonló gondokkal küzdünk és fogyunk. Ezen akarunk változtatni - fejezte be Géresi József.
Vissza kell állítani a hazai szakképzés becsületét!
Székesfehérvár - Üdvözli a kormányzat gazdaságpolitikai lépéseit, de egy tízmilliárdos, a mikro és kisvállalkozásokat segítő alap létrehozását javasolják az ipartestületek.
Forrás: fmh.hu
Székesfehérváron, a Bori várban tartotta szerdán kihelyezett országos elnökségi ülését az Országos Fémipari Ipartestület (OFI). Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), amelynek az OFI az egyik legjelentősebb tagszervezete, komoly eredménynek tartja, hogy a kormány 29 pontos akciótervébe több javaslatuk - a kisadók megszüntetése, a három éves szakképzés és az, hogy a szabálytalanságok esetén első alkalommal nem büntetik rögtön a vállalkozókat - is bekerült - mondta Szűcs György, az OFI és az IPOSZ elnöke.
- Az iparostársadalom továbbra is a szakképzés, az adó-, járulék és illetékrendszer átalakítását sürgeti, a lakossági megszorítások és külföldi hitelek felvétele nélküli országlás pedig csak akkor támogatható, ha nem maradnak a régi struktúrák. A kisüzemek fejlesztése kevesebb költséggel teremt munkahelyet, mint sok multinacionális vállalat, s e szektornak a mellett, hogy évi 20 ezer új munkahelyet is képes teremteni, 100 ezret meg is kell őriznie- hangzott el.
Az Európai Fémunió 2010. évi kongresszusáról, a magyar fémiparosok üzleti lehetőségeiről Borka Gyula, az OFI alelnöke számolt be. A székesfehérvári vállalkozó kiemelte az EMU-Pass nevű, az Európai Kohászati Társulás (Europaen Metal Union, EMU) szakmai szervezet kezdeményezésére létrejött szakmai útlevelet, amely a tanult szakemberek nemzetközi szakmai gyakorlatát igazolja. A szervezet nemzetközi kapcsolatokért és szakképzésért felelős alelnöke is úgy vélte: vissza kell adni a szakképzés presztízsét. A maradék-elv alapján nem lehet nem ezt az országot építeni - szögezte le egyhangúan a grémium.