Mesterségünk címere: Suvák György, kőműves
Fél évszázaddal ezelőtt jegyezte el magát az építőiparral, ugyan nem kőműves, hanem ács szeretett volna lenni.
A technikusi oklevél megszerzését követően több cégnél is dolgozott, majd úgy határozott önállósítja magát. Mestervizsgát tett, s kiváltotta az ipart.
- Nagyon gyorsan eltelt ez az ötven év - mondja. - Több mint százan végeztünk az építőipari technikumban, s akkoriban még az iskola helyezett el bennünket, így kerültem a Baranya Megyei Építőipari Vállalathoz. Uránváros építése abban az időben indult, a kispiaccal szembeni épületek már álltak, ott kezdtem. Hárman voltunk egy brigádban, frissen végeztünk mindannyian, ketten egy osztályba jártunk.
Mint mondja később az Uránbánya 1. számú üzemének építésére helyezték át, egy budapesti cég alkalmazásába került. Azonban mielőtt elvitték volna katonának, ismét a BÉV-nél dolgozott. Szentesen, a hídépítő műszaki alakulatnál szolgált, a leszerelés után az Építőipari Ktsz-nél helyezkedett el.
-Irodában dolgoztam, s jártam ki ellenőrízni az építkezéseket – folytatja. Minden vágyam azonban az volt, hogy ismét kint dolgozhassam az építkezéseken, nem szerettem a papírmunkát. Amikor a legidősebb művezető nyugdíjba ment engem neveztek ki a helyére.
Surányi úton kisiparosok is dolgoztak mellettünk, s akkor határoztam el, önállósítom magam – folytatja tovább beszélgetésünket. – Kiváltottam az iparengedélyemet, a mestervizsgát 1970. januárjában tettem le, s áprilistól már, mint önálló iparos vállaltam munkát. Mint mondja, akkoriban egy héten át tartott a vizsga, a munkafolyamatokat a legapróbb részletekig el kellett sorolni, s az írásbeli vizsga része volt a tervrajz készítése is. Egy idős mester Áspán László volt a KIOSZ részéről a szakmai vizsgáztató.
Korábbi munkahelyén a ktsz-ben is járta a várost, az építkezéseket, jól ismerte a maszek kőműveseket, jó kapcsolatot alakított ki velük. Hamar befogadták maguk közé. Néhány év után az ipartestületben már szakosztályi elnöknek választották meg, amikor a korábbi elnök Várdai László nyugdíjba vonult, sőt átvette tőle a gépeit és az egyik alkalmazottját is. A kamarai mestervizsgáztatásban csaknem 30 éve vesz részt, jelenleg is a kőműves mester-vizsgabizottság elnöke.
- A legtöbben a gmk-k megalakulásakor tettek mestervizsgát, ugyanis feltétel volt, hogy a vezetőnek mesterlevéllel kell rendelkeznie- mondja Suvák György .- Technikusok, mérnökök jöttek, volt amikor két csoport is indult, s a mester-vizsgabizottság minden tagja vizsgáztatott. Három megyéből érkeztek a mesterjelöltek, ugyanis akkoriban az építőipari technikumok, szakközépiskolák székhelyén voltak a vizsgahelyek.
A pécsi kőműves mester elsősorban családi házakat épített. Részt vett a belvárosi rekonstrukcióban és hosszú éveken át az UNIBER-nek dolgozott. 1989 után az egyházaktól is egyre több megrendelést kapott. Többek között a Mindenszentek Templomát, a Carrnelita rend kolostorát, a Kálvária kápolnát, a belvárosi iskola udvarában álló kerti pavilont újította fel Pécsett. A baranyai kistelepüléseken pedig több református templom helyreállítására kérték fel. Amióta nyugdíjba vonult, a vállalkozását állvány-kölcsönzéssel bővítette ki.
Az eltelt évek alatt negyvenöt tanulója volt. Több közülük iparos lett, mestervizsgát tett, nem egy emelt színtűt a Hanns Seidel Alapítványnál, de voltak olyanok is, akik a végzést követően más szakmát választottak maguknak. Amit csak lehetett igyekezett a tanulóinak megtanítani, egyebek mellett azt is, miként kell az ügyfelekkel tárgyalni. Szakmai és közéleti tevékenysége elismeréseként IPOSZ-díjat kapott. Pécs városa a műemléképületek helyreállításában végzett munkáját és a tanulóképzésben elért eredményeit ismerte el a Millecentenáriumi Díjjal. A legbüszkébb azonban arra, hogy a két fia is ezen a pályán találta meg a számítását, közös építőipari vállalkozásuk van.
A nagyobb fia Gyuri, a katonaság után nála dolgozott, majd a Hőerőműnél helyezkedett el, s azóta is ott műszaki ellenőr. A kisebbik, Csaba szintén az építőiparban találta meg a számítását, ő tervezéssel is foglalkozik. A Pollack Mihály Műszaki Főiskolán szerzett diplomát, majd építőmérnök és mérnök-közgazdász oklevelet, valamint informatikai végzettséget is szerzett. Jelenleg a testvérével közös vállalkozásuk mellett félállásban az orfűi önkormányzat építési csoportját vezeti.
Forrás: Üzlet a Hálón